Opis ksiązki
Kup Teraz

Higieniści. Z dziejów eugeniki

Ocena ( 6 osób )
5.2
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-06-06
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7536-211-4
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:czytam
W sierpniu 1997 roku uwaga światowych mediów skupiła się na Sztokholmie. Czy to prawda, że demokratyczne państwo dobrobytu w imię "higieny rasy" aż do lat 70. XX wieku zmuszało tysiące obywateli do operacji pozbawiających płodności? Że socjaldemokratyczne władze Szwecji dzieliły ludzi na "pożytecznych" i "małowartościowych"? Jak to możliwe, że media przez tyle lat nie podjęły tematu? Tydzień później rząd Szwecji zdecydował o powołaniu specjalnej komisji i zadośćuczynieniu ofiarom programu sterylizacji.
Autorem artykułów, które ujawniły te wstrząsające praktyki, był Maciej Zaremba Bielawski. Higieniści… to rozbudowana książkowa wersja tamtych tekstów, wzbogacona o eseje dotyczące historii eugeniki, jej propagatorów, przeciwników i fanatyków, działających w krajach tak różnych, jak Stany Zjednoczone, Trzecia Rzesza, Szwecja czy Japonia. Nazistowskie Niemcy nie miały monopolu na eliminowanie jednostek "niegodnych życia". Utopia uszlachetnienia ludzkości metodą hodowli ma długą i zaskakującą tradycję. Hołdowali jej także w latach 30. wybitni i postępowi Polacy, m.in. Tadeusz Boy-Żeleński i wielu znanych lekarzy. W rozdziałach napisanych specjalnie do polskiego wydania autor próbuje zrozumieć, co nimi kierowało i dlaczego nie znaleźli w Polsce posłuchu.

Choć dziś nie prowadzi się już państwowych programów "genetycznego ulepszenia" ludzkości, eugenika jako taka wcale nie spoczęła na śmietniku historii. Dochodzi do głosu w nowych formach, jak choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci zaskarżają rodziców i szpitale za to, że urodziły się z wrodzoną ułomnością.

Książka Macieja Zaremby jest przerażającą opowieścią o tym, jak przewrotna może być myśl ludzka. Program eliminacji „niepotrzebnych” jednostek nie był wynalazkiem Hitlera, tylko ostatecznym spełnieniem znacznie wcześniejszej myśli eugenicznej. W XIX i XX wieku tysiące ludzi padły ofiarą pseudonaukowej eugeniki motywowanej albo „dobrem” zainteresowanych (żal nam niewidomego, bo nie widzi), albo dobrem społeczeństwa (nic nam z tych bytów, mamy tylko wydatki). „Różne żale – czy ten sam?” – pyta Autor. Ze zgrozy tej myśli można sobie dopiero zdać sprawę, wędrując z Zarembą od kraju do kraju, od ustawy, do ustawy, wczytując się w argumentacje rozmaitych obrońców „jakości życia”. Może kogoś zdziwi, że prawa sankcjonujące dyskryminację słabszych w wielu cywilizowanych krajach obowiązywały całkiem do niedawna. To prawda, lecz czy dzisiejsze procesy o odszkodowanie za sam fakt urodzenia (bo lekarze nie rozpoznali upośledzenia i płodu nie usunięto) nie są akceptacją pojęcia „życia niewartego bytu”, kontynuacją złowrogiej filozofii „higieny rasy”?
ks. Adam Boniecki

Książka Macieja Zaremby to wstrząsające świadectwo tego, jak idee które kuszą racjonalnością i pozornym obiektywizmem języka naukowego, mogą prowadzić do szaleństw, nadużyć i zbrodni. Historia szwedzkich ustaw sterylizacyjnych jest godna przypomnienia może właśnie dlatego, że dotyczy społeczeństwa uważanego powszechnie za wzór demokratycznego standardu. Jest zarazem ostrzeżeniem: nigdzie i nigdy nie można bagatelizować zagrożeń wynikających z odwiecznych marzeń i dążeń do tworzenia społeczeństwa „doskonałego”. To ostrzeżenia płynące z książki Zaremby pozostają nadal aktualne i warto zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze kiedy rozpoczyna się dyskusja o pożądanej, uniwersalnej normie, której podporządkować należy wartość jednostki – powinniśmy włączać przycisk alarmowy.
Prof. Marek Safjan

Maciej Zaremba z pasją i precyzją opisuje okrucieństwa dokonywane w Europie i Stanach w imię „higieny rasy”. Siła tej książki polega na tym, że analizując motywacje katów, tropiąc kulturowe i polityczne źródła samej idei, Zaremba nigdy nie traci z oczu ofiar. Zmusza nas, byśmy poczuli to, co czuli okaleczeni w imię idei zwykli ludzie. Eugeniczna przemoc państwa uderzała bezpośrednio w kobiety – bo to one stanowiły większość operowanych. Zdumiewa skala zjawiska (w Szwecji wysterylizowano 63 tys. osób, w Niemczech 350 tys.) i fakt, że ta nieludzka ideologia i praktyka przetrwała aż do lat siedemdziesiątych. Zadziwia też skala przemilczeń – dopiero w 1997 roku do szwedzkiej opinii publicznej dotarła wiadomość o masowych sterylizacjach osób „niepożądanych”. Człowiekiem, który to ujawnił i zmusił Szwedów do rozliczeń z historią, był właśnie Maciej Zaremba. Wbrew powszechnemu złudzeniu, które pozwala zrzucić odpowiedzialność na nazistów, idea eugeniczna wcale nie była równoznaczna z rasizmem. W Skandynawii przymusowe sterylizacje stanowiły represyjny aspekt państwa opiekuńczego. Płodności pozbawiano „nierozgarniętych”, a inicjatywa wychodziła od socjaldemokratów, którzy chcieli w ten sposób zwalczać biedę i przestępczość. To przygnębiająca, a zarazem konieczna lektura dla każdego, kto chce uczciwie się zmierzyć z historią myśli lewicowej, socjaldemokratycznej polityki społecznej, a także feminizmu. Czarowi eugeniki uległy wszak takie postacie, jak Margaret Sanger, Marie Stopes, Charlotte Perkins Gilman, a w Polsce Tadeusz Boy Żeleński, Ludwik Krzywicki czy Janusz Korczak. Ta historia jest fascynująca nie dlatego, że chodzi o potworność, ale dlatego że potworność ta zyskała poparcie ludzi szlachetnych.
Agnieszka Graff
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ankalipso plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka napisana na faktach, albo dokładniej mówiąc opisująca historię eugeniki w krajach skandynawskich. Trafiłam na tą książkę przypadkiem i uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Po tej lekturze zaczęłam inaczej patrzeć na niektóre kwestie i po prostu oczy mi się otworzyły i to bardzo!!!
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Książka przerażająca i fascynująca zarazem. Większości z nas eugenika kojarzy się z Hitlerem i aż trudno uwierzyć, że tak niedawno, w cywilizowanej przecież Szwecji, była usankcjonowana prawem.
Przerażająca, gdy patrzymy z perspektywy skrzywdzonej jednostki.
A fascynująca? Nie jestem w stanie szczere, z ręką na sercu skrytykować tej idei czytając nagłówki o dzieciach w beczkach itp.
Z drugiej strony mam świadomość, że filozofia, która staje się prawem, rodzi pole dla olbrzymich nadużyć.
Właśnie dlatego, ta książka jest taka 'niewygodna'.
oczajdusza plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Przerazajaca historia.Juz wczesniej spotkalam sie z problemami eugeniki ( poza hitlerowskimi Niemcami) w superdemokratycznych Stanach Zjednoczonych. Decydowanie o czyjejs przydatnosci, normalnosc na podstawie np.posiadania nieslubnego dziecka- groza.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2012),
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Higieniści. Z dziejów eugeniki Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Higieniści. Z dziejów eugeniki Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Higieniści. Z dziejów eugeniki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Higieniści. Z dziejów eugeniki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Higieniści. Z dziejów eugeniki Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów