Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską

Była niczym promień światła, który tnie ciemność jak skalpel ciało. Przyszłość innych nie stanowiła dla niej żadnej tajemnicy. Uzdrawiała i leczyła, przez co uważano ją, wielką opatkę z Rupertsbergu i Bingen, stroniącą od włosiennic, nawet za czarownicę. Uchodziła za powiernicę cesarza i przewodniczkę tłumów. Bliskie sobie mniszki uczyła, że otacza nas witalność. Dlatego, tłumaczyła, świat nie siwieje. Jej ciało, w wieku osiemdziesięciu dwóch lat, było jej wciąż posłuszne, a ona otaczała je wszelką troską, ponieważ – jak mówiła – było cenną tuniką, którą pewnego dnia będzie musiała zwrócić Stwórcy tak doskonałą, jak w dniu, gdy przyszła na świat. Bez skazy i bez rozdarcia. Taka była Hildegarda. Oto opowieść o jej życiu pełnym tajemnicy i mądrości.

Informacje dodatkowe o Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską:

Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka opowiada o Hildegardzie z Bingen - kobiecie, która od najmłodszych lat była osobą niezwykłą. W wieku 3 lat miała swoją pierwszą wizję. Później została oddana do klasztoru przez rodziców i tam się wychowywała. Kobieta rozmawiała z Bogiem, widziała to, czego inni ludzie zobaczyć nie mogli oraz uzdrawiała. Zanim zaczęłam czytać, myślałam, że książka mi się nie spodoba, że tylko mnie zanudzi i jeszcze bardziej się zniechęcę. Jednak, gdy pierwsze strony były już za mną byłam zaskoczona, bo nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie - czytałam z zainteresowaniem. Technicznie książka również robi dobre wrażenie: Okładka jest twarda, a przedstawiona na niej ilustracja pokazuje Hildegardę spisującą swoje wizje, książka jest solidna, dobrze wykonana i świetnie się ją czyta ze względu na odpowiedniej wielkości marginesy. Na samym końcu mamy aneks, w którym mamy wypisane daty z najważniejszymi wydarzeniami z życia głównej bohaterki. Historia opowiedziana w książce jest przedstawiona w narracji pierwszoosobowej. Dzięki temu łatwiej się wczuć i przenieś do świata Hildegardy, utożsamić się z główną bohaterką. Warto jeszcze wspomnieć o samej Hildegardzie, która była osobą bardzo religijną, skromną, cechowała ją pokora. Miała świetny sposób patrzenia na świat. Osiągnęła bardzo dużo jak na realia tamtych czasów. Korespondowała z ważnymi ludźmi, odbywała podróże kaznodziejskie, odpowiedzialna była za budowę swojego klasztoru. Komu polecam? Jeżeli lubicie książki historyczne albo biografie to jest to coś dla Was. Fajna, ciekawa, wciągająca historia. Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/04/lucia-tancredi-hildegarda-z-bingen.html