Herosi z doliny

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-11-18
Dodał/a książkę:AgnSz
Recenzja - Herosi z doliny

Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która dziś jest spokojnym domem ich potomków – jeśli tylko nie przekroczą linii kurhanów... Halli marzy o wielkich czynach przodków, lecz w niczym nie przypomina członków swego znamienitego rodu. Ale to jemu, wraz z dziewczyną, której też śni się wielka przygoda, przyjdzie odkryć mroczną tajemnicę Doliny. Mroczniejszą niż prastare legendy…

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Herosi i trowyIstnieje legenda o herosach z Doliny, którzy w liczbie dwunastu pokonali trowów łącząc swoje siły w walce przeciwko wrogowi. Pod wodzą najodważniejszego z nich, Sveina - zabójcy wielu trowów w bezpośrednim starciu, uwolnili lud od strachu przed śmiercią. W pierwszych latach po przybyciu osadników trowy panoszyły się bowiem w całej Dolinie, od ujścia rzeki po Wysokie Kamienie. Po zmierzchu nikt nie mógł czuć się bezpiecznie- z pastwisk znikały krowy, a ze swych domów ludzie. Po śmierci herosów Doliny strzegły ich kurhany stojące na grzbiecie

Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Na półkach: Przeczytałem,

Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która do dziś jest spokojnym domem ich potomków - jeśli tylko nie przekroczą linii kurhanów...

Jonathan Stroud to autor bestsellerowej Trylogii Bartimaeusa (Amulet z Samarkandy, Oko Golema, Wrota Ptolemeusza) sprzedanej w Wielkiej Brytanii w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Wydany w październiku 2010 prequel trylogii pt. "The Ring of Solomon" powtarza sukces poprzednich powieści tego autora - mistrza high fantasy łączącej historię z nastrojem grozy i poczuciem humoru.

Książka jest powieścią fantasy. Język jest lekki i prosty, dzięki czemu nie mamy większych trudności z czytaniem. Duża liczba opisów przenosi nas w świat, panujący w książce.

Bohaterowie są intrygujący i ciekawi. Często popełniają błędy, za które dane jest im srogo zapłacić.

Halli Sveinsson to główny bohater. Jest drugim synem wielkiego władcy jednego z najlepszych Domów. Ma duże poczucie humoru, nie lubi pracować, jego ulubione zajęcie to wkurzanie starszego brata albo bawienie się z innymi dziećmi w "Bitwę na Skale". Wolałby dzierżyć miecz i dzielnie walczyć z potworami, aby obronić swój Dom.

Książka spodobała mi się. Bardzo ciekawa, a zarazem prosta okładka jak magnez przyciągnęła mnie do powieści i uświadomiła, że za wszelką cenę muszę ją mieć. Jedynym minusem jest to, że zawiera trochę za długie wypowiedzi narratora. Autor bardzo dobrze zrobił, że wtrącił akcję, która działa się przed powstaniem Domów, dlatego mogliśmy bliżej poznać herosów, którzy byli dla wszystkich autorytetami. Książkę czytałem już dwa razy i wiem, że za jakiś czas znowu po nią sięgnę.

Przede wszystkim książkę polecam młodzieży, bo wydaje mi się, że jest do nich kierowana, gdyż ma w sobie dużo ważnych wartości, np. przyjaźń czy obrona siebie oraz najbliższych przed złem. Oczywiście "koneserzy" fantasy też powinni po nią sięgnąć.

kasiarej123 Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,