Harry Potter i kamień filozoficzny

Tom 1 cyklu Harry Potter

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy...

Informacje dodatkowe o Harry Potter i kamień filozoficzny:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2000-11-05
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje:-

Kup książkę Harry Potter i kamień filozoficzny

Trzeba być bardzo dzielnym, by stawić czoło wrogom, ale tyle samo męstwa wymaga stawienie czoła przyjaciołom.

Natomiast pani Dursley była drobną blondynką i miała szyję dwukrotnie dłuższą od normalnej, co bardzo jej pomagało w życiu, ponieważ większość dnia spędzała na podglądaniu sąsiadów.

Harry Potter i kamień filozoficzny - opinie o książce

J.K. Rowling - początki kariery pisarskiej raczej trudne
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (tytuł oryginalny: "Harry Potter and the Philosopher's Stone") to pierwsza część cyklu przygód pozornie zwyczajnego chłopca w okularach.

Moje początki z tą książką były raczej średnie. Fabuła jakoś szczególnie mnie nie wciągnęła. Mam jednak zasadę, że jak coś zaczynam to muszę to dokończyć (do tej pory nie zdołałam dokończyć tylko dwóch książek w swoim życiu - jednej, bo była dla mnie zbyt drastyczna, a o powodzie nieprzeczytania drugiej pozwolę sobie przemilczeć, bo mogłoby nie starczyć słów dla Harry'ego).
No i teraz będę się zastanawiać jaki tu jest limit...
A wracając do tematu, to dobrze, że dokończyłam ;)

Przyjemnie się czyta. Publikacja została napisana prostym językiem. Rozkład tekstu jest "przyjazny dla oka" (bardzo nie lubię książek napisanych tzw. maczkiem).

Córka zachwycona całą serią. Filmy oglądała kilka razy. Książki czyta właśnie drugi raz - cała seria leci od nowa, a nie tylko pierwsza część ;)
I niech ktoś mi powie, że dzisiejsza młodzież nie czyta książek...
Albo nie czyta ich ze zrozumieniem...
Najlepsze jest to, że przy córce to ja taka trochę zielona jestem. Niby coś wiem, ale różnych szczegółów nie pamiętam. No i ci wszyscy bohaterowie - ich imiona, nazwiska, kim byli... Uff... W kryzysowych sytuacjach muszę prosić o wyjaśnienie, a czasem nawet pokazanie "twarzy filmowej" -tak, też oglądałam całą serię - ale tylko jeden jedyny biedniutki raz ;) Z filmami mam tak jak z książkami, tzn. czytam/oglądam raz, bo szkoda mi czasu na powtórki. Wolę przeczytać (ewentualnie obejrzeć) coś nowego. Oczywiście zdecydowanie wolę przeczytać.

Warto przeczytać "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"?
Pewnie, że warto. Jeszcze lepiej przeczytać kolejne części ;)
Dla kogo?
Dla nastolatków i kilkudziesięciolatków również ;)
UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!!
Wciąga... Z tego, co widziałam w sieci to nawet może to graniczyć z uzależnieniem (kolekcje książek, figurek, puzzli, gier itp.)

Avatar użytkownika - Elfik13Book
Elfik13Book
Przeczytane:2020-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Chciałabym Wam powiedzieć, że dzisiejszy tekst będzie o książce, która sprawiła, że pokochałam czytanie. Jednak byłoby to kłamstwo, ponieważ swoją przygodę z czytelnictwem rozpoczęłam wiele lat wcześniej. I nie mam ani jednej powieści, przy której mogłabym powiedzieć, że to ona pozwoliła odkryć mi pasję czytania i doprowadziła do tego miejsca. Dlatego dzisiaj opowiem Wam o najbardziej sentymentalnej książce w moim życiu. Historii, która pojawiła się przypadkowo i zamieszkała w moim sercu na całe lata, jeśli nie na całe życie. Nie jestem pod tym względem oryginalna, czy kontrowersyjna. Wybieram to co większość czytelników, czyli "Harry'ego Pottera".

Harry jest zwyczajnym chłopcem, którego rodzice zginęli, gdy był małym dzieckiem. Obecnie mieszka razem z siostrą swojej mamy, jej mężem i synem. Odkąd pamięta jest traktowany o wiele gorzej przez swoich opiekunów niż cioteczny brat. Ale na tym nie kończą się jego problemy, gdyż w szkole również jest poniżany i nielubiany. Zawsze jest tym dziwnym, mimo że czuje się całkowicie normalny. Jednak teraz, mając niecałe jedenaście lat, widzi szansę na poprawę swojego losu. Od września idzie do nowej szkoły i ma nadzieję, że tam nie będzie już bity i wyzywany. Lecz plany mają to do siebie, że potrafią się psuć. W przypadku Harry'ego również tak jest, ponieważ krótko przed jego jedenastymi urodzinami pojawia się list zaadresowany właśnie do niego. Jest to jego pierwszy list w życiu, dlatego czuje się skrzywdzony, gdy wujostwo zabiera mu go bez żadnych tłumaczeń. Czas mija, listów jest coraz więcej i więcej, aż pewnego dnia Harry poznaje Hagrida, który jest gajowym w pewnej szkole. Co to za szkoła? Kto przysyłał z taką wytrwałością listy do chłopca? Co czeka go w przyszłości? Czy naprawdę jest taki zwyczajny? Na te pytania pewnie większość z Was zna doskonale odpowiedź.

Napisanie tej recenzji jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem. W końcu to nie jest jakaś tam sobie kolejna książka, która podobała mi się albo nie. To książka, która towarzyszy mi od prawie piętnastu lat. Jak wyrazić coś takiego? Jak dobrać słowa? Jak na nią spojrzeć z perspektywy recenzenta, a nie kilkuletniego dziecka, które przenosi się do świata magii i marzeń? Mimo to chcę spróbować, ponieważ po latach do niej wróciłam i nadal ją uwielbiam. Obawiałam się, że tym razem już nie zrobi wrażenia, że tym razem jest kolejną powieścią fantasy. Nie, ona nadal pozostaje wyjątkowa i po raz nie wiem, który udowadnia mi, że jest warta swojej sławy i przede wszystkim mojego sentymentu.

Mija tyle lat, całe uniwersum jest mi tak dobrze znane, a tymczasem nadal jestem zachwycona pomysłem i o dziwo nadal mnie zaskakuje. Wiele twórców brało inspirację właśnie z cyklu o Harrym i mimo to on nadal się wyróżnia na tle tych wszystkich nowych i często popularnych powieści i filmów. Zostaje oryginalny i niepowtarzalny. Nawet nie zamierzam liczyć, ile sama przeczytałam podobnych książek, ile ich powstało... To on wiedzie prym i na tym powinniśmy skończyć ten aspekt.

Kiedyś najbardziej doceniałam pomysł na tę historię i uniwersum. W tej chwili skłaniam się bardziej do języka, jakiego używa autorka, który swoją drogę również jest niepowtarzalny. Pod każdym względem jest dopracowany. Piękne, rozbudowane, ale nie za długie opisy wprowadzają czytelnika w świat magii i pozwalają na panoramiczne wyobrażenie sobie wszystkich wydarzeń. Same dialogi są naturalne i dają możliwość poznania bohaterów. Olbrzymia liczba neologizmów rozbudowuje całość i zmusza nas do przekierowania myśli na nowy tor. Przy tym zawsze miałam wrażenie, że książka płynie wolno, monotonnie i przyjemnie, a zarazem jest wielkim tornadem wydarzeń, który nie pozwala nam zatrzymać się choćby na chwilę.

Fabuła zawsze wydawała mi się nieprzewidywalna, choć w tej chwili ciężko mi to stwierdzić. Jednak dla potwierdzenia tej mojej małej tezy, powiem, że nawet teraz, gdy czytałam tę historię po raz nie wiem który, wielokrotnie zostałam zaskoczona. Okazało się, że wielu rzeczy nie pamiętam albo jest to zmodyfikowane przez często oglądaną przeze mnie ekranizację. Myślę, że trudno sobie wyobrazić moje zszokowanie, gdy jakaś scena okazała się dla mnie pozornie nowa. Tak dobrze znana, a jednak zapomniana. Dlatego zostałam totalnie pochłonięta przez tę opowieść.

Bohaterowie! O nich mogłabym pisać i pisać, i dalej pisać, i nie kończyć pisania. Mam o nich zbyt dużo do powiedzenia i to najchętniej o każdym. Wyobrażacie sobie, ile bym potrzebowała do tego stron? Dlatego zacznę od szczerego przyznania się, że podaję "Harry'ego Pottera" jako przykład książki, gdzie postacie zostały wręcz doskonale wykreowane. Każdy z nich jest wyrazisty, rozbudowany i zachowuje przy tym naturalność oraz wywołuje olbrzymie fale emocji. Harry jest dla mnie wyjątkowo wyrazistą postacią, która łączy w sobie wiele niespójności. Możemy obserwować wielką odwagę, szczerą dobroć, niesamowite poczucie humoru, wrażliwość, a zarazem zbyt dużą emocjonalność, nieodpowiedzialność, spryt i częstą chęć zemsty. O tym też już zdążyłam zapomnieć, bo tę postać wcale nie tworzą te wielkie sceny, które prawie wszyscy znamy, tylko te małe, pozornie nic nieznaczące wydarzenia. Ron jest dla mnie kolejnym niespodziewanym odkryciem. Z perspektywy czasu wydawał mi się bladą, papierową postacią. Teraz po przeczytaniu stwierdzam, że jest wręcz przeciwnie. Ubarwia tę opowieść i pozwala na jej powolne rozwinięcie. Jest niesamowicie lojalny z poczuciem humoru i jak się okazuje dużymi pokładami odwagi. Natomiast na Hermionie się zawiodłam. Jako dziecko ubóstwiałam ją, a teraz wydaje mi się tak bardzo, wręcz nieakceptowanie zarozumiała i oderwana od rzeczywistości. Jest maszyną, która wykonuje tylko określone cele.

Jak widzicie, po tylu latach fascynacji, można nazwać, że obsesji, napisałam hymn pochwalny na temat "Harry'ego Pottera". To nie jest tak, że uważam tę część za wybitne dzieło, bez żadnych wad. Nie ma książek bez wad. I ta też na pewno je ma. Jednak nie zdecydowałam się na ponowne jej przeczytanie, by ich szukać. Chciałam jeszcze raz poczuć ten niesamowity klimat magii, tajemnic mistycznego zamku i prawdziwej przyjaźni. To dostałam i to zapamiętam.

Dziesięcioletni chłopiec Harry Potter mieszka w komórce pod schodami przy Privet Drive 4, w domu swojego wujostwa. Jego rodzice nie żyją, temu też wychowuje go ciotka Petunia (siostra matki) i wuj Vernon, którzy mają syna Dudley’a. Niestety nie lubią Herrego, ale po śmierci rodziców zostali jedyną rodziną, którą miał. Na pytanie Pottera jak zginęli jego rodzice odpowiadali, że w wypadku samochodowym, który tylko on przeżył i pozostała mu tylko blizna na czole.

W życiu Harrego zaczynają się dziać coraz to dziwniejsze rzeczy. W magiczny sposób znika szyba dzieląca go od węża, którego o dziwo rozumiał, co mówi. Zaczyna przybywać też masa listów zaadresowanych do Pottera, lecz wuj stara się jak może by żaden nie wpadł w ręce Harrego. W dniu jedenastych urodzin, przybywa do głównego bohatera ogromny mężczyzna (Hagrid) z tortem i listem, który oznajmia mu, iż będzie uczęszczał do szkoły magii i czarodziejstwa, do Hogwartu. Harry do tej pory nie wiedział, że jest czarodziejem. Jego gość tłumaczy mu również, że rodzice wcale nie zginęli w wypadku samochodowych a zabił ich Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać, a blizna, którą ma na czole jest śladem po śmiertelnym zaklęciu.

Hagrid pomaga mu w zakupach do szkoły, a następnie zaprowadza na pociąg. Już na peronie poznaje Rona, rudowłosego i piegowatego chłopca, który również po raz pierwszy idzie do szkoły. Siadają razem w pociągu, a Ron opowiada mu o magicznych rzeczach, z którymi Harry do tej pory nie miał do czynienia. Tam poznaje również Hermionę, która również jest w ich wieku.

Po dojechaniu do szkoły Harry nawet nie zdawał sobie sprawy, że jak tak sławny. Każdy go rozpoznawał i chciał uścisnąć mi dłoń. Dopiero później dowiedział się, że słynie, jako bohater, który pogromił Sam-Wiesz-Kogo, Mrocznego Pana.

Lecz czy pogromił go na dobre?
Czy Harry odnajdzie się w świecie magii?
Jak potoczą się Pottera oraz jego przyjaciół losy?
Koniecznie przeczytaj książkę 😉

Książka fantastyczna, jestem pod ogromnym wrażeniem. Zupełnie nie wiem, czemu tak późno po nią sięgnęłam. Czyta się bardzo szybko, wciąga, że trudno się oderwać. Ja zazwyczaj książkę staram się przeczytać przed obejrzeniem filmu, lecz w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Film oglądałam już chyba z milion razy i to wszystkie części, a po książkę sięgnęłam dopiero teraz. A co się okazuje książka ma w sobie tyle szczegółów i dodatkowych treści, które nie zostały pokazane w filmie, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Pierwszą część o przygodach Harrego Pottera uważam za wybitną i gorąco polecam (o ile są jeszcze osoby, które jeszcze nie czytały), ale osobom, które już przeczytały polecam powrócić do świata magii i czarodziejstwa 😉

Avatar użytkownika - Thalita
Thalita
Przeczytane:2019-03-10,
Najbardziej chyba znana książka dla młodzieży (i nie tylko) na świecie. Powieść, dzięki której - jak głoszą nagłówki czasopism - nastolatkowie oderwali się od komputerów zainteresowali czytaniem. I jedyna pozycja fantasy która przypadła mi do gustu.   Harry Potter po tajemniczej śmierci rodziców wychowuje się u siostry swej matki, pani Petunii Dursley. Petunia, jej mąż Vernon i syn Dudley nie znoszą Harry'ego i na każdym kroku starają się uprzykrzyć mu życie. Nie mogą się bowiem pogodzić z faktem, że rodzice chłopca nie byli nobliwą mieszczańską rodziną tak ja Dursleyowie, lecz zajmowali się czymś zupełnie przez Dursleyów nie pojętym. I wszystko wskazywało na to, że mały Harry również poszedł w ich ślady... Smutny los chłopca nieoczekiwanie zmienia się w dniu jego jedenastych urodzin, kiedy to otrzymuje on całą stertę listów zapraszających go do tajemniczej szkoły. Wraz z listami w uporządkowanym świecie Dursleyów pojawia się też Hagrid - olbrzym, który opowiada Potterowi prawdę o jego rodzicach. Okazuje się, że Lily i James byli wybitnymi czarodziejami i zginęli z ręki Voldemorta (znanego również jako Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać), najpotężniejszego przedstawiciela czarnej magii. Chciał on zabić również Harry'ego, jednak z niewyjaśnionych przyczyn mu się to nie udało... Teraz zaś Harry'ego dosięgnął czarodziejski "obowiązek szkolny" i ma on rozpocząć naukę w Hogwarcie, najbardziej prestiżowej szkole magii i czarodziejstwa w całym magicznym świecie. Młody Potter z chęcią opuszcza dom znienawidzonych krewnych i udaje się "na nauki", gdzie oprócz pokaźnej dawki wiedzy czeka na niego także mnóstwo przygód i pierwsi prawdziwi przyjaciele.   W pierwszej części przygód Harry'ego Pottera poznajemy wszystkich ważniejszych bohaterów całej siedmiotomowej sagi - postać tytułową, wrednych Dursleyów, przesympatyczną czarodziejską rodzinę Weasleyów z Ronem (najlepszym przyjacielem Harry'ego) na czele, przemądrzałą prymuskę Hermionę, podłego Malfoya, tchórzliwego Neville'a, grono pedagogiczne Hogwartu, a w końcu i samego Voldemorta. Zdobywamy także niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania w czarodziejskim świecie, czytamy o zasadach i obyczajach panujących w Hogwarcie. Dlatego bez zapoznania się z częścią pierwszą raczej nie radzę brać się za następne tomy bo czeka nas wówczas wiele niejasności.   "Odświeżanie" tej powieści przed napisaniem niniejszej recenzji było moją siódmą lub nawet ósmą lekturą owej książki. Pierwszy raz przeczytałam ją zaraz po jej pojawieniu się w sklepach, mając wówczas trzynaście lat. Kolejne lektury to również "odświeżenia" przed czytaniem kolejnych tomów, zatem Harry towarzyszył mi od pierwszej klasy gimnazjum do pierwszego roku studiów (lata 2000-2007). Potem nieco poszedł w odstawkę, bowiem na studiach zafascynowała mnie literatura latynoamerykańska i postkolonialna, no i w ogóle wróciłam do obyczajówek, bo - jak już wspominałam - nie przepadam za fantastyką. Po siedmiu latach ponownie zajrzałam do Harry'ego w związku z moim blogiem i... tym razem wsiąkłam w niego bez pamięci. Muszę się bowiem przyznać, ze mimo kilkukrotnej lektury wszystkich tomów "Harry'ego Pottera" nigdy nie byłam prawdziwą potteromaniaczką - ot, przeczytałam modną książkę i odkładałam ją na półkę bez zbytniego wgłębiania się w jej ukryte sensy (że do czasu studiów filologicznych tak traktowałam wszelką literaturę to już inna sprawa), a na studiach wręcz podśmiewałam się trochę z tych powieści. Aż tu nagle, w wieku 27 lat, ponownie odkryłam magię Harry'ego Pottera. Być może to wspomniane przed chwilą studia filologiczne, być może większe obycie literackie, być może zdobyty doświadczenie sprawiły, że odkryłam w pierwszym tomie przygód małego czarodzieja wiele kwestii, które zasługują na szersze omówienie. Oto najważniejsze z nich: Magia przyjaźni. Książka "Harry Potter i kamień filozoficzny" jest wręcz peanem na tema przyjaźni. Oprócz najważniejszego, nierozłącznego tria Harry Potter - Ron - Hermiona mamy tu także paczkę Malfoya, gang Dudleya, jak i cztery "domy" Hogwartu, których mieszkańcy zawsze trzymają się razem. Członkowie tych poszczególnych grup koleżeńskich mogą zawsze i wszędzie liczyć na swoją pomoc, bez względu na to, czy czynią dobro czy zło. Daj Boże wszystkim takich lojalnych i oddanych druhów jakich posiadają bohaterowie "Harry'ego Pottera Odwieczna walka dobra ze złem. Stanowi ona osnowę całej powieści. Dobrych i złych mamy tu zarówno wśród rodzin młodych czarodziejów (Weasleyowie vs. Dursleyowie), uczniów Hogwartu (Harry Potter vs. Draco Malfoy), grona pedagogicznego tejże szkoły (profesor McGonagal vs. profesor Snape) oraz na szczytach wielkiej magii (Albus Dumbledore vs. Lord Voldemort). Dobro oczywiście wygrywa a poczciwcy zostają nagrodzeni, jednakże zło nie zostaje całkowicie wytępione i wciąż czyha na pozytywnych bohaterów, o czym przekonamy się czytając kolejne tomy. Fala emocji. Nieraz popłakałam się przy lekturze tej książkę. Żal mi było Harry'ego i jego nieszczęśliwego dzieciństwa u Dursleyów. To wprost nieprawdopodobne, jak okrutny los mogli zgotować temu małemu chłopcu jego najbliżsi krewni. Ogromnie zruszyła mnie także jedna z ostatnich scen powieści, pożegnalna uczta dla uczniów Hohwartu z okazji zakończenia roku szkolnego, podczas której spełniły się marzenia kilku pierwszoroczniaków. Hermiona okazała się najlepszą uczennicą, Ron dzięki mistrzowskiej rozgrywce szachów z pionkami-olbrzymami stał się najbardziej znaną postacią spośród swego licznego rodzeństwa, a także zdobył sobie podziw najstarszego - do tej pory lekceważącego go - brata, zaś dzięki nieśmiałemu Neville'owi Gryffindor wygrał coroczną rywalizację o Puchar Domów, co diametralnie zmieniło pozycję tego biednego chłopca w grupie. Nawet pisząc te słowa mam łzy w oczach, bowiem ten fragment dodaje mi nadziei pokazując, jak nieciekawe losy ludzkie mogą w jednej chwili zmienić się o 180°. Bogactwo świata przedstawionego. "Harry Potter" był debiutem Joanne K. Rowling. Przed jego powstaniem nie tylko nie była ona zawodową pisarką, ale w ogóle nie zajmowała się zawodowo niczym związanym z literatura, była bowiem zwyczajną angielską panią domu, matką kilkorga dzieci, do tego świeżo po rozwodzie. Drzemał w niej jednak nieodkryty talent, który pozwolił na stworzenie fascynującego świata czarodziejów. W fabule dopracowany został praktycznie każdy szczegół magicznego życia, od zaczarowanych słodyczy do potężnych, często wręcz śmiertelnych, zaklęć. Autorce należą się naprawdę wielkie brawa za wymyślenie tych wszystkich postaci, gadżetów, obyczajów i przygód, które - choć wielokrotnie naśladowane w coraz to nowych powieściach fantasy - nie mają sobie równych w żadnym literackim dziele. Z powyższych powodów polecam książkę "Harry Potter i kamień filozoficzny" dosłownie każdemu. Nie wierzcie, że jest to kompletny kicz czy też literatura wyłącznie młodzieżowa, lecz sami przeczytajcie tę powieść i wyróbcie sobie własne zdanie na temat tego bestsellera.     Recenja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/
Jedna z moich ulubionych serii z dzieciństwa, do której lubię wracać co kilka lat. Tym razem po raz pierwszy czytam ją w oryginale, ale magiczna atmosfera niczym się nie różni od tej sprzed lat :)
Czasem warto wrócić do książek, które poznało się już kilkanaście lat temu, odświeżyć sobie je, wyrobić sobie nową opinię lub utrzymać tą samą. Zadziwiającym faktem jest, iż serię książek o Potterze czytałam tylko raz, zaś filmy oglądałam mnóstwo razy. Może to ze względu na fakt, iż tvn często je daje wtedy, gdy nic ciekawszego w tv nie ma... Jednak fakt faktem: filmy znam o wiele lepiej niż książki. A, że różnic w filmie jest mnóstwo, to postanowiłam sobie odświeżyć pamięć związaną z książkami o młodym i sławnym czarodzieju. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jest pierwszym tomem przygód Harrego, w którym nieco poznajemy świat magii i czarodziejstwa wraz z głównym bohaterem. Jest to podróż magiczna i niesamowita. Powieść jest lekka. Czyta się ją bardzo szybko, a w pamięci pozostaje na długo. Znajdziemy w niej nieco humoru, trochę chwil smutnych i mnóstwo przygody... oraz magii, oczywiście. Ta książka jest przyjemna, niewinna, w której mroczne czasy są tylko wspomnieniem i nic nie zapowiada się, by w przyszłości one powróciły. Co prawda, główny ZŁY bohater się pojawia w powieści, jednak tak naprawdę tylko dlatego, bo jest tym ZŁYM, z którym Harremu przychodzi stawić czoła. Niesamowity jest Hogwart - miejsce, w którym uczniowie uczą się czarów. Już od pierwszego momentu, w którym pojawia się to miejsce czuć, iż będzie niesamowicie magicznie. Czytając znalazłam się w miejscu, w którym mogłabym się uczyć, mieszkać, być. W miejscu, które pokochałam od pierwszego wejrzenia po raz n-ty. Bardzo łatwo można się utożsamić z Harrym ze względu na fakt, iż nie zna on świata, do którego należy. Wraz z nim poznajemy innych czarodziejów, Hogwart, Zakazany las i zaklęcia. Wraz z nim zakochujemy się w tym miejscu i nie chcemy go opuszczać. Tyle tylko, że Harrego każdy zna, jest kimś sławnym, bo jako jedyny przeżył... Ron i Hermiona. Z Ronem przyjaźń wyszła od samego początku, dość naturalnie. Obaj chłopcy po prostu się polubili. Z Hermioną szło to trochę dłużej. Jednak przyjaźń tej trójki jest czymś tak naturalnym jak miejsce, do którego należą. Trudno wyobrazić sobie książkę bez Rona i Hermiony. Książkę polecam. Świat w niej przedstawiony jest fantastyczny, magiczny, niesamowity. Chce się go poznać lepiej, więc zabieram się już za następny tom. :)

Wyobraź sobie, że pewnego dnia w twoim domu pojawia się listonosz z listem zaadresowanym do ciebie. Zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro nigdy nic takiego nie otrzymałeś. Zawsze obserwowałeś, jak twoi rodzice lub dziadkowie otwierają listy - pragnąłeś otrzymać tę tajemniczą kartkę i poznać jej sekrety. Kiedy w końcu nadszedł ten dzień, czujesz się zdezorientowany, ale również podekscytowany. Czujesz, że już niedługo w twoim życiu coś się zmieni. Powoli otwierasz kopertę i wyciągasz z niej list, który od samego początku wydaje ci się dziwny. Wyczytujesz w nim, że już niedługo powinieneś pojawić się w tajemniczej szkole, gdzie będziesz uczył się o różnych rodzajach magii. Magii! Jak to możliwe? Przecież to zjawisko nie istnieje. Na samym początku myślisz, że to żart, ale z czasem czytając po raz kolejny tajemniczy list, zaczynasz zastanawiać się, czy nie jest on czasem prawdziwy. Mijają godziny... Rodzice wracają do domu, a ty nadal tkwisz w tym samym miejscu, co wcześniej. Pytają się, czy wszystko u ciebie w porządku. Nie odpowiadasz. Czujesz się oszukany. Gdy widzą w twoich rękach list z Hogwartu, mama wybiega z płaczem, a tata zamiera. Potwierdzają wszystkie twoje założenia. Wiesz, że to wszystko, co wyczytałeś, to prawda. Jesteś... CZARODZIEJEM! Kochani, zapraszam was dziś do zapoznania się z recenzją książki, która od wielu lat utrzymuje wysoką pozycję na czytelniczym rynku. Każdy ją zna - nie ważne, czy się z nią zapoznawał, czy tylko o niej słyszał. ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to powieść, którą będę czytała swoim dzieciom. Wiem, że większość z was, zapoznała się z nią już dawno temu. Jakoś nigdy mnie do niej nie ciągnęło. Owszem, raz na jakiś czas, obejrzałam jej ekranizację. Dopiero Warszawskie Targi Książek przekonały mnie do sięgnięcia po nią. Szperając w stoiskach antykwariatów, w oczy rzuciła mi się książka, która wyróżniała się spośród wszystkich. Owiewała ją pewna doza tajemnicy, którą musiałam odkryć. Nie zastanawiałam się długo i zakupiłam pierwszy tom tak bardzo znanej serii pani J. K. Rowling i jestem nim oczarowana!
,,Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią..."
Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry'ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin chłopca, kiedy dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nie miał dotąd pojęcia. Nowe wydanie książki o najsłynniejszym czarodzieju świata różni się od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem - po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, początki rozdziałów ozdobione będą specjalnymi gwiazdkami, a na końcu pierwszego tomu na Czytelników czeka coś zupełnie wyjątkowego - akt personalny J.K. Rowling, z którego można dowiedzieć się, jakie jest ulubione zwierzę czy bohater literacki autorki.
,,Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie."
Harry Potter w wieku niemowlęcym stracił rodziców. Oddany pod opiekę wujostwa, które się nim w ogóle nie zajmowało, prześladowany przez okrutnego kuzyna i mieszkający w schowku na miotły, chłopiec wyrósł na sprawiedliwego, pomysłowego chłopca, który nigdy się nie poddaje. Harry nie wie nic o swoich rodzicach. Zabrania się o nich mówić, a jakiekolwiek pytania oznaczają karę. Chłopiec pragnie kogoś, kto go pokocha, ale zdaje sobie sprawę, że to niemożliwe. Tym, co go wyróżnia spośród innych dzieci, jest blizna na czole i dziwne zdarzenia, które cały czas się przy nim zdarzają. Pewnego dnia w domu wujostwa chłopca, pojawia się tajemnicza koperta zaadresowana do Harrego z Hogwartu. Chłopiec nie wie, co to za miejsce i jest bardzo ciekawy treści, ale wujek zabiera mu list. Z czasem koperty pojawiają się wszędzie. Coś, a może raczej ktoś chce przekazać Harremu wiadomość. W dniu jedenastych urodzin chłopca, w miejscu, w którym ukrywa się jego wujostwo, pojawia się wielgaśny mężczyzna, który oznajmia Potterowi, iż jest czarodziejem, a jego rodzice wielkimi magami. Harry dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nigdy nie myślach, a prestiżowa szkoła dla czarodziei staje przed nim otworem...
,,Patrząc na ciemność lub śmierć boimy się nieznanego - niczego więcej."
,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to książka, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Od wielu lat znajduje się na liście bestsellerów i nie sądzę, by kiedykolwiek się to zmieniło. Powieść, która wywołuje wiele kontrowersji - z jednej strony pokochało ją wiele osób, stała się historią ich dzieciństwa i dorosłego życia, nauczyła wielu wartości, którymi się kierują, z drugiej bardzo krytykowana przez osoby wyznania świeckiego jako książka propagująca magię, zło. Miałam do czynienia z dwoma grupami i chcąc nie chcąc te drugie ugrupowanie przekonało mnie do zapoznania się ze światem czarodziei. Żałuję tylko jednego - chciałabym, by moja przygoda z Harrym rozpoczęła się w dzieciństwie, a nie dopiero teraz. ,,Kamień Filozoficzny" to powieść, która wciąga bez końca, nie można odłożyć ją na później. Gdy tylko zacznie się ją czytać, nie ma ratunku - trzeba dokończyć, choćby się waliło i paliło. Tej powieści zarzucane jest wiele złego, ale dla mnie to niesamowita, intrygująca, fantastyczna przygoda, w której czytelnik poznaje, czym jest prawdziwa przyjaźń, bezgraniczna lojalność. Opowiada o próbie odkrycia własnej tożsamości, nauce wyrażania swojego zdania i przeciwstawiania się złu, które tkwi w innych ludziach. Jestem nią zachwycona i mam zamiar, jak najszybciej zapoznać się z drugim tomem, ponieważ Hogwart skrywa jeszcze wiele tajemnic, które mam zamiar odkryć!
,,(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."
Harry Potter w wieku niemowlęcym stracił rodziców. Trafił pod opiekę wujostwa, które traktuje go, jak powietrze. Prześladowany, niekochany, smutny chłopiec pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o swoich rodzicach, a gdy dowiaduje się o istnieniu magii, jego życie diametralnie się zmienia. Harry jest niezwykle silnym chłopcem. Nigdy się nie poddaje i nie użala nad sobą, choć czasami dopada go złość na to, iż nie ma przy sobie kogoś, kto by się nim zajął. Musiał szybko dorosnąć, a to sprawiło, że nie boi się wyzwań i jest niezwykle odpowiedzialny, jak na swój wiek. Z czasem odkrywamy lojalność, którą otacza przyjaciół, dobro, które wręcz się z niego wylewa oraz niesamowitą wytrwałość, która pomaga mu podnieść się po każdym ciosie. Polubiłam tego osamotnionego chłopca i kibicuję mu ze wszystkich sił, aby odnalazł to, czego tak bardzo pragnie - prawdziwej rodziny. Postacią, która zasługuje na krótką charakterystykę, jest Ron - rudzielec, którego pokochałam z całego serca z filmów, a okazuje się, że w książce jest równie zabawny i pokręcony. Chłopiec, choć czasami jest zły na swoją rodzinę, to szanuje ją, broni i kocha z całych sił. Ten dzieciak nie wie, co to spokój - zawsze musi coś robić. Wszędzie go pełno. Ron jest waleczny - trudno jest zdobyć jego zaufanie, ale jeśli już się to komuś uda, to może zawsze na niego liczyć. Hermiona to inteligentna, trochę zapatrzona w siebie, niezwykle uparta dziewczynka, którą trudno rozgryźć. Sprawia wrażenie nieprzystępnej i odpycha od siebie wszystkich, którzy próbują ją poznać. Sprawiedliwość jest dla niej najważniejsza, a łamanie prawa to największe przestępstwo, ale kiedy już się ją bliżej pozna, ukazuje swoją inną stronę - łagodną, bezinteresowną, pomocną. Hermiona to osoba o wielu twarzach. Jeśli chcecie odkryć je wszystkie, zapoznajcie się z serią o Harrym Potterze!
,,Nie ma czegoś takiego, jak dobro i zło, jest tylko władza i potęga... I mnóstwo ludzi zbyt słabych, by osiągnąć władzę i potęgę..."
,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to książka, którą należy poznać. Mogę polecić ją z czystym sumieniem dla tych młodszych, jak i starszych. Wiek nie gra tu roli, choć na pewno czytając serię o chłopcu, który dowiaduje się, że jest czarodziejem, w dzieciństwie przysporzy więcej radości i rozwinie wyobraźnię, która w młodym wieku jest bardzo ważna. Czuję, że niebawem zakocham się w tej całej historii. Na razie jest na to za wcześnie. To nie jest odpowiedni moment, ale kto wie, może moje serce wynajdzie jakąś małą przestrzeń przy kolejnych tomach. Polecam!

Avatar użytkownika - delov
delov
Przeczytane:2017-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2017,
Może to dziwnie jednak jestem jedną z osób, która jak do tej pory nie przeczytała tej książki a jedynie obejrzała parę lat temu film. Bardzo spodobała mi się ona, wprowadziła w świat magii i poczułam się znowu jak dziecko czytając ją. Żałuje, że tak późno zaczęłam się interesować tą serio. Z pewnością jeszcze nie raz przeczytam o przygodach tych młodych czarodziejów.
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Książka lekka i przyjemna, rozbudza wyobraźnię.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, POSIADAM,
Za niemowlaka osierocony, teraz 11- letni Harry musi znosić okropne chartery swojego wujostwa i być stale gnębionym przez rozwydrzonego kuzyna. Jego okropne życie zmienia się gdy przylatuje sowa z listem. Zresztą co tu dużo pisać historię młodego czarodzieja zna każdy. Książka przesiąknięta magią, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że w dzieciństwie potrafiłam kilka razy do niej wracać. Czytać od nowa gdy pojawiał się kolejny tom. Teraz gdy mam dawno za sobą wszystkie czytać to od początku i nadal tak się fascynować? Moja siostra czyta po raz pierwszy i zazdroszczę jej poznawania dopiero tego świata. Każdy kto był lub dalej jest fanem Harry'ego Pottera pewnie tez nie potrafi jednoznacznie powiedzieć co takiego jest w tej książce. Chyba po prostu magia ;). Magia przyjaźni, miłości i ta z czarodziejskiej różdżki. Ciągle coś się dzieje. każdy nowy rozdział zachęca do czytania kolejnego. Nawet gdy już wiesz coś się stanie miło czytać i odkrywać rożne szczegóły na które się wcześniej nie zwróciło uwagi. Ciekawa treść, dobry humor, nadająca się zarówno dla dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych, chłopców i dziewczyn. Drugiej takiej książki nie znalazłam choć jestem książkoholiczką wiele książek mnie oczarowało ale żadna tak jak ta. Ta książka wiele we mnie zmieniła.Nauczył mnie czym jest prawdziwa przyjaźń, odwaga, że nie ocenia się tak szybko ludzi, rozbudziła moją wyobraźnię. Zamiast gier chciałam dostawa tylko książki. Sama pisałam opowiadania. Pozwoliła mi także zajrzeć w głąb siebie, bo chyba każdy jak ja w trakcie czytania zastanawiał się do jakiego domu by się dostał, co by ujrzał w zwierciadle Ain Eingarp, czy miałby na tyle odwagi by ruszyć po kamień filozoficzny, pomóc przyjaciołom?
Avatar użytkownika - pauletka21
pauletka21
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Najulubieńsze :),
Od tej książki zakochałam się w Fantasy
Avatar użytkownika - Cartercon
Cartercon
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
W Nowy Rok strasznie mi się nudziło i przeglądając półkę z książkami mojego brata natrafiłam na to cudo. Niezwykły i pełen magii świat, gdzie z chęcią się przeniosłam. Myślę, że jeszcze nie przeczytałam tak magicznej książki, jak ta i kolejne części. I to nie wcale z względu na obecność czarodziei, czarodziejek i magii, jako takie mocy, ale dzięki niepowtarzalnej atmosferze. Gorąco polecam :))
Harry to chłopiec ,który ma niezwykłe zdolności magiczne.Jego rodziców zabił Voldemort,najgorszy z wszystkich żyjących czarowników.Harry zostaje oddany pod opiekę siostrze swojej nieżyjącej mamie.Mieszka w domu z siostrą swojej mamy,jej męża i z ich rozkapryszonym dzieckiem Dudleyem.Harry dostaje mnóstwo listów z prośbą podjęcia nauki w Hogwarcie.Harry zgadza się i przybywa do Hogwartu.Książka bardzo mi się podobała.
Avatar użytkownika - natalia6202
natalia6202
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam,

Młody 10-letni chłopak, jest przed swoimi jedenastymi urodzinami. Nie ma świadomości, że w ten dzień odmieni się jego dotychczasowe życie. Harry żyje u ciotki i wuja, którzy go wręcz nienawidzą. Żyje sobie pod schodami, a w każdy dzień zaczepiany jest przez ...swojego kuzyna. Gdy był mały zginęli jego rodzice, dlatego też skazany jest na takie, a nie inne życie. Na jego czole jest blizna, którą nabył za czasów dziecka, jednakże sam nie wie skąd się tam wzięła.
Przed urodzinami chłopca pojawia się masa listów, zaadresowanych do niego. Wujostwo z całej siły stara się ich pozbywać, aby ten ich nie dostał, jednak każdego dnia przychodzi pocztą ich coraz więcej. Na niebie pojawia się pełno sów, dookoła domu siedzą koty, a przestraszone wujostwo przeprowadza się do małej chaty na wyspie oddalonej od wszystkiego. W urodziny Harrego w chacie pojawia się dziwny, brodaty, dobrze zbudowany i wysoki mężczyzna, który zabiera chłopca ze sobą.
Razem wyruszają do nieznanego miasta, gdzie młody czarodziej zaopatrza się w różdżkę i inne potrzebne rzeczy, które przydadzą mu się w nowej szkole w Hogwarcie. W nowym miejscu jest bardzo sławny, nie potrafi jednak zrozumieć dlaczego, ponieważ uważa się za zwyczajnego chłopca

Przeczytane:2016-03-07,

"Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią, a znokautowanie trzymetrowego trolla górskiego na pewno jest jednym z nich. "

Harrego Pottera przeczytałam już nie raz jestem wielką fanką tej serii i teraz postanowiłam napisać recenzję bardzo pozytywną na temat po kolei każdej książki o Harrym, oczywiście zaczynam od pierwszej, ta część najbardziej mi się podobała, mimo że jestem fanką całej serii i z chęcią przeczytałabym jeszcze kolejne tomy jakby takowe były, ale mimo to wydaje mi się że z książki na książkę było coraz mniej zabawy, a coraz więcej poważnych scen. Mimo to poziom książki się nie obniżył, a może nawet dzięki filozoficznym myślom wzrósł. Jednak wiele zabawnych fragmentów i stwierdzeń takich jak cytat powyżej dodawały książce uroku i brakuje mi ich w ostatnich tomach, ale teraz wróćmy do pierwszej części.

Na początku książki poznajemy rodzinę Harrego i dowiadujemy się co nieco również o jego przeszłości oraz poznajemy dyrektora Hogwartu - Albusa Dubledora i nauczycielkę - Minerwę Mcgonagall. Rodzice Harrego zginęli kiedy on był małym dzieckiem i niewiele rozumiał z tego co się wydarzyło, a wydarzyło się wiele Voldemort którego wszyscy się boją i nazywają inaczej "Ten-którego-imienia-nie-wolno-wymawiać" zaatakował rodziców chłopca, a później i jego samego, ale zaklęcie się odbiło od niego i zaatakowało rzucającego zaklęcie przez co stracił całą magiczną moc, Harry albo inaczej "chłopiec-który-przeżył"został wtedy zabrany przez gajowego Hogwartu - Hagrida i podrzucony pod dom jego ciotki i wuja - państwa Dursley oraz kuzyna w jego wieku Dudleya. Przez następne 10lat Harry musiał znosić życie z nimi które bynajmniej nie było sielanką. Wszystko co Harry dostawał było po jego kuzynie więc najczęściej za duże lub zepsute, albo to i to. W domu tym były surowe zasady np. Chłopiec nie mógł zadawać pytać, a jeśli wspomniał o czymś magicznym, lub zachował się w "nienormalny" sposób, zasłużył na brak kolacji lub inne niezbyt przyjemne kary.

Harry nigdy nie miał przyjaciół Dudley zastraszał wszystkich wraz ze swoją bandą, a ponieważ nie znosił Harrego i lubił go dręczyć, nakazywał to również wszystkim uczniom szkoły do której chodzili. Chłopiec-który-przeżył żył więc sam z niejasnym przeczuciem że nie należy do tego świata, często spotykały go dziwne rzeczy, raz np. rozmawiał z wężem i wypuścił go na wolność innym razem uciekając przed swoim kuzynem i jego przyjaciółmi przeniósł się nie wiedząc jak na dach szkoły.

Dopiero w wieku 11lat dokładnie w urodziny chłopiec dowiedział się czemu jest inny - był czarodziejem tak jak jego rodzice. Harry poszedł wtedy do szkoły w Hogwarcie i poznał prawdziwego przyjaciela - Rona, a następnie również przyjaciółkę - Hermionę. Nie będę zdradzać dalszej treści książki, powiem tylko że chłopiec niewątpliwie spotka się ze swoim niedoszłym zabójcom, ale czy i tym razem ujdzie z życiem? Czy pokona Volde... tzn. sami-wiecie-kogo? Dowiecie się jeśli przeczytacie książkę.

Sentyment czytałam ale tylko 4 części miło się czytało ale jakoś nie czułam przymusu kontynuowania dalej kiedy wychodziła 5,6 i 7 cz. teraz postanowiłam sobie odświeżyć w jak słyszałam interpretacji Fronczewskiego i się nie zawiodłam przesłucham dalsze, ale emocjonalnie to już nie to, choć od wersji czytanej nie mogłam się oderwać, okazało się, że na szczęście nie pamiętam wszystkiego, ale co nieco kojarzyłam jeszcze. ocena 6 dla Fronczewskiego ;))
Avatar użytkownika - fishtalking
fishtalking
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2016,
Przeczytana ponownie, tym razem w wersji ilustrowanej. Myślałam, że nie da się tej książki bardziej kochać, a jednak. Ilustracje dodają nowych przeżyć. Absolutnie piękna.
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Przeczytałam,
Tak pewne każdy zna już tą historię, jak nie z książki, to z filmu. Harry- biedny chłopiec, który jako jedyny przeżył tragedię, po której ma bliznę na czole w kształcie pioruna, trafia do rodziny zastępczej, która go nie znosi i nic nie mówi o jego prawdziwym pochodzeniu. Jednak w jedenaste urodziny wszystko się zmienia. Dostaje list z Hogwartu z informacją, że dostaje się do tej szkoły i zaczyna naukę w szkole magii. Praktycznie cała powieść dzieję w tej właśnie szkole. Harry zaczyna tam naukę, zostaje przydzielony do odpowiedniego pokoju i poznaje bardzo ciekawych ludzi. Postacie były ciekawie wykreowane. Każda miała to coś i była inna i wyjątkowa zarazem. Mimo wszystko z żadną nie zżyłam się mocno... Harry, Ron i Hermiona to taka dobrana trójka. Hermina mózgowiec, Harry dowódca, a Ron to taki od reszty roboty. Szczerze mówiąc denerwowała mnie postać Harrego, no dobra jego rodzice byli wielkimi czarodziejami, ale to chyba nie powinno oznaczać, ze od samego początku będzie we wszystkim najlepszy. Za szybko było pokazane jaki to on jest wspaniały. "(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze." Akcja, no jest jej dużo. Jest bardzo ciekawie opisana i autorka nie przesadziła z przedłużaniem ich. Choć denerwowało mnie przesadne opisywanie posiłków. Każde jedzenie było dokładnie przedstawione, co było wręcz denerwujące. Bardzo podobały mi się akcje z Hagrid, jak miał tego smoka lub jak był z uczniami w zakazanym lesie
2016: Tym razem w języku hiszpańskim. Polecam uczenie się języków czytając książki które się zna na pamięć. Serio, to jest świetne, zwłaszcza jak jednocześnie podłączy się audiobooka. Może nie wiem w danym momencie co oznacza dane słowo, ale na przykład wiem jakie zwierzątko miał Neville, więc automatycznie się uczę. Polecam! 2014: Dla rozluźnienia zaczęłam przypominać sobie świat, w którym bardzo chciałam dorastać (i w sumie dorastałam). Jednak dla odmiany, czytam serię w języku angielskim. Ja wiem że jest to tylko usprawiedliwienie, że niby się w ten sposób uczę, nie marnując czasu, ale tak naprawdę po prostu czasem lubię przypomnieć sobie dzieciństwo. Jak tak dalej pójdzie to niektóre zdania i akapity które lubię najbardziej będę mogła recytować z pamięci. Cóż, mimo wszystko, trzeba przyznać że cała seria jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, wręcz... magiczna!
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Nie wiem, ja wy, ale ja posiadam listę książek, które można , by nazwać światowymi bestsellerami , które cierpliwie czekają na zapoznanie się z nimi. Jedną z nich jest, w właściwie był "Harry Potter i kamień filozoficzny", autorstwa J.K.Rowling Niewątpliwie 'Harry Potter i kamień filozoficzny" jest pozycją, którą czytają czytelnicy i ci mali, i ci duzi. Minęło już piętnaście lat odkąd brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling zdobyła niesłychany rozgłos dzięki postaci młodego czarodzieja. Piętnaście lat temu byłam nastolatką i wówczas , gdy moi rówieśnicy zakochiwali się z Harrym Potterze, to ja czytywałam np. Tolkiena. Nie miałam jeszcze sposobności czytać tej pierwszej części z serii, i co dziwne nie oglądałam nawet ekranizacji. Ale "co się odwlecze, to nie uciecze". Na każdego przychodzi pora. Przyszła i na mnie. Stało się to za przyczyną wydania pierwszej części serii, pod tytułem "Harry Potter i kamień filozoficzny" w pięknej ilustrowanej oprawie. Ale trochę o fabule.. Harry Potter to sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja. Pewnej ciemnej nocy, dnia 31 października 1981 roku, pod drzwi rodziny Dursley, zostało podrzucone zawiniątko. Tego zadania podjęli się Albus Dumbledore, Minerwa McGonnagal i Rubeus Hagrid. . Wujostwo chłopca Petunia i Vernon Nie są szczęśliwi z tego faktu, gdyż wiedzą, że rodzice dziecka byli czarodziejami. Oni tak zwani mugole uważają inność za dziwactwo i powód do wstydu.Wujostwo podobnie jak ich syn Dudley traktowali Harry'ego jak piąte koło u wozu.Stale okazują mu pogardę, brak szacunku a grubaśny kuzyn z koleżkami stale się nad bohaterem znęca. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? I kim jest brodaty wielkolud, który zjawia się w dniu urodzin Harry'ego, by zarać go do szkoły magii -Hogwartu? To tu Harry pozna przyjaciół na całe życie. Byli to Hermiona Granger, czyli najmądrzejsza i najlepiej oczytana dziewczyna w szkole oraz Ronald Weasley − członek ubogiej i starej rodziny czarodziejów czystej krwi, zabawny i nieco nieokrzesany. Wkrótce cała trójka odkryła intrygę w szkole...

Wytłumaczcie mi dlaczego tyle lat zwlekałam, by przeczytać tę książkę? Urzekła mnie. Moja sympatia do Harry'ego Pottera spotęgowana została przez cudowne ilustracje, które wyszły spod kredki Brytyjczyka Jima Kay, zdobywcy nagrody Kate Greenway Medal. Zdradził on, że każdej ilustracji nie mógł poświęcić więcej niż kilka dni, bo musiał ich stworzyć ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Rysownik inspirował się ludźmi i miejscami, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorowana jest na jego siostrzenicy! Książka jak już wspominałam bardzo mi się spodobała. Nie czytałam jeszcze kolejnych serii , ale teraz wiem, że obowiązkowo muszę te zaległości nadrobić. Ciekawa jestem, czy pozostałe części także zostaną wydane w tak pięknej oprawie. Bardzo bym chciała.

Autorce, J.K.Rowling udało się świetnie ukazać barwny świat Hogwartu. Wszędobylska magia związana z nauką magii przezz młodych czarodziei uwypukla sylwetki poszczególnych bohaterów. Fabuła jest bardzo inteligentnie nakreślona a postacie pełnokrwiste i wręcz namacalne. Język jest bardzo ładny, dialogi ciekawe a opisy żywe i realistyczne. Wielkim plusem jest fakt, że do końca książki autorka trzyma nas w napięciu i niepewności. Akcja posuwa się dynamicznie, często występują elementy zaskoczenia, więc nuda nikomu nie grozi.

Musicie przeczytać!! „Harry Potter i kamień filozoficzny” to fenomenalna książka nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Ta pozycja z pewnością Was nie zawiedzie. Wszyscy pragnący nietypowej lektury osadzonej w magicznym klimacie, pełnej przygód i wywołującej niemałe emocje będą zachwyceni. Polecam czytelnikom w każdym wieku. Pozdrawiam!!

Avatar użytkownika - karola137
karola137
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2015 roku,
Jak co wakacje zabrałam się za czytanie i chyba nie ma sensu pisania czegokolwiek o tej książce, bo każdy wie, jakie arcydzieło stworzyła autorka.
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Przygody rozpoznawanego na całym świecie Harrego Pottera, którego jak dotąd dane mi było poznać tylko z copiątkowych wakacyjnych seansów w TVN. Mimo, iż znam już zakończenie historii to chciałem przekonać się na własne oczy jak wygląda książka. Harry, który dzięki Hagridowi w swoje 11 urodziny dowiaduje się o swoim magicznym przeznaczeniu i o historii swoich rodziców. Dociera do Hogwardu i poznaje prawdziwych przyjaciół Rona i Hermionę Grenger. Z dala od wrednej rodzinki mugoli, apodyktycznego wuja Vernona, wścibskiej ciotki Petuni i rozpieszczanego przez matkę kuzyna Dudleya, chłopiec rozpoczyna najwspanialszą historię swojego życia, która obfitować będzie w radość, miłość, smutek, a czasami nawet i śmierć. Moim ulubionym momentem z całej książki jest walka o Kamień Filozoficzny z Quirrilem, pierwszy mecz quidditcha, w którym Harry zagrał jako najmłodszy przejmujący w stuleciu i to wszystko dzięki Draco Malfoyowi, gdzieki któremu mógł popisać się umiejetnościami latania na miotle by odzyskać skradzioną przez niego kulę przypominajkę należącą do Nevila Longbottoma. Nie mogę zrozumieć jednak jak można w tej książce doszukiwać się okultyzmu czy innych wpływów złych mocy. Tak samo jest również w przypadku Pokemonów czy osławionej Hellow Kitty z Japonii. Denerwuje mnie to, że ludzie uznają coś z góry za złe tylko z czystych uprzedzeń, a nie z rzetelnej wiedzy. Kultura japonii jest inna od naszej i ludzie tam żyjący postrzegają świat inaczej niż my. J.K. Rowling stworzyła świat, w którym działają zasady inne niż w naszym. Myślę, że w naszym kraju niektórzy zbyt łatwo oceniają inność, mierząc świat wyłącznie swoją miarą, żyjąc w błogim stanie nieświadomości zjawisk dziejących się w społeczeństwie. Dam sobie uciąć rękę, że osoby tak głośno i chucznie krytykujące autorkę i jej dzieło same nie raczyły nawet zajżeć do tej pozycji, a przecież wiadomo, że KSIĄŻKI NIE OCENIA ŚIĘ PO OKŁADCE.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dziesięcioletni Harry Potter nie ma łatwego życia. Jest sierotą i mieszka u swojego wujostwa, które go nienawidzi. Jego pokój znajduje się w maleńkiej komórce pod schodami, a chłopak jest stale obrażany przez swojego okropnego kuzyna Dydley'a i traktowany jak ktoś gorszy. Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin Harry'ego, kiedy to odwiedza go Rubeus Hagrid, gajowy Hogwartu, wręczając mu list z zaproszeniem do szkoły magii i czarodziejstwa. Teraz zaczyna się wielka przygoda Pottera, którą przeżyje wraz z Ronem i Hermioną. Nie wiem, jak odebrałabym tę książkę kilka lat temu, ale teraz jestem nią wprost zachwycona. Chociaż nie jestem wielką fanką fantastyki i rzadko sięgam po tytuły z tego gatunku, to Harry Potter zdobył moje serce. Ta historia jest po prostu taka magiczna i w tym tkwi jej urok. To to jedna z tych książek, którą mimo wszystko powinno się poznać i samemu przekonać, co w niej takiego jest, że tyle osób się nią zachwyca. A jest się czym zachwycać, gwarantuję. Przede wszystkim są tutaj świetni bohaterowie, ale o nich za chwilę, ciągle się coś dzieje i nie ma tutaj miejsca na nudę. Ten tajemniczy świat naprawdę przyciąga do siebie czytelnika, a ja z chęcią w Hogwarcie jeszcze zagoszczę. I oby jak najszybciej! Sądzę także, że jest to niezwykle mądra powieść, która może czegoś nauczyć. Autorka przekazuje za jej pomocą wartości, które powinny być obecne w życiu każdego człowieka. Mamy tutaj przyjaźń, ale taką prawdziwą, wymagającą często poświęceń oraz męstwo i odwagę. I fakt, że warto być dobrym, bo kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw. Harry Potter zdobył moje serce. Tak po prostu. Zaimponowała mi jego odwaga, wytrwałość i zaangażowanie.Wyjątkowo nie przeszkadzała mi Hermiona Granger, która jest zarozumiałą i miejscami naprawdę denerwującą kujonką, ale potrafiła mnie też rozbawić swoimi wysokimi ambicjami. Z kolei Ron Wesley jest dla mnie takim uroczym rudzielcem, którego nie da się nie polubić. Na uwagę zasługuje też Rubeus Hagrid, który jest olbrzymim mężczyzną pełniącym funkcję gajowego w Hogwarcie. Jego język jest naprawdę bardzo zabawny i można się pośmiać. O bohaterach można by było wiele pisać, ale najlepiej poznać ich samemu. Tutaj każda postać jest dobrze dopracowana, charakterystyczna, a nie tylko Harry Potter i jego najbliżsi. Za to ogromny plus. Kurcze, teraz mogę jedynie żałować, że nie poznałam tej książki jakieś 10 lat temu. Sądzę, że miałabym dzisiaj co wspominać. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przyjemna lekka książka na jeden dzień czyta się miło i szybko
Avatar użytkownika - chatka01
chatka01
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka, która jest doskonałym pretekstem do rozmów rodziców z dziećmi. Łączy wzruszającą historię z humorem, współczesny świat (bliski młodym czytelnikom) z urokiem magii, która przecież kojarzy się z urokiem baśni poznawanych na kolanach rodziców we wczesnym dzieciństwie. Łączy tematykę szkolnego życia z historią jak z horroru. po prostu przepis na idealną książkę dla nastolatków i ich rodziców. Przetestowałam na własnych dzieciach.
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Harry Potter- chłopiec, który nie wie kim tak naprawdę jest. Mieszka w schowku pod schodami u ciotki i wuja, którzy traktują go jak piąte koło u wozu. Pewnego dnia do domu trafia list zaadresowany do Harry'ego, którego wuj nie pozwala mu przeczytać. Przychodzą kolejne i kolejne.. Tak zaczyna się przygoda z małym czarodziejem, który dopiero pozna swoje pochodzenie, zrozumie kim jest i gdzie jest jego miejsce
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2012-04-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Pierwsza książka z dzieciństwa, która otworzyła świat fantastyki ;) Przeczytana przeze mnie kilka razy i bardzo, ale to bardzo godna polecenia ;)
Avatar użytkownika - surfinia
surfinia
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane, Jeszcze do nich wrócę,
Wciągająca seria o młodym czarodzieju. Czytałam ją kilka lat temu i z chęcią do niej powracam.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Audiobooki (2018),
Ja z pewnością nie jestem mugolem i z największą przyjemnością wróciłam do czytania przygód o małym czarodzieju, który po 11 latach bycia wyrzutkiem i samotnikiem znajduje sens życiowy, przyjaciół i ciągle pakuje się w kłopoty, z których wychodzi obronną ręką. W pierwszej części zdecydowanie moimi ulubionymi postaciami są : Profesor Dumbledore, Hagrid i Profesor Snape (tak, tak to ta 'czarna' postać, która wcale nie jest taka czarna jak się wydaje) A książka opowiada o chęci zdobycia i posiadania kamienia filozoficznego, dającego nieśmiertelność i moc temu, kto go posiądzie. I tu po raz pierwszy spotykamy Lorda Voldemorta (akurat ja nie boję się wypowiadać jego nazwiska ;D)
Avatar użytkownika - mouna
mouna
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje, 52 książki 2014,
Pierwsza część opowieści o małym czarodzieju, który, po śmierci rodziców, mieszka u wujostwa, zawsze przepełnia moje serce współczuciem. Mały, zgnębiony i zahukany chłopiec, który pewnego dnia dowiaduje się, że jego imię zna każdy czarodziej. Lubię czytać tę książkę (tak jak i całą serię o Harrym Potterze), aby odpocząć od świata i zająć głowę niezobowiązującą lekturą.
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Przeciętna. Nawet OK, ale wolę czytać książki bardziej wartościowe. Nudziła mnie ta książka, film ciekawszy.
Avatar użytkownika - oliw333ia
oliw333ia
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie w 2014 roku ,
pierwsza z książek o Harrym Pottrze który pewnego dnia dowiaduje się że jest czarodziejem i ma zacząć naukę w Hogwarcie szkole magi i czarodziejstwa jak każdy nastolatek pakuje się w kłopoty( chcecie wiedzieć jakie przeczytajcie książkę) od tej książki zaczęła się moja przygoda z książkami dlatego wracam do niej regularnie
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Pierwsza część przygód "chłopca, który przeżył" zaczynająca całą opowieść. Młody czarodziej mieszkających u swych nieprzyjemnych krewnych poznaje świat magii. Rusza na pierwszy rok nauki do najlepszej szkoły dla czarodziejów - Hogartu. Poznaje tam nowych przyjaciół oraz wrogów. Książka zaczyna się trochę zbyt ociężale, przez co nie zainteresowała mnie od razu. Zwykła rodzina, dzień jak co dzień ze zwykłą praca i ludzie w pelerynach... WHAT??? Właśnie wtedy zaczynamy rozumieć, że zaczyna dziać się coś grubszego. Historia właśnie wtedy najbardziej zachęca do dalszego czytania, gdyż nie wiemy co dokładnie nas czeka.
Avatar użytkownika - SITT18
SITT18
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2014,
Ta książka ma w sobie wszystko to, co powinna mieć świetna książka. Wspaniała fabuła, świat, do którego aż chciałoby się przenieść, charakterystyczni bohaterzy i magiczne "coś", co sprawia, że chce się do niej powracać. Jest to moja ukochana książka z dzieciństwa, uwielbiam ją czytać, mimo tego, że jest przeznaczona raczej dla dzieci. Tak naprawdę dzięki tej i następnych książkach opisujących przygody małego czarodzieja, pokochałam czytać. Za to właśnie jestem niezmiernie wdzięczna pani Rowling. Polecam tą książkę każdemu, niezależnie od wieku czy upodobań. Jest to historia pełna przygód, czarów, magicznych stworzeń historia o przyjaźni, lojalności, poświęceniu, odwadze, słowem, o czymś, co w dzisiejszych czasach zaczyna tracić na wartości.
Avatar użytkownika - MrsCrux
MrsCrux
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zawsze nazywam tę książką początkiem końca. Dlaczego? Bo przecież Harry i tak będzie musiał zginąć. Jest to jednak genialna książka, z którą moja przygoda z HP się rozpoczęła. Cała magia jest zawarta w tej książce.
Super, naprawdę świetnie napisana i wciągająca książka. Czytałam wszystkie części, jako dziecko i nadal je uwielbiam :)
Avatar użytkownika - dami200114
dami200114
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 26 ksiazek 2014 ,
Te książkę dostałem na gwiazdkę gdzieś tak, 2 lata temu. Pamiętam ze Pochłonąłem ją jednym tchem. Teraz chciałem sprawdzić czy na prawdę jest taka dobra. J.K Rowling stworzyła wspaniale dzieło, które z pewnością warta tego całego rozgłosu . Kubki, koszulki, filmy, gry, mógłbym tak wymieniać bez końca . Harry, sierota mieszkająca w komórce pod schodami u wujostwa. Ciotka Petunia wraz z wujem Veronem traktują go gorzej niż psa. Rówieśnikiem Harr'ego jest ich gruby syn - Dudley. Niestety on tak jaki i jego rodzice nienawidzi go. Chłopak z blizną musi po nim nawet nosić ciuchy, o wiele za duże z powodu nadwagi kuzyna. W domu dzieją się cały czas dziwne, niewyjaśniane rzeczy. Dzień w dzień, z coraz większą ilością przychodzą do Harr'ego korespondencje, które wuj ukrywa nie pokazując mu. Jest północ, nagle solenizant (czyt.Harry ) słyszy głośne pukanie do drzwi. Okazuje się ze to Hagrid, olbrzymi gajowy w Hogwardzie. Przychodzi by powiedzieć chłopakowi, ze został przyjęty do szkoły, tzw. Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W pociągu zaprzyjaźnia się z rudowłosym chłopcem o imieniu Ron. Na miejscu okazuje się, iż Harry jest rozpoznawalny w całej szkole. Dlaczego? Seria J.K. Rowling nie jest tylko głupią bajeczką. Jest powieścią, która zmienia patrzenie na świat każdego, kto jest w stanie wczuć się w akcję dzieła J.K. Rowling. Treść zawiera mnóstwo prawd moralnych i pokazuje nam co jest w życiu najważniejsze. Dlatego apeluję: Jeśli jeszcze nie zagłębiłeś się w treść przygód Harry'ego Pottera, nie czekaj! Zrób to! Warto! To zmieniło moje życie. Dowiedziałem się, że w życiu jest odwaga, a najpotężniejszą magią jest miłość. Tego nauczył mnie sam Harry. Ron i Hermiona nauczyli mnie, że nie ma nic piękniejszego niż przyjaźń, ta z głębi serca. Każdy z poznanych bohaterów jest inny, lecz idealny. Pani Rowling przede wszystkim stworzyła ciekawe i bogate sylwetki bohaterów. Jedna z problematyk ksiazki jest właśnie nienawiść krewnych odnoszących się do niego, takich jak zamkniecie pod schodami czy tez głodówka. Jest to dla mnie niewyobrażalne jak ludzie i to rodzina może się traktować. Jedynym plusem w tej sytuacji jest to ze nie wydarzyło się to naprawdę. Czytając i świetnie się bawiąc uczyłem się o życiu innych ludzi. ,, Harry Potter i Kamien Filozoficzny ,, to książka, którą się naprawdę szybko czyta, jest napisana lekko i prosto, jednym słowy napisana zrozumiale dla czytelnika. Kartka za kartkom coraz bardziej mi się podobała. Cały czas towarzyszyły mi nieoczekiwane zwroty akcji wraz z zaskakującymi wydarzeniami. Szczerze Wszystkim jak najbardziej Polecam wlasnie Herego Potera !
Avatar użytkownika - RaQ
RaQ
Przeczytane:2008-05-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z sentymentu daję 6. Harry Potter przełamał we mnie niechęć do książek wiele lat temu, od niego zaczęła się książkomania.
Bardzo bardzo długo zwlekałam z rozpoczęciem słynnej sagi o małym czarodzieju (poprtostu stwierdziłam iż jest to nudna książka a ja w dodatku do niedawna nie lubiłam słowa pisanego). Harrego Pottera poznajemy jako wątłego jedenastolatka, który stracił rodziców i jako niemowlę trafił ku swojemu nieszczęściu do rodziny Dursley
Pierwsza fantastyka, z którą miała doczynienia- zaczęłam w podstawówce:) Nie powiem, ale wiele razy wracałam do całej serii- chyba nigdy mi się nie znudzi. Chyba podstawa ksiązkowa, jak dla mnie:) Oryginalny świat magii, w któych chyba każdy chciałby się znaleźć :)
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zapoznałam się z książkami o Harrym dość dawno, ale pozostały miłe wspomnienia po udanej lekturze.
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Książkę oceniam na 100/6. ;) Świetnie napisana, dało się przy niej płakać ze śmiechu, jak również i wzruszenia. Joanne K. Rowling doskonale zarysowała magiczny świat wciągający każdego, kto sięgnie po książkę, bez względu na wiek czy preferencje czytelnicze. Każdy z nas posiada w sobie dziecko i pragnienie takowego świata, a ta książka doskonale je w nas rozbudza. Opowieść ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" dała początek całej serii przygód tytułowego chłopca i rozpoczęła wręcz jego kult sięgający w każdy zakamarek globu.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2013-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Początek historii o młodym czarodzieju. Piękna, zabawna opowieść o fantastycznym świecie magii. Harry to bohater który potrafi wywołać uśmiech na twarzy każdego czytelnika - młody, z potencjałem, a zarazem pogardzany i wyszydzany przez własną rodzinę. Znajduje szczęście i przyjaciół w Hogwarcie, gdzie czeka na niego wiele radosnych jak i niebezpiecznych przygód. Polecam!
Avatar użytkownika - Tinger
Tinger
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki, Przeczytane,
Harry jest popychadłem w domu swojego wujostwa. Co wydarzy się, gdy pewnego dnia dostanie list z tajemniczej szkoły-Hogwartu? Jego życie zostanie wywrócone o 360 stopni. Pozna świat, którego nigdy wcześniej nie widział-świat czarodziejów pełen magii. Do tego Harry nie jest po prostu zwykłym czarodziejem. Gdy był niemowlakiem, jako jedyny, przeżył atak jednego z najpotężniejszych czarodziejów. Młody chłopak, dopiero co wprowadzony w nowy świat, musi sobie poradzić z wielką sławą, w czym pomogą mu przyjaciele-Ron i Hermiona.
Książka którą przeanalizowałam do granic możliwości tworząc autorskie scenariusze dla dzieci. Z pozoru banalna, nieco infantylna, ot czary i magia. Jednak im dłużej sie w nią zagłębiałam tym więcej walorów przede mną otwierała. Z czasem doceniłam fakt że jest pisana nie tylko o dzieciach ale też dla dzieci.
Avatar użytkownika - aaxxx
aaxxx
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
To już pewnego rodzaju klasyka:) Świetnie pomaga się odprężyć i zapomnieć o problemach.
To jedyna część Pottera, którą przeczytałam. I to chyba bardziej z "przyzwoitości", aby wiedzieć, o czym się mowi. Cóż, nie każdemu musi sie podobać wszystko ;) próbowałam się nawet przełamać i zacząć następną częśc, ale nie dałam rady. Nie podoba mi się tutaj zacieranie dobra i zła, ale i tak ogólnie nie przepadam za fantastyką.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2000-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2012 i wcześniej,
Cóż z tego, że pani Rowling pisząc "Harrego Pottera" czerpała garściami ze źródeł klasyków, takich jak np. Tolkien. Książka o uroczym chłopcu-sierocie, który, jak się okazuje, jest czarodziejem była strzałem w dziesiątkę. Jako dorosła kobieta zostałam przeniesiona do magicznej krainy, poczułam klimat niesamitego Londynu, jego podziemi i wszelkich innych tajemniczych miejsc opisanych w książce. Nietuzinkowe postaci, rozbudowana fabuła, magia, pozytywne przesłania (np. dotyczące przyjaźni i honoru) - wszystko to powoduje, że lektura "Harrego Pottera" jest miłą odskocznią od rzeczywistości, jest przeniesieniem się w świat fantazji z dzieciństwa.
Avatar użytkownika - olka00
olka00
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki- 2013,
bardzo fajna, lekka książka na zimne szare dni.
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Pewnie jestem za stara na takie bajki, ale wciąż z przyjemnością wracam do przygód Harrey'ego Pottera.
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo fajna,zaskakująca przygodowa książka opowiadająca o Harrym Potterze,uczniu Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.
Avatar użytkownika - martellina
martellina
Przeczytane:2012-12-15,

Pierwsza część z  z kultowej serii opowieści o młodym czarodzieju, Harrym Potterze. Chłopiec był świadkiem tragicznej śmierci swoich rodziców i od tamtej pory jego wychowaniem zajmuje się wujostwo. Zarówno Wuj Vernon jak i ciotka Petunia starają się ukryć jego przynależność do świata magii. Wkrótce jednak chłopiec ląduje w szkole magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry będzie musiał podołać trudnemu wyzwaniu.

Kiedy pierwszy raz czytałam tą książkę nie mogłam się od niej oderwać. Jest to niezwykła i poruszająca historia, pozwalająca oderwać się od codziennych problemów.  Pisarka J.K. Rowling zadbalła o każdy szczegół, aby każdy czytający mógł się jednym z uczniów Hogwartu. Historia Harrego Pottera pozwala nam znów poczuć się dziećmi.Ta niesamowita opowieść zarówno mnie rozchmurzyła i wzruszyła.Serdecznie ją polecam.

Dobrze się czyta, bardzo szybko i z przyjemnością

Przeczytane:2011-09-18,
Avatar użytkownika - Convenant
Convenant
Ocena: 6, Czytam,
Świetna książka opowaidajaca o chłopcu ktory stał sie czarodziejem jako 11 latek. Pełna przygód i przyjaźni.
Każdy zdecydowanie powinien przeczytać
Avatar użytkownika - izek
izek
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Seria bardzo w porządku, ale pierwszy tom nie zachęca do sięgnięcia po więcej - książka zbyt dziecinna. Choć ja miałam to szczęście, by razem z Harrym dorastać... Stąd mój ogromny sentyment.
Avatar użytkownika - yerba
yerba
Przeczytane:2010-07-09,
Ja dam czwóreczkę, powieści pani Rowling jakoś do mnie nie trafiają, a mroczne adaptacje przerażają, szczególnie kiedy widzę do jakiej grupy wiekowej są kierowane.

Przeczytane:2010-01-26,
Magia we współczesnym Świecie, ciekawie i tajemniczo, czasem nawet bardzo mroczne...nie tylko dla młodych.Dodam tylko że wolę przeczytać (czytałem już nie jeden raz) niż oglądać film, który zachwyca tylko leniwych.Wspaniała seria przygód młodego Czarodzieja w erze komputerów i komórek które nie działają w świecie magii.Polecam.
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Magiczna powieść nie tylko dla najmłodszych.
Avatar użytkownika - kamkap
kamkap
Przeczytane:2010-01-25,
świetna książka, nie tylko dla dzieci i młodzieży. Ja przeczytałam z przyjemnością.

Przeczytane:2009-12-27, Mam,
Nic dodaj nic ująć :)
Avatar użytkownika - Nanka_czyta
Nanka_czyta
Przeczytane:2023-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

Ta recenzja będzie różnić się od innych, gdyż nie będę Wam robić skrótu historii, a skupię się bardziej na moich odczuciach, zakładam, że większość z Was zapoznała się z tym klasykiem poprzez książki, filmy czy też gry, więc odpuszczę Wam kolejnego streszczenia.

Nigdy wcześniej nie bardzo rozumiałam fascynacji Harrym Potterem, a wręcz było to dla mnie dziwne, że każdy z moich znajomych znał tę historię.
W dzieciństwie, gdy moi rówieśnicy chłonęli jak gąbki przygody młodego czarodzieja, ja zdecydowanie wolałam wzdychać z miłością do Legolasa z Władcy Pierścieni i wraz z drużyną Pierścienia przebywać Śródzmienie w drodze do Orodriuny, w celu zniszczenia pierścienia.
Minęło prawie 7 lat, odkąd dostałam całą serię na swoje 18ste urodziny i w końcu mogę się z Wami podzielić tą serią!

Początek książki, był dla mnie ciężki i musiałam walczyć sama ze sobą, by nie rzucić tej książki w kąt, jednakże zdawałam sobie sprawę, że książka została napisana dla młodszego odbiorcy i przy każdej kolejnej części będzie tylko lepiej, bo każda kolejna część jest przystosowana do coraz starszego czytelnika, czy tak będzie, przekonam się i oby nastąpiło to wkrótce.
Czytając, przypominałam sobie też, niektóre sceny z filmów i chyba nie zaskoczę tutaj nikogo, ale zdecydowanie wolę książkę.
Wydaje mi się, że gdybym sięgnęła po ten tytuł kilka lat temu, przepadłabym bez gadania i wraz ze swoimi rówieśnikami miałabym fazę na HP.
Obecnie mogę powiedzieć, że książka mnie zainteresowała i zrodziła się we mnie chęć poznania reszty magicznego świata (zwłaszcza po zagraniu w Dziedzictwo Hogwartu).
Jestem ciekawa, czym zaskoczą mnie kolejne części z tego świata i kiedy pojawi się mój ukochany Zgredek!
Tak, zgredek jest jedną z niewielu postaci, którą kojarzę i to tylko ze sceną o skarpetce, mam ogromną nadzieję, że w książce będzie go więcej!
Mimo przeżycia już prawie 25 wiosen ta książka pozwoliła mi obudzić w sobie małe dziecko.

Ocenka: 8/10

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2023-04-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

Szczerze, po takim światowym fenomenie spodziewałam się czegoś więcej. Religijnie się nie wypowiem, bo na razie bardzo obrazobórczych treści nie widzę, nawet gdzieś pod koniec zaplątał się bardzo pozytywny akcent... Ale całość miałam wrażenie, że była strasznie głupkowata. Poza paroma osobami wszyscy dorośli zachowywali się jak dzieci i wiem, że przy części chodziło o pewne wyolbrzymienie, jednak to właśnie sprawiło, że w ogóle nie miałam potrzeby brać tej książki na poważnie. Takie tam czytadło z głupkowatymi przygodami dzieciaków w szkole... Znam lepsze pozycje dla dzieciaków będących w wieku odbiorców docelowych. Po prostu średnio warto i tyle.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2023-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Świetna książka, do której powróciłam po wielu latach. Najlepsza historia o przyjaźni oraz walce dobra ze złem! Lektura ponadczasowa, dla dzieci i dorosłych. Warto przeczytać, przygody Harrego są niezwykle wciągające!

Jestem trochę oszołomiona, ponieważ:

- nie spodziewałam się, że nadejdzie czas, w którym sięgnę po Harry'ego Pottera,

- nie sądziłam, że książka mi się spodoba,

- nie podejrzewałam siebie o to, że skuszę się na audiobook,

- nie wierzyłam, że w tego typu ,,czytaniu" można się naprawdę zakochać...

Cóż, to była uczta dla ucha, szczególnie że czytał Piotr Fronczewski.

Harry Potter osierocony przez rodzicow i oddany na wychowanie wojstwu. Niestety jego zycie to nie sielanka poniewaz nowa rodzina traktuje go jak intruza ponizajac i wyzyskujac. W dniu 11 urodzin chlopak poznaje inny magiczny swiat i od tej pory zamieszkuje w szkole w Hogwardzie gdzie trafiaja dzieci z magicznymi zdolnosciami. Od tej pory Harry zaczyna poznawac swoje magiczne zdolnosci i swoja przeszlaosc o ktorej nie mial pojecia. Magia,magiczne stwory ,magiczne rzeczy ,cale jego zycie od teraz zaczyna krecic sie wokol magii.

Trafny wybór
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Trafny wybór

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem...

J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination

In 2008, J.K. Rowling delivered a deeply affecting commencement speech at Harvard University. Now published for the first time in book form, Very Good...