Himmler . Buchalter śmierci

Biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium.

Jak to możliwe, że wywodzący się z katolickiej rodziny niepozorny i zakompleksiony człowiek zmienił się w monstrum odpowiedzialne za zagładę niezliczonych ludzkich istnień? Jak to możliwe, że ktoś o tak banalnej osobowości jak Himmler rozszerzał zakres swojej władzy, począwszy od SS, przez Gestapo i policję, aż do stanowiska ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii, z morderczą precyzją planując kolejne zbrodnie na niewyobrażalną skalę?

W pierwszej tak obszernej i szczegółowej biografii Heinricha Himmlera wybitny niemiecki historyk Peter Longerich mierzy się z tymi pytaniami, odtwarzając dzięki przenikliwej analizie wierny portret psychologiczny jednego z największych zbrodniarzy wszech czasów. Autor wykracza poza utarty schemat biografii politycznej i uwzględnia całe życie Himmlera i różne sfery jego aktywności, w tym również te pozapolityczne. Tak wszechstronne podejście pozwala zrekonstruować rozwój osobowości Himmlera, poznać zasadnicze cechy jego charakteru i typowe wzorce zachowań w latach kształtowania się jego osobowości, postaw życiowych, czyli na początku kariery politycznej, a to z kolei rzuca światło na jego późniejsze życie.

W tle tej niebywale szczegółowej biografii pojawia się niezwykłe i jakże ważne dla Europy i świata pierwsze półwiecze XX wieku. Tyle że zamienione przez Heinricha Himmlera w buchalterię śmierci - wykazy, plany, wykresy. I fantazje. Od nowej, antychrześcijańskiej religii, przez ideał teutońskiej rasy, przestrzeń życiową na Wschodzie, po plany komór gazowych i krematoriów. Rejestry wymordowanych narodów i ras. Nieludzki cynizm i chłód... Odkrywamy świat o wiele straszniejszy niż bitewne pola, bo pokazujący, jak w zaciszu gabinetów, w pochyleniu nad książkami rodzi się nikczemna kreatura gorsza być może od Hitlera.

Biografia jednej z najpodlejszych istot, jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi - przemyślana, wnikliwa i niemal niewyobrażalnie wyczerpująca.

,,Washington Post"

Peter Longerich (ur. 1955) - jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Specjalizuje się w tematyce związanej z Holokaustem. Ukończył Uniwersytet w Monachium, pracował w monachijskim Instytucie Historii Współczesnej (Institut für Zeitgeschichte), Instytucie Fritza Bauera (Fritz Bauer Institut) we Frankfurcie nad Menem oraz w Centrum Studiów nad Holokaustem Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (The Center or Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum). Jest również profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego oraz dyrektorem Centrum Badań Holokaustu i historii XX wieku (Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History) tej uczelni.

Informacje dodatkowe o Himmler . Buchalter śmierci:

Himmler . Buchalter śmierci - opinie o książce

Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Historia od wielu lat leży w kręgu moich zainteresowań. Oczywiście nie wszystkie epoki pasjonują mnie jednakowo. Szczególnie zajmuje mnie okres, kiedy Polska była pod rządami dynastii Jagiellonów i czas trwania II wojny światowej. Swoją wiedzę czerpię nie tylko z książek popularnonaukowych i podręczników, ale też uważam, że warto zagłębiać się w biografie czołowych postaci danej epoki, ludzi, które ją w dużej mierze kreowały. Właśnie dlatego na liście moich wiosennych lektur znalazła się biografia Heinricha Himmlera. Jej autorem jest wybitny niemiecki historyk Peter Longerich, który jest specjalistą w dziedzinie holocaustu. Książka jest bardzo obszerna i niezwykle dopracowana. Zawiera wiele szczegółów z życia Reichsführera-SS zarówno prywatnego jak i politycznego. Celem autora było bowiem przeniknięcie osobowości człowieka na wskroś przesiąkniętego złem i znalezienie odpowiedzi na pytanie co spowodowało, że pochodzący z mieszczańskiej rodziny katolickiej chłopiec stał się jednym z najokrutniejszych zbrodniarzy wojennych. Autor opisując życie współpracownika Hitlera analizuje je krok po kroku od narodzin. Ukazuje je z najdrobniejszymi szczegółami. Stara się perfekcyjnie wyrysować osobowość człowieka, który po zwycięstwie w 1945 roku nie miał odwagi odpowiedzieć za swoje czyny i popełnił samobójstwo. Rekonstrukcja osobowości kata o wyglądzie niepozornego urzędnika jest niezwykle wnikliwa. Z książki wyłania się postać okrutna i bezwzględna. Osoba o sztywnych poglądach, która była zapatrzona w faszyzm niczym w boga. Zagłębiając się w meandry duszy Himmlera czułam wzburzenie i przerażenie. Przerażała mnie przemiana spokojnego chłopca w bestię. Lider III Rzeszy był człowiekiem równie zakompleksionym, jak i okrutnym. Pedant w swoich służbowych obowiązkach był bezwzględny w okrutnych wyrokach nawet wobec członka bliskiej rodziny. Jestem pod ogromnym wrażeniem przeczytanej biografii. Praca nad nią wymagała od autora wręcz tytanicznej pracy, wielu godzin spędzonych na badaniem materiałów źródłowych i dokumentów. Żmudnego przedzierania się przez archiwa. Efekt jest w tym wypadku znakomity. Dzieło zasługuje na uznanie. Z pewnością lektura wyczerpie ciekawość tych, którzy lubują się w najbardziej dokładnej analizie przedstawianej postaci. Mnóstwo przypisów, szczegółowa bibliografia i słowniczek czynią lekturę bardziej przystępną. Książka mocno mną wstrząsnęła. Przekonała, że można być mordercą nie plamiąc sobie rąk krwią. Można bowiem mordować słowami rozkazów. Gorąco polecam lekturę tę publikacji osobom zainteresowanym III Rzeszą i najokrutniejszą z wojen XX wieku.
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,
Goebbels. Apostoł diabła
Peter Longerich0
Okładka ksiązki - Goebbels. Apostoł diabła

Joseph Goebbels to jedna z najbardziej tajemniczych postaci Trzeciej Rzeszy. Nawet osobowość Heinricha Himmlera nie była nacechowana tak głębokimi sprzecznościami...

Hitler. Biografia
Peter Longerich0
Okładka ksiązki - Hitler. Biografia

Tyran, psychopata, wykonawca ,,programu" ideologii rasowej czy charyzmatyczny wódz? Każde pokolenie kreśli inny wizerunek Hitlera, na nowo stawiając...