Henryk Tomaszewski

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2014-04-02
Kategoria:
Dodał/a książkę:elibri

Wydanie książki w stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego zbiega się z wystawą ,,Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Publikacja ta to pierwsze tak kompletne i wyczerpujące opracowanie twórczości Henryka Tomaszewskiego - wybitnego grafika, projektanta książek, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, rysownika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Teksty autorstwa Iwony Kurz, Katarzyny Matul, Piotra Rypsona i kuratorki wystawy Agnieszki Szewczyk traktują o różnych aspektach sztuki tego wybitnego artysty. W książce znalazł się także katalog wszystkich plakatów Tomaszewskiego, kalendarium życia, wyczerpująca bibliografia obejmująca projektowane przez niego książki i serie wydawnicze, ale przede wszystkim niezwykle interesujący materiał wizualny.

Henryk Tomaszewski to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego projektowania graficznego po II wojnie światowej, a jego charakterystyczny język artystyczny inspiruje kolejne pokolenia grafików i projektantów.

Henryk Tomaszewski, pod redakcją Agnieszki Szewczyk, projekt graficzny Iwo Rutkiewicz, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Bosz, Warszawa 2014.