Opis ksiązki
Kup Teraz

Hitler 1889-1939. Hybris

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-09-21
Kategoria: Polityka
ISBN: 978-83-7120-927-7
Liczba stron: 704
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Pierwszy tom monumentalnej, znakomicie udokumentowanej biografii Hitlera

Profesor Ian Kershaw, dziekan Wydziału Historii na uniwersytecie w Sheffield, w początkach swojej kariery naukowej zajmował się historią średniowiecza. Od wielu jednak lat w centrum jego zainteresowań badawczych znajduje się okres nazizmu, a szczególnie postać Adolfa Hitlera.

Ian Kershaw jest autorem wielu znakomitych prac na temat nazizmu, m.in. słynnej książki The Hitler Myth. Kershaw był również konsultantem podczas kręcenia znakomitego serialu BBC pod tytułem Naziści ostrzeżenie historii, który był pokazany także w telewizji polskiej. Hitler. 1889-1936. Hybris to pierwszy tom monumentalnej biografii niemieckiego dyktatora. Tom drugi ukaże się w roku 2002.

Należy wskazać na te elementy, które czynią książkę Iana Kershawa lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce nie tylko wiedzieć, jak było, ale i zrozumieć, dlaczego imię Hitlera jest – tak jak i Stalina – znamieniem i synonimem hańby Europy XX wieku. Bo choć pytanie o Hitlera było stawiane niemal od początku jego politycznej kariery, po wojnie i pod koniec wieku, to jednak dzieło Iana Kershawa jest dziełem nowym i ważnym. Książka Iana Kershawa ma wielką zaletę: ustosunkowuje się do tych interpretacji roli Hitlera, które powstały przed jej napisaniem. A trzeba mieć świadomość, że fenomen Hitlera objaśniany był bardzo rozmaicie, nie tylko wówczas, gdy Hitler żył i działał. Także historycy, którzy zajęli się nim po klęsce Trzeciej Rzeszy, nie mieli prostej odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełniła osoba Hitlera w dziejach dwudziestowiecznej Europy?
Ze wstępu do wydania polskiego

Niepodważalną wartością tej pracy jest konsekwencja, z jaką budowany jest wizerunek Hitlera nie jako wcielenia jakiejś nadnaturalnej złej siły, która wtargnęła w historię z innego wymiaru, ale jako postaci całkowicie naturalnego pochodzenia – zła, bez wątpienia, ale historycznego zła.
"Publishers Weekly"
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów