Opis ksiązki
Kup Teraz

Histerie rodzinne

Ocena ( 10 osób )
4.9
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-04-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7839-740-3
Liczba stron: 640
Dodał/a książkę:Jedrulek
Recenzja - Histerie rodzinne

W tej rodzinie nie ma miejsca na nudę! Nowa, prześmieszna powieść Izabeli Pietrzyk!

Trzydziestoośmioletnia Wiktoria kończy związek z hojnym, lecz agresywnym partnerem. Ma nadzieję, że wraca do otoczenia, które wręcz kipi od miłujących się istot. Czy aby na pewno…?
Układając swe życie od nowa, dochodzi do niezbyt odkrywczego wniosku, że dziwny jest ten świat, a ludzie na nim jeszcze dziwniejsi. Próbuje odbudować relacje z pełną nietuzinkowych charakterków rodziną: gderającą matką, wiecznie obrażonym ojcem, nieustannie kłócącym się nastoletnim rodzeństwem oraz dobroduszną Melą – starszą siostrą, która robi co może, by zapanować nad całym tym hardym stadłem.
Jakby tego było mało, kalendarz nieuchronnie odmierza czas dzielący Wiktorię od spotkania z przebywającym chwilowo na morzu szwagrem – twardym, silnym, skończenie mądrym mężczyzną, który nigdy jej nie lubił i z pewnością zrobi wszystko, aby pozbyć się ze swojego domu miękkiej, słabej, nieskończenie głupiej baby.
Na szczęście jest też wizja lepszego jutra. Oparta głównie na słodkich siedmiolatkach oraz sikającym wszędzie szczeniaku labradora, bo zdaje się, że w tym oszalałym świecie już chyba tylko dzieciom i psom można ufać. Każdy dzień upewnia w przekonaniu, iż normalni faceci podzielili los pterodaktyli i trzeba bardzo uważać, kogo wpuszczamy do własnych biografii… A jeśli dodać do tego swaty i intrygi zrzędzącej matki? Dramat! Niestety, wszystko wskazuje na to, że kobiety same są temu winne i to one „stworzyły potwora”… Ale czy aby na pewno…?

Recenzja
justa21 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,

Scenariusz pisany przez życie

 

Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, zaś niektórzy z przekąsem dodają jeszcze przestrogę, że zawsze można odciąć niechciane ich fragmenty. Niezależnie od tego, jakie z rodziną mamy doświadczenia, trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, iż jest to podstawowa komórka społeczna i to właśnie w rodzinie w pierwszej kolejności wielu z nas szuka wsparcia

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,obyczaj,
Wiktoria jest nauczycielką w szkole podstawowej. Nie układa jej się z mężem i dlatego od niego odchodzi. na pomoc przybywa jest Amelia - siostra, która wraz z Anką chcą jej znaleźć nowego faceta. W międzyczasie dzieje się tu wiele rzeczy, niekoniecznie śmiesznych, ale cała książka mimo typowego życia zawiera trochę humoru. Czyta się ją dość lekko i można znaleźć tu wiele podobieństw do typowej rodziny: zdystansowany ojciec, wtrącająca się matka, różnica pokoleń.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,BARDZO CHCĘ PRZECZYTAĆ!,Lublin,
Bardzo spodobał mi się styl Autorki. Cudny! Ironia, humor rozładowuje napięcie i książka nie jest jakimś ckliwym dramatem, ale spojrzeniem na nasze sprawy z dużą dozą dystansu, humoru. Bardzo przyjemna lektura.
Wiktoria zostawia męża - tyrana i przeprowadza się ( z malutką walizeczką, bo mąż nie pozwala niczego zabrać z domu) do siostry Amelii. Kiedyś miały doskonałe relacje, a siostra nawet zazdrościła zażyłości jaka łączyła Wiktorię z jej dwójką dzieci. Mąż Wiktorii osaczał ją, manipulował, aby pozbawić wolności i skutecznie osłabił więzi nie tylko z przyjaciółmi Wiki, ale też z jej rodziną. Wiktoria obawia się powrotu do domu Amelii, konfrontacji z porzuconymi przez nią dziećmi. Dziećmi, które wchodzą już w dorosłość i nie patrzą już tak naiwnie na świat.
W warstwie fabularnej nie należy się spodziewać rollercostera, ale słownie, w stylu to sam przyjemność. Książkę czyta się dla samej przyjemności czerpanej z tej pomysłowości w posługiwaniu się słowem przez moją ulubioną już Autorkę - panią Pietrzyk.
Dla poprawy nastroju - polecam!
Na pewno jeszcze raz kiedyś przeczytam!
natalia07 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2015,Mam,
Wiktoria - trzydziestoośmioletnia panna , jest nauczycielką w pierwszej klasie. Właśnie zakończyła związek z Pawłem który ją bił i odsunął od wszystkich przyjaciół. Jej powierniczką i pocieszycielką jest siostra Amelia (zwana Melą), to ona odkryła pierwsza co się dzieje u Wiktorii, po odejściu od Pawła Wiktoria zamieszkała u Amelii. Wiktoria boi się konfrontacji z dziećmi siostry - Mirkiem (20 lat) i Emilką (18 lat), kiedyś była ich kochaną ciocią, a teraz jak to będzie? No i szwagier - Sławek, ale on jest na morzu i wróci za cztery miesiące, jakoś musi być.

Opowieść o relacjach w rodzinie wielopokoleniowej oraz damsko - męskich. Jak wiadomo nie od dziś język pokoleń różni się i o tym poczytamy w książce, jak teraz wysławia się młodzież a jak mówiono kiedyś, a wszystko to będzie miało odzwierciedlanie w zabawnych i śmiesznych sytuacjach. Nasza wielopokoleniowa rodzina Wiktorii potrafi zapewnić dobrą zabawę, ale mamy też poważne momenty i tematy które porusza autorka, jak choćby bicie czy terroryzowanie, nieakceptowanie zdania innych, lęk przed bliską osobą.

Powieść idealnie napisana o nieidealnym życiu. Pokazuje, że perfekcyjne rodziny istnieją tylko w magazynach. Wszystkie cztery ściany pochłaniają tajemnice, krzyki i nie pozwalają im przedostać się do świata zewnętrznego.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Mam,Patronowały Granice.pl -przeczytane,
Książka bardzo obszerna ale czyta się ją rewelacyjnie pomimo że nie ma porywającej akcji. Niby zwyczajna książka o kobiecie taka jak my ale jednak ma swoją magię.
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mandy Linia koment
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2016,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Habina Linia koment
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,_ 52 książki w 2015 r,
biedro_nka Linia koment
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-12-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Histerie rodzinne Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Histerie rodzinne Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Histerie rodzinne Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Histerie rodzinne Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Histerie rodzinne Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów