Hobbit czyli tam i z powrotem

5.3
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2012-09-11
ISBN: 978-83-244-0205-2
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Hobbit czyli tam i z powrotem
Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena "Władcy Pierścieni". Lektura szkolna.
Recenzja
agoosiaczek Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Na temat tej książki w ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiło się na tyle głośno, że sięgnąć po nią musiało także wielu czytelników, którzy na co dzień nie czytują fantastyki. Wielu czytelników zarzuca dziś powieści Tolkiena rozwlekłość opisów, nadmiar przygód spotykających bohaterów niemal jedna po drugiej, zbytnią infantylność i oczywiste przesłanie. Warto jednak dzisiaj pamiętać, że w pierwotnym założeniu Hobbit miał być powieścią dla dzieci

Mexter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam:)
karli49 plusminus Linia koment
wspaniała podróż Bilbo Bagginsa
cantarell plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2014,BBC,Mam,
Przy każdym powrocie do Hobbita zadziwia mnie, jak bardzo różny jest on od Trylogii. Mimo, iż w zamyśle to książka dla dzieci, jako osoba mniej lub bardzo dorosła wyciągam z niej o wiele więcej, niż przy pierwszym podejściu. Cudowna, ciepła historia. Podczas czytania cały czas zastanawiałam się, czy gdyby to do moich drzwi zastukał Gandalf, to czy ja wyruszyłabym na wyprawę po przygody. Za młodu nie wahałabym się ani chwili, ale teraz...
1lolka18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Naprawdę super książki, szkoda, że film nie jest taki świetny.
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Od dawien dawna żadna z książek (jakiejkolwiek treści, w jakiejkolwiek formie czy stylistyce) nie wymęczyła mnie tak jak Hobbit właśnie. Marne trzysta stron a odniosłam wrażenie, że czytam je całe wieki.

Sięgając po nią od razu nastawiona byłam sceptycznie. I nie wiem czy to właśnie owo nastawienie a może fakt, iż czytając w głowie cały czas krążyły mi obrazy ekranizacji Władcy Pierścienia spowodowały, że lektura nie była przyjemnością a raczej istną drogą przez mękę i dosyć przykrym obowiązkiem wynikającym z chęci dokończenia niefortunnej książki.

O tyle o ile zamysł powieści jest genialny (nie przeczę, ta forma baśniowości może być urzekająca), to cała tematyka książki, bohaterowie oraz ich przygody zupełnie nie są w moim guście. Elfy, krasnoludy, hobbici, gadające pająki i orły, smok... Jestem raczej na nie.

Nie potrafiłam dać się ani na chwilę porwać tej historii. Trochę szkoda, miałam cichą nadzieję, że ten mój sceptycyzm zostanie rozwiany kunsztem pisarskim Tolkiena a wykreowana jego piórem rzeczywistość pozwoli mi oderwać się od rzeczywistości.
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,
Książka po którą sięgnęłam zdecydowanie za późno. Nieśmiertelne książki fantasy Tolkiena z pewnością należą do klasyki gatunku. Długo zwlekałam z przeczytaniem Hobbita, mimo, że Władca Pierścieni bardzo przypadł mi do gustu. Być może zraził mnie styl pisarza, który nieco za bardzo moim zdaniem rozwleka opisy. Hobbita na pewno czyta się lżej niż trylogię LOTR, natomiast jak już napisałam- sięgnęłam po niego za późno. Pisany jest językiem dla zdecydowanie młodszych czytelników.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
"Hobbit..." to kwintesencja książki fantasy - świat poukładany w każdym calu, wciągający czytelnika wielością ras, barw i przygód. Bohater baśniowy, a jednocześnie bardzo nam bliski sprawia, że opowieść staje się bliska sercu. Zdecydowanie doskonała pozycja dla wielbicieli fantasy.
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Hobbit..." to niesamowicie wciągająca książka. Całe uniwersum stworzone przez Tolkiena zachwyca mnie za każdym razem gdy czytam jego książki. Krasnoludy, elfy, czarodzieje, hobbici, czego chcieć więcej. Z każdą kolejną przerzuconą kartką coraz bardziej można zagłębić się w przygodę Bilbo Bagginsa i przeżywać ją razem z nim. Jak dla mnie książka idealna.
JudytaZ plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czytam już po raz trzeci i na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę. Uwielbiam "Hobbita" oraz trylogię "Władca Pierścienia" Ogromnie podoba mi się twórczość Tolkiena i mam zamiar zapoznać się z Jego innymi dziełami. "Hobbit" czyli Bilbo Bagins zabiera nas wraz z grupą 13 krasnoludów na wyprawę mającą na celu odzyskanie utraconej przed laty siedziby krasnoludów. Jak można się łatwo domyśleć czytając tą powieść czeka nas wiele wspaniałych przygód. Tolkien przenosi nas w świat fantazji w którym poznajemy elfy, krasnoludy, hobbity, gobliny oraz masę innych magicznych stworzeń. Polecam bo książka jest warta przeczytania.
martellina plusminus Linia koment

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena to niesamowita książka, która odrywa czytelnika od szarej rzeczywistości i przenosi go do niezwykłego świata magii i tajemniczych stworzeń. Pisarz ten, uważany za jednego z najlepszych filologów swych czasów, wybrany został przez czytelników „Timesa” pisarzem XX wieku.

Tematem utworu jest podróż, w jaką wyrusza drużyna. Najpierw panował spokój, a następnie czuło się napięcie towarzyszące podróżnikom.

Czytając „Hobbita” poczułam sympatię do głównego bohatera. Bilbo był miłą, rezolutną postacią wśród ponurych, flegmatycznych krasnoludów. Gandalfa traktuje się jakby ojca wszystkich członków wyprawy; mądrego, statecznego człowieka znającego odpowiedź na każde pytanie, rozwiązanie każdej zagadki czy wyjście z każdej sytuacji. Moim zdaniem temat powieści jest jednak kopią wcześniejszych baśni i bajek. Smok, skarb, wyprawa, odnalezienie swojej ówczesnej własności – to wszystko już nie raz było używane do zaciekawienia odbiorcy i stało się bardzo popularne, a co za tym idzie – nudne.

Bardzo spodobały mi się opisy przyrody, które występowały w książce. Były świetnie dobrane, nie nudziły i nie trzeba było ich pomijać w czytaniu. Można było z łatwością wyobrazić sobie okolice, przez które przechodziła drużyna. Początkowa pedantyczność hobbita powodowała uśmiech na twarzy czytelnika, następnie sytuacje bezpośrednich spotkań z przedstawicielami zła – przejęcie i strach.

Po przeczytaniu książki nie zostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do jej przeczytania. Nie jest to utwór bez wad, posiada jednak naprawdę wiele zalet. Zapraszam więc serdecznie do przeczytania tej lektury.

wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Hobbit to ciepła, wzruszająca opowieść o losach nie tylko Froda Bagginsa, ale także innych istot żyjących w Tolkienowskim Śródziemiu. To zabawna a zarazem poruszająca opowieść o nadziei, przyjaźni i wzajemnym zaufaniu. To historia, która powinna dotrzeć zwłaszcza do najmłodszych czytelników. Pamiętam, że Hobbita czytałam już w gimnazjum. Teraz wróciłam do niego ze względu na to by skonfrontować wersję książkową z kinową :).
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książkę pożyczyła mi koleżanka, za co jestem jej bardzo wdzięczna. Było to moje pierwsze spotkanie z Tolkienem, i mogę śmiało powiedzieć, że się na nim nie zawiodłam. Od dłuższego czasu chciałam przeczytać Władcę Pierścieni, jednak nie znalazłam go w miejscowej bibliotece, a na kupno nie miałam akurat funduszy. Zadowoliłam się więc Hobbitem, i muszę przyznać,że częste pochwały płynące w stronę Tolkiena są w pełni zasłużone. Opisy w tej powieści były wspaniałe, a różnorodność wszelkiego rodzajów nazw od których mieszało mi się w głowie naprawdę mnie zadziwiła. To fakt, że wyobraźnia tego pana była najwyraźniej nieskończona. Książkę polecam przedewszystkim zagorzałym fanom fantastyki, jednak myślę, że nawet ludzie nie przepadający za tego rodzaju literaturą, mogą się w niej od razu zakochać !
romantic-soul plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
Kilka lat temu próbowałam przeczytać "Hobbita", ale poddałam się już po kilku stronach. Kiedy jednak na ekrany kin wszedł film "Hobbit", postanowiłam spróbować jeszcze raz i nie żałuję! Tym razem już od pierwszych stron książka naprawdę mnie wciągnęła, przeczytałam jednym tchem tę barwną opowieść o przygodach Bagginsa. Fragmenty z zagadkami oraz ze smokiem są po prostu niesamowite. Nurtuje mnie jednak, dlaczego w ekranizacji bohaterowie nie rozmawiali ze zwierzętami (np. z orłami) i jak zostanie to rozwiązane w scenie, w której rozmawiają ze smokiem. Książka naprawdę ciekawa i polecam wszystkim, nawet tym, którzy początkowo zrazili się do tej lektury :)
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - fantastyka,Wyzwanie - książki na lato,
Z pewnością zgodzę się, że ,,Hobbit'' jest to arcydzieło literatury fantazy!
"Hobbit" może stanowić znakomity początek przygody z literaturą - a chyba ciężko byłoby znaleźć człowieka, który po lekturze nie byłby zainteresowany dalszym ciągiem przygód jego bohaterów i nie sięgnąłby po "Władcę Pierścieni".
Myślę, że warto również zapoznać się z innymi- równie ciekawymi książkami J.R.R. Tolkiena.
Już od pierwszych stron polubiłam sposób pisania Tolkiena. Jego barwny opis miejsc i postaci.. Ach! Świetna książka o marzeniach, które się realizuje mimo przeszkód. Genialne preludium do trylogii, naprawdę warto przeczytać.
Polecam!
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie miałam przyjemność zapoznać się z tą książką. Zmieniła ona całkowicie moje postrzeganie trylogii J. R. R. Tolkiena. Zawsze sądziłam, że trylogia ,,Władca Pierścieni" jest mroczna, tajemnicza, groźna i przypomina bardziej horror niż sielankową opowieść o przygodach fantastycznych bohaterów. To była opinia wystawiona na podstawie oglądanych filmów. Teraz zmieniam zdanie. Sądzę, że kolejne części są napisane w duchu tego prequela, więc spokojnie mogę powiedzieć, że nie przypominają one horroru. Mimo że występują tam sceny, w których bohaterowie prawie umierają z głodu bądź są obezwładniani przez pająki, język książki nie przypomina grozy, nie sprawia, że trzeba zamykać oczy, żeby przebrnąć przez najbardziej krwawy fragment, a ciekawi dalszych przygód. To ogromny plus, bo książka jest lekka i przyjemna, nie odrażająca jak niektóre potrafią być. By tak pisać, muszę przyznać, trzeba mieć talent. Po prostu.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Mimo, że Tolkien ma dla niektórych "ciężkie" pióro, dla mnie osobiście "Hobbit" był lekki, łatwy i przyjemny. Zagłębiając się w historię Bilbo Bagginsa stajemy się świadkami jak z "domowego" Hobbita ceniącego sobie tylko i wyłącznie swój wygodny Bag End staje się nieustraszonym poszukiwaczem przygód, nierzadko ratującym swoich towarzyszy z wszelkich opresji.
Poza tym właśnie w tej powieści dowiadujemy się jak Bilbo stał się posiadaczem Jedynego Pierścienia.

Warto przeczytać :)
andrzej0791 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Co tu napisac odkrywczego? :) KLASYkA! Co jakis czas wtacam do tej ksiazki.
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku:),Mam,
Wspaniały świat Tolkiena pięknie ukazany nie tylko w postaci tytułowego hobbita ale również towarzyszy jego podróży - krasnoludów i wszystkich napotkanych po drodze stworów: od trolli, goblinów, wargów po elfy... Niezwykłą podróż aranżuje czarodziej Gandalf, który do wyprawy 13 krasnoludów dołącza Bilba- hobbita stroniącego od przygód, który stał się dla podróżnych wielkim dobrodziejstwem. Piękna i wciągająca pozycja.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Wyzwania- fantastyka,
Z okazji wejścia do kin filmu, odświeżyłam sobie przygody dzielnego Hobbita. Od ostatniego czytania troszkę się postarzałam. Nadal książka mnie wciąga, nadal obgryzam paznokcie, gdy Bilbo organizuje ucieczkę z zamku Leśnych Elfów, martwię się czy krasnoludy nie potopią się w beczkach, ale narzekam już trochę na nieco infantylny styl pisania. Niemniej jednak kibicuję barwnej kompani wciąż od nowa :)
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Polecam, polecam ;)
iwan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Klasyka gatunku. Obowiązkowa lektura dla, każdego miłośnika fantasy.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-18, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,
O "Hobbicie" zrobiło się ostatnio głośno, ze względu na film. Postanowiłam, że koniecznie muszę przeczytać.

Książkę uważam za przeciętną. Nie przepadam za fantasy. Wiem, że wiele osób sobie ją chwali. Mnie natomiast nudziła. Bohaterowie często irytowali.Było ich za dużo, a ich imiona był bardzo podobne. Bardzo utrudniało mi to czytanie. Ponadto jest przewidywalna. Styl pisania autora nie spodobał mi się.
just_monca plusminus Linia koment
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Tolkien stworzył od podstaw całkiem nowy świat, z własną mitologią, legendami, krainami – jak to ma miejsce w literaturze fantasy – traktując go jak świat historyczny, który kiedyś istniał. W tym przebogatym świecie dzieje się historia prosta, pełna ciepła i uroku. „Hobbit” to opowieść o przygodzie, która może nas spotkać w najmniej oczekiwanym momencie życia i tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się wyjść z przytulnej norki i mimo niesprzyjających okoliczności pokazać innym, na co nas stać. Jest to również opowieść o rodzącej się przyjaźni i zaufaniu, w które przeradzają się początkowe uprzedzenia. I o tym, że czasem odrobina przemyślności i inteligencji może nam pomóc o wiele bardziej niż broń (sceny rozmów Bilba z Gollumem i Smaugiem). „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to napisana pięknym, bogatym językiem powieść drogi. Polecam każdemu – zwłaszcza jako prolog do sławetnego „Władcy Pierścieni”.

agi089 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ta książka jest po prostu wspaniała, pełna magii. Trzyma w napięciu do ostatniej strony. Czytałam też całą trylogię Władcy Pierścieni i warto było powrócić do czasów przed Frodem i Samem. Gandalf jak zwykle urzekł mnie swoja niesamowitością a Bilbo pokazał że trzeba podążać za marzeniami i przygodą :)
lisiencja plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Książka wciąga, nie ma znaczenia wiek. Nie jestem fanem fantastyki, a jednak przygody Hobbita mnie porwały. Wspaniale nadaje się do czytania na dobranoc, po jednym rozdziale. Oczekiwanie na "co dalej" jest magiczne.
dallea plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka pierwotnie dedykowana dzieciom, ale jakże świetna do czytania przez dorosłych!
alfa302 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moja ocena jest subiektywna, ponieważ uwielbiam Tolkienowskie opowieści, co tu dużo mówić, jak dla mnie fenomen.
Barbarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 roku,
Po obejrzeniu filmu w kinie przeczytałam tę książkę na nowo . Wspaniałe przygody Hobbita , super się czyta , jak każde arcydzieło Tolkiena . Treści nie będę opisywać , tylko napiszę ,że czytanie stawiło mi wielką radość , a godziny spędzone przy tej książce działającej na wyobraźnię było bardzo miłe .
halinajolanta7 plusminus Linia koment
Świetna ksiązka. Polecam!
Antoninka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
?Moja pierwsza przygoda z Tolkienem. Wracam do niej z sentymentem.
Yeti0909 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna powieść fantasy, wręcz kwintesencja tego gatunku. Pochłonęła mnie bardzo szybko, a świetnie przedstawione przygody, postacie i świat powodują niechęć do odłożenia książki.
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2000-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
justim Linia koment
annna84 Linia koment