Opis ksiązki
Kup Teraz

Historia seksu

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Aletheia
Data wydania: 2013-11-30
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788362858477
Liczba stron: 478
Dodał/a książkę:MonikaP
Reay Tannahill (1929–2007) była szkocką pisarką, której publikacje, zarówno powieści, jak i monografie historyczne, do dziś pozostają bestsellerami. Absolwentka historii i socjologii o bogatym życiorysie zawodowym, sukces osiągnęła najpierw książką „Food in History” (1973). Pierwsze wydanie, potem uzupełniane, „Historii seksu” pochodzi z 1980 roku. Styl pisarski Tannahill jest atrakcyjny zarówno dla oczekujących akademickiego wykładu, jak i dla zwolenników efektownej opowieści o osobliwościach (staroegipska antykoncepcja z krokodylego łajna), zarówno dla poszukujących systematyki, jak i dla lubiących pisarstwo pełne pasji. Autorka zapewnia to wszystko odpowiednio do niejednoznaczności samego hasła „sex”. Można by tu mówić także o historii płci: płci pojętej jako sfera seksualna, a zarazem jako społeczna kategoria podziału na kobiety i mężczyzn, z naturalną przewagą bardziej interesującej – i bardziej dramatycznej – kobiecej strony tej historii.

Tannahill śledzi ewolucję obyczajów z zakresu życia płciowego w nierozłącznym związku z sytuacją kobiety – w społeczeństwie, rodzinie, systemie prawnym. W ten sposób okazuje się, że „historia seksu” obejmuje tyleż dzieje walki o prawo do uprawiania seksu „jak się komu podoba” co dzieje walki na przykład o prawa wyborcze kobiet. Tym samym książka ta zapewnia szeroką panoramę problematyki i fascynującą lekturę dla tych feministek i feministów, którzy nie akceptują seksualnego uprzedmiotowienia kobiety.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,x 52 ksiażki 2014,
Książka porusza wiele najróżniejszych tematów, obejmuje swym zasięgiem wiele epok. Patrząc na tytuł wydawać by się mogło, że jest to książka o seksie. Nie do końca tak jest. Owszem, seks jest tematem przewodnim, ale sporo miejsca autorka poświęca obyczajom, tradycji, historii. Część zagadnień ciekawa - jest więc mowa o historii antykoncepcji, prostytucji, o wpływie kościoła na życie seksualne. Można się też dowiedzieć między innymi o historii haremów, nałożnicach, kochankach, ale również metodach kastracji. Moim zdaniem za dużo w książce zbędnych informacji, nazwisk, dat, odnośników, które utrudniają czytanie i odbiór. Nie udało się autorce zachowanie obiektywizmu, można między wierszami dostrzec jej poglądy feministyczne.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Historia seksu Własnym zdaniem
Vladimir Nabokov
Okładka - Historia seksu Sposoby widzenia
John Berger
Okładka - Historia seksu Kultura jako źródło cierpień
Zygmunt Freud
Okładka - Historia seksu Historia erotyzmu
George Bataille
Okładka - Historia seksu Historia seksu
Reay Tannahill
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów