Historia Ewolucji

Ta obszerna, wspaniale ilustrowana książka jest jak podróż w czasie - od początków z życia na Ziemi do XXI wieku. Poznamy punkty zwrotne ewolucji, jej rozmaite błędne drogi i nieudane eksperymenty, oraz globalne katastrofy, a także przełomowe odkrycia naukowe, które przyczyniły się do zrozumienia dziejów życia istniejącego dawniej i dziś na naszej planecie. Znajdziemy tu:

o pełny przegląd wszystkich głównych grup organizmów, od wczesnych jednokomórkowych drobnoustrojów i pierwszych prymitywnych roślin po współczesne formy życia

o około 1000 wspaniałych ilustracji, ukazujących miedzy innymi skamieniałości, szkielety, wierne rekonstrukcje organizmów wymarłych oraz żyjące obecnie rośliny i zwierzęta

o tabele stratygraficzna przedstawiająca powstanie i rozwój życia na wczesnej Ziemi

o dokładne charakterystyki najważniejszych wymarłych gatunków

o szczegółowe opisy zdjęć i rysunków ukazujących najistotniejsze ewolucyjnie cechy omawianych roślin i zwierząt

o przejrzyste kladogramy obrazujące związki miedzy poszczególnymi grupami organizmów

o kluczowe zdarzenia ewolucyjne i przełomowe odkrycia uporządkowane zgodnie z ich chronologia

o sylwetki badaczy, którzy w największym stopniu przyczynili się do naszego zrozumienia przebiegu ewolucji.

Informacje dodatkowe o Historia Ewolucji:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2017-02-07
Kategoria: Podręczniki
Tytuł oryginału: Evolution the whole story

Kup książkę Historia Ewolucji

Historia Ewolucji - opinie o książce

Dla tych, którzy uwielbiają piękne fotografie, realistyczne ilustracje oraz liczne ciekawostki

"Historia ewolucji" to pięknie wydana i wspaniale zilustrowana książka autorstwa jedenastu specjalistów (redakcja naukowa: Steve Parker), w której to znajduje się przegląd poszczególnych grup organizmów. Zdjęcia skamieniałości, szkieletów, rekonstrukcji wymarłych okazów, ale także obecnie występujących roślin i zwierząt fantastycznie współgrają z tekstem, który zawiera liczne, zapadające w pamięci ciekawostki. Szczegółowe opisy znajdujące się przy fotografiach dodatkowo urozmaicają poruszane kwestie. Polską wersję książki zawdzięczamy Wydawnictwu Arkady. Dla osób szczególnie zainteresowanych relacjami ewolucyjnymi istotna może być informacja dotycząca tego, że kladogramy są zgodne ze stanem wiedzy z 2015 r.

"Historia ewolucji" to publikacja, obok której nie da się przejść obojętnie. Zainteresuje ona zarówno pasjonatów, jak i osoby, które po prostu lubią odkrywać różnego rodzaju tajemnice i zagadki. Z uwagi na liczne zdjęcia (w tym wielu dinozaurów) nawet kilkulatki z ogromnym zainteresowaniem słuchają czytanych fragmentów. Z moich obserwacji wynika, że dzieci szczególnie lubią sekcje oznaczone jako "Nawigacja"/"W centrum uwagi", które to umożliwiają bezpośrednie powiązanie tekstu z zamieszczonymi ilustracjami. Teksty pobudzają wyobraźnię i zachęcają do analizowania przedstawianych kwestii.

"Według jednej z teorii wytwarzanie jadu u jaszczurek i węży rozwinęło się niegdyś tylko raz, a wszystkie węże pochodzą od wspólnego przodka i należą do kladu Toxicofera. W trakcie ewolucji ilość jadu wytwarzanego przez niektóre węże została ograniczona lub zdolność do jego produkowania utracona. Według innej teorii wydzielanie jadu rozwinęło się u różnych grup węży niezależnie. Pierwszy pogląd, odrzucany przez wielu specjalistów, ostatnio odzyskał wiarygodność, gdyż w wyniku badań genetycznych stwierdzono, że geny determinujące wytwarzanie jadu obecne są też u węży, które dziś go nie produkują."

Pisanie o ewolucji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nieustannie i niezależnie od siebie prowadzone badania oraz liczne odkrycia sprawiają, że informacje wymagają ciągłej aktualizacji. Poruszane w "Historii ewolucji" zagadnienia są przedstawiane z różnych perspektyw, a częste zwracanie uwagi na szczególnie interesujące treści sprawia, że czytelnik nie jest w stanie się nudzić, a to moim zdaniem jest wyjątkowo ważne.

NOWY TESTAMENT z paginatorami - tłoczenie złote, skład dwułamowy, infografiki
Okładka ksiązki - NOWY TESTAMENT z paginatorami - tłoczenie złote, skład dwułamowy, infografiki

Nowatorskie, oryginalne dzieło -NOWY TESTAMENT w nowej odsłonie! 29 nowych, aktualnych wstępów napisanych przez uznanych ekspertów biblistów. Ponad...

Pirackie pogo. Pirat Jake
Okładka ksiązki -  Pirackie pogo. Pirat Jake

Ping! Ping! Kto tak skacze? To Jake i jego piraci znaleźli na plaży kijek pogo! Ale Stary Hak też ma plany co do kijka i zaraz ich POGO-ni! Jo-ho! Krzyknij...