Hobbit czyli tam i z powrotem

5.3
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2012-09-11
ISBN: 978-83-244-0205-2
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Hobbit czyli tam i z powrotem
Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena "Władcy Pierścieni". Lektura szkolna.
Recenzja
agoosiaczek Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Na temat tej książki w ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiło się na tyle głośno, że sięgnąć po nią musiało także wielu czytelników, którzy na co dzień nie czytują fantastyki. Wielu czytelników zarzuca dziś powieści Tolkiena rozwlekłość opisów, nadmiar przygód spotykających bohaterów niemal jedna po drugiej, zbytnią infantylność i oczywiste przesłanie. Warto jednak dzisiaj pamiętać, że w pierwotnym założeniu Hobbit miał być powieścią dla dzieci

gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,zrecenzowane,
Recenzja na:

Wyobraźcie sobie, że jesteście hobbitami. Hobbitami niezwykle wygodnymi, czasem leniwymi i ciągłe głodnymi. Nie jesteście już tacy młodzi, lecz nie jesteście też starzy. Palicie właśnie swoją ukochaną fajkę, kiedy do waszych drzwi puka nieoczekiwany gość - czarodziej! I co macie począć, kiedy namawia was na pełną niebezpieczeństw wyprawę? Oczywiście wolelibyście zostać w swoim ciepłym i wygodnym domku, ale kiedy wpada do was horda głodnych, hałaśliwych i nie najłagodniejszych krasnoludów, które dobierają się do waszych zapasów, coś w was pęka. Zgadzacie się na wyprawę i wędrujecie długimi miesiącami za skarbem, ukrytym w sercu Krasnoludzkiej Góry, opanowanej teraz przez straszliwego smoka. Czy wyjdziecie z tego cało, jeśli ciągle wasi towarzysze będą pakować się w kłopoty? Czy przeżyjecie wszystkie potyczki z nadnaturalnymi stworzeniami, które czyhają na was za rogiem?

O mistrzu, jakim jest Tolkien, i jego dziełach słyszałam już wiele razy. Te wszystkie książki i filmy, które podbiły serca milionów ludzi - musiało być w nich coś niezwykłego, skoro tyle osób tak zawzięcie o nich dyskutowało. Przyznam się Wam, że nigdy nie oglądnęłam trylogii "Władca Pierścienia", choć filmy te leciały w telewizji wiele razy. Owszem, pojedyncze sceny nie są mi obce, ale podobnie jak książki z tej serii, nigdy aż tak mnie do siebie nie przyciągały, żebym rzuciła wszystko w kąt i pobiegła po jakąś książkę Tolkiena do biblioteki. Zmieniło się to ostatnio, kiedy po obejrzeniu pierwszej i drugiej części "Hobbita" zapragnęłam poznać tą historię w nieco innej odsłonie.

John Ronald Reul Tolkien był profesorem na uniwersytetach w Leeds oraz w Oksfordzie, był znawcą literatury i języka staroangielskiego, staronordyckiego, starogermańskiego i gockiego. Zadebiutował w 1937 roku z powieścią "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Jego książki są ponadczasowe, co mogą potwierdzić wielokrotne wydania "Władcy Pierścieni" czy "Hobbita". Znał ogromną ilość języków, głównie tych wymarłych, stworzył Śródziemie - czyli najpopularniejszy świat fantastyczny wykorzystywany w literaturze.

Gdyby liczniejsi z nas cenili wyżej jedzenie, radość i pieśni niż złoto i klejnoty, świat byłby weselszy.

Tytułowy hobbit - Bilbo Baggins, wiedzie spokojne życie w swojej norce w jednej z krain Śródziemia, w Shire. Jada regularnie posiłki, pali fajkę, prowadzi wygodnicki i spokojny tryb życia. Pewnego dnia, przed jego norką, zjawia się czarodziej Gandalf, który kreśli tajemniczy znak na drzwiach wejściowych. Nazajutrz Bilba odwiedzają niespodziewani goście, a raczej banda trzynastu głodnych i hałaśliwych krasnoludów, które zaburzają jego spokój. Hobbit zostaje wciągnięty w pełną niebezpieczeństw misję, która ma na celu zdobycie złota i klejnotów, należących do krasnoludów. Miejscem wyprawy jest Samotna Góra, pilnie strzeżona przez smoka Smauga, a żeby się tam dostać, cała kompania musi przedrzeć się przez lasy, puszcze, rzeki i góry. Krasnoludy wraz z Bilbem i Gandalfem muszą stawić czoła wszelkim stworom napotkanym na drodze, a także swoim lękom...

Choć uwielbiam powieści fantasy, nie często sięgam po takie, w których bohaterami są krasnoludy, elfy, gobliny, trolle, wargowie (duże wilki, wyróżniające się ogromną inteligencją) czy hobbici. Tolkien wpadł na coś niesamowicie oryginalnego, niepowtarzalnego i rzadko spotykanego w literaturze, oczywiście patrząc na czasy, w których on sam tworzył. Wiele ludzi nazywa go ojcem lub mistrzem fantastyki. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Pomysł na tą książkę został wykorzystany chyba w pełni. Zdecydowanie niczego mi w "Hobbicie" nie brakowało, każdy element był jak najlepiej wyważony i zgrany z resztą.

Może to dziwne, ale przyjemne doświadczenia i spokojne przyjazne dni nie są zbyt dobrą materią do opowieści, podczas gdy przeżycia niepokojące, nieprzyjemne, a nawet groźne tworzą kanwę wspaniałych historii i długo o nich można opowiadać.

Język, którym posługiwał się Tolkien przywiódł mi na myśl właśnie dwudziesty wiek i pisarzy, którzy już nie żyją. Nie jest on co prawda bardzo skomplikowany, ale też nie banalny i nie niedbały. Czytając, dało się wyczuć, że książkę napisała osoba dojrzała, ponieważ wszędzie odnajdywałam jakieś ukryte przesłania, mające na celu nakierowanie nas na podjęcie odpowiedniej decyzji, podczas jakiegoś ważnego wyboru.

Bardzo spodobało mi się to, jak Tolkien posługiwał się użytą przez siebie narracją. Każde zdanie brzmiało tak, jakby było wypowiedziane wprost do mnie przez rozmówcę, znajdującego się tuż obok. Atmosfera, która towarzyszyła mi dzięki temu podczas czytania, była taka... ciepła i rodzinna. Tak, to chyba odpowiednie słowa. A klimat panujący w tej historii był iście baśniowy. Wyraźnie dało wyczuć się tą granicę pomiędzy dobrem a złem, wszystkie magiczne postacie były wyznacznikiem tych dwóch stron.

Jak się mieszka niedaleko żywego smoka, niewiele pomoże wyłączenie go ze swoich kalkulacji.

Historii tej towarzyszy mnóstwo barwnych opisów przyrody, ponieważ Tolkien pokazuje nam obraz zupełnie nowej krainy, stworzonej na potrzeby książki. A żeby łatwiej było śledzić wędrówkę bohaterów, na samym końcu jest dokładna mapka krainy. Jeśli chodzi o prawa rządzące Śródziemiem, wszystkie są odmienne, ciekawe i zupełnie dla nas nowe. Bilbo i krasnoludy wyjaśniają czytelnikom o co chodzi z ludami, które zamieszkują Dzikie Krainy. Przedstawiona jest również ich kultura, zachowania, usposobienie, wygląd i obyczaje.

Bohaterowie nie zostali potraktowani byle jak, bo choć jest ich naprawdę wiele, każdego poznaliśmy w większym bądź mniejszym stopniu, w zależności od tego, jak ważna dla tej historii była postać. Krasnoludy początkowo nie były przekonane co do udziału Bilba w ich wyprawie. Nie sądziły, że akurat TEN hobbit będzie potrafił stawić czoła niebezpieczeństwom. Ale w miarę z upływem czasu Bilbo pokazywał coraz więcej swoich umiejętności i udowodnił, że on także może uratować krasnoludów z opresji.

A co, nie mówiłem? - zaśmiał się Gandalf. - Pan Baggins potrafi więcej, niż nam się wydaje.

Między postaciami narodziła się niezwykła przyjaźń, choć były i momenty, kiedy zostawała ona zachwiana. Ale bez taki wstawek byłoby zwyczajnie nudno. Każdą stronę przeżywałam w napięciu i ogromnym oczekiwaniu: co stanie się dalej. Mimo że historię tą znałam już wcześniej, jako wersję filmową, każda kolejna scena była dla mnie zaskoczeniem. Nie mogłam się nadziwić, co reżyser zrobił z filmami, bowiem niewiele one mają wspólnego z pierwowzorem. I choć kiedyś twierdziłam, że filmy są naprawdę dobre (no, może pierwsza część się ciągnęła i była nudnawa), teraz uważam, że książka bije je na głowę.

"Hobbit" jest ponoć wstępem do trylogii "Władcy Pierścienia", może to i dobrze, bo czuję się zachęcona do dalszej przygody z tym autorem. Książkę tą polecam chyba wszystkim, którzy jeszcze nie znają historii Bilba i krasnoludów, a tym, którzy tą opowieść mają już za sobą, proponuję odnowienie je i ponowne śledzenie tej momentami zabawnej, ale i pouczającej opowieści.
katniss090 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie-fantastyka 2016,
Wbrew wszelkim pochlebstwom i sukcesom, które ów powieść posiada na swoim koncie, nie zachłysnęłam się jej kunsztem, stylem ani nawet treścią. Oczywiście jest tu ogromne bogactwo epickiej fantastyki ( w końcu z niej znany jest Tolkien), ale wiele razy wydawała mi się ona dziecinna, wręcz naiwna, a nawet nużąca. Być może to mój czytelniczy gust odrzucił to ,, absolutne dzieło", ale bardziej prawdopodobne jest, że nie nadaję się do tego typu bajek. Cóż, bynajmniej nie zraża mnie to do sięgnięcia po ,, Władcę Pierścieni".
ogurek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Hobbit czyli Bilbo Baggins z Shire rusza z trzynastoma krasnoludami oraz z Gandalfem na przygodę z smokiem Smaugiem.
Hobbit nie zdając sprawę z niebezpieczeństwa chętnie idzie z krasnoludami choć stawiał opór.Niewygody,niebezpieczeństwa,głód i wrogowie to wszystko czeka naszego Bilba.
Czy umrze on w płomieniach smoka czy wróci ze skarbem do swojej norki?
Zachęcam do czytania!
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Na półkach: Przeczytałem,
"Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba."

To zacznę od początku książki nie miałam w kanonie lektur, a zastanawiałam się dlaczego my tego nie czytamy, a inni tak. Postanowiłam się przekonać, poza tym o tej książce słyszałam tyle dobrych opinii, to postanowiłam wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. I z tego miejsca pragnę podziękować mojej polonistce, że oszczędziła nam męczarni z tą lekturą

"No cóż, mogło być gorzej, ale też mogło być dużo lepiej.”

Nie powiem ma ona swoje zalety. Podobało mi się sam pomysł na nią, wyprawy, przygody, niebezpieczeństwa okey to było fajne :3, dokładne opisy pomagały dokładnie wyobrazić sobie miejsca przebywania bohaterów. Bohaterowie jako tako, nie podobało mi się, że Bilbo niby taki leniwy hobbit, który nie za bardzo lubi ruszać się z domu wybiera się na niebezpieczną wyprawę i nic mu się nie staje w żadnej akcji, raz tam spada z krasnoluda i raz dostaje kamieniem w głowę. Nie podobało mi się też to, że było aż 13 krasnoludów a może z pięciu jakoś się wyróżniało. Postacią, która mi się podobała to jedynie Gandalf :3. Bardzo fajna postać mimo, że tajemnicza to jednak ciekawa to chyba dla tej postaci przeczytała książkę, bo interesował mnie jej los... Cała wyprawa to były chęć zdobycia bogactwa. Wow bardzo oryginalne -,- Wędrowcy ciągle wpadają w tarapaty i nie słuchają się poleceń innych. Tak trafiają na gobliny, wilki i elfy. Mają szczęście, że czarodziej był z nimi, bo inaczej byłoby po nich. No i oczywiście dzięki hobbitowi, który znalazł zaczarowany pierścień. Najbardziej w książce podobała mi się Bitwa Pięciu Armii tam to była akcja..  Dobra dalej nie piszę, bo będzie jeszcze więcej narzekania XD

"Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.”

Podsumowując:
Nie rozumiem dlaczego "Hobbit czyli tam i z powrotem" jest szkolną lekturą, nie wiem tego. Ogólnie bardzo lubię fantastykę, ale tu było jej aż za dużo choć "Opowieści z Narnii" są tego typu to zdecydowanie wole Aslama niż hobbity :D Dla mnie książka nie miała aż tak dużego sensu mentalnego co mogłoby wywołać we mnie refleksje i było po prostu nudne :/ Domyślam się, że dostanie mi się z tą recenzję, ale przepraszam nie spodobała mi się i nic na to nie poradzę...
Natawki plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Tolkien,
Genialne!
Tudej plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015 rok,
Mój prezent od św. Mikołaja. Przed przeczytaniem książki widziałem widziałem ekranizację. Filmy niestety nie były zbyt udane, zwłaszcza ostatnia część. Więc do książki przystąpiłem znając zarys fabuły, jednak ze świadomością, że film odbiega od książki czasami bardzo. Rzeczywiście, okazało się książka jest bardziej przeznaczona dla dzieci, lecz i tak bawiłem się dobrze. Ciekawe opisy i sporo przygody. Jednak to co chyba najbardziej spodobało mi się w tej książce to fakt, że chyba złapałem wirusa Tolkiena i chyba skuszę się na więcej jego książek.
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowita książka będąca świetną odskocznią od codzienności. Szczególnie polecam osobom, które cenią książki pełne przygód i humoru.
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Historia opowiada o tym jak to się stało iż hobbici zostali wplątani w wielkie wydarzenia w Śródziemiu.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2015,Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
Jak już kiedyś wspominałam, nie lubię książek fantasy. Nie przemawia do mnie świat dziwnych stworów, krasnoludów, nieprawdopodobnych zdarzeń. W związku z tym, że "Hobbit" jest lekturą szkolną zmuszona zostałam do zanurzenia się w fantastycznym świecie Śródziemia. Książka ta wprawdzie nie sprawiła tego, że stałam się fanką gatunku, nie mniej jednak doceniłam kunszt pisarski Tolkiena.

Pisarz z niezwykłą lekkością opisuje przygody Bilba i jego towarzyszy. Sposób, w jaki przedstawia zdarzenia czy też w jaki trzyma czytelnika w napięciu jest niezaprzeczalnie interesujący. Dzięki niemu nie można oderwać się od treści lektury i tak naprawdę pochłania się ją w ciągu kilku godzin. Pomimo tego, że w powieści jest sporo opisów nie stanowią one przeszkody w płynnym czytaniu, nie spowalniają akcji, a co najważniejsze nie ma się ochoty rzuci książkę w kąt czy przekartkować do najbliższego dialogu.

Wiem, że jest sporo fascynatów twórczością Tolkiena, rozumiem i szanuję ich wybór, ja jednak nadal będę szerokim łukiem omijała ten gatunek literacki.
delfin_ka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mogłabym czytać Tolkiena ciągle jednak kiedyś trzeba chodzić do pracy...
Co do książki były łzy, wzruszenie, wewnętrzny niepokój i wiele koszmarów po nocach. (Już zapomniałam ile emocji niesie ze sobą przeżywanie życia bohaterów z kartek, które trzeba przeczytać aby ich ożywić). Chwilami czułam także zawód i bardzo mnie to cieszy, choć obawiałam się tego nieziemsko.. Zawód spowodowany zmianą treści i niektórych wątków w filmie. Wydaje mi się, że gdyby film został zrobiony całkowicie na podstawie książki też dałby radę ale co ja tam wiem. No nic KSIĄŻKA LEPSZA.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cudowna książka, opisująca wspaniałe przygody, krajobrazy i charaktery ludzkie:) czyta się ją z ogromną przyjemnością .
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka na pewno dużo łatwiejsza niż Władca Pierścieni. Nadaje się zarówno dla młodszych i starszych. Wciągająca i przyjemna w czytaniu. Oto jak z małego, niepozornego hobbita kochającego wygody swojej norki robi się bohater i złodziej. Jak ważna jest przyjaźń w obliczu niebezpieczeństwa i jak złoto może uderzyć do głowy. Dużo zabawnych momentów, z przyjemnością się wraca do tej książki. Tych którzy widzieli najpierw filmy może tylko zdziwić, że w książce części tych scen nie znajdą.Twórcy filmu przesadzili dzieląc jedną niegrubą książkę na trzy długie filmy. To jednak nie znaczy, że książka jest gorsza. Wręcz przeciwnie, nic nie zastąpi prawdziwej historii napisanej przez mistrza.
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki zekranizowane",52 książki - 2015,
,,Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba."
Prawdziwe arcydzieło literatury. Baśniowy, fascynujący świat,który pochłania do samego końca. Życzliwi, przyjemni bohaterowie, którzy urzekają. Tolkien stworzył coś pięknego. Polecam wszystkim,którzy jeszcze nie przeczytali tej książki. Ta książka wciągnie was aż po kres!
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Mimo, że Tolkien ma dla niektórych "ciężkie" pióro, dla mnie osobiście "Hobbit" był lekki, łatwy i przyjemny. Zagłębiając się w historię Bilbo Bagginsa stajemy się świadkami jak z "domowego" Hobbita ceniącego sobie tylko i wyłącznie swój wygodny Bag End staje się nieustraszonym poszukiwaczem przygód, nierzadko ratującym swoich towarzyszy z wszelkich opresji.
Poza tym właśnie w tej powieści dowiadujemy się jak Bilbo stał się posiadaczem Jedynego Pierścienia.

Warto przeczytać :)
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,

Czyta się ją bardzo przyjemnie, język jest zrozumiały oraz prosty.
Każda sytuacja potrafi tutaj wzbudzić uśmiech na twarzy. Powieść jest przy tym
bardzo pouczająca.Dla mnie jednym z ciekawszych
wątków okazał się moment, w którym Bilbo został porzucony w ciemnych tunelach goblinów.
Mimo poczucia całkowitej bezradności, nie poddał się i w ciemnościach brnął samotnie dalej. Był zdany sam na
siebie, narażony na niebezpieczeństwa ze strony potworów spod ziemi, wtedy właśnie znalazł coś, co pomogło mu
przetrwać najgorsze momenty wyprawy z krasnoludami i odbudować poczucie własnej wartości.
hanka04 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Dobra historia o przygodzie hobbita i krasnoludów w poszukiwaniu drogi do smoka. Droga jest kręta i pełna niebezpieczeństw, a bohaterowie nie zawsze są pełni nadziei, odwagi i bohaterstwa.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
"Hobbit" to wspaniała powieść, pełna magii, intrygujących przygód, pięknych i złowrogich krain oraz wielu ciekawych istot. Przygody hobbita i jego przyjaciół wciągają i nie sposób się od nich oderwać. Od pierwszego rozdziału śledzimy fascynującą historię, w której nie brakuje humoru, dreszczyku i akcji. Jest to niewątpliwie obowiązkowa lektura dla fanów fantastyki. Przedstawiony w niej świat jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy i zachwycający - tak samo w swojej pięknej jak i mrocznej postaci.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,Ulubione,
"Hobbit..." to kwintesencja książki fantasy - świat poukładany w każdym calu, wciągający czytelnika wielością ras, barw i przygód. Bohater baśniowy, a jednocześnie bardzo nam bliski sprawia, że opowieść staje się bliska sercu. Zdecydowanie doskonała pozycja dla wielbicieli fantasy.
Mexter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam:)
karli49 plusminus Linia koment
wspaniała podróż Bilbo Bagginsa
cantarell plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2014,BBC,Mam,
Przy każdym powrocie do Hobbita zadziwia mnie, jak bardzo różny jest on od Trylogii. Mimo, iż w zamyśle to książka dla dzieci, jako osoba mniej lub bardzo dorosła wyciągam z niej o wiele więcej, niż przy pierwszym podejściu. Cudowna, ciepła historia. Podczas czytania cały czas zastanawiałam się, czy gdyby to do moich drzwi zastukał Gandalf, to czy ja wyruszyłabym na wyprawę po przygody. Za młodu nie wahałabym się ani chwili, ale teraz...
1lolka18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Naprawdę super książki, szkoda, że film nie jest taki świetny.
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Od dawien dawna żadna z książek (jakiejkolwiek treści, w jakiejkolwiek formie czy stylistyce) nie wymęczyła mnie tak jak Hobbit właśnie. Marne trzysta stron a odniosłam wrażenie, że czytam je całe wieki.

Sięgając po nią od razu nastawiona byłam sceptycznie. I nie wiem czy to właśnie owo nastawienie a może fakt, iż czytając w głowie cały czas krążyły mi obrazy ekranizacji Władcy Pierścienia spowodowały, że lektura nie była przyjemnością a raczej istną drogą przez mękę i dosyć przykrym obowiązkiem wynikającym z chęci dokończenia niefortunnej książki.

O tyle o ile zamysł powieści jest genialny (nie przeczę, ta forma baśniowości może być urzekająca), to cała tematyka książki, bohaterowie oraz ich przygody zupełnie nie są w moim guście. Elfy, krasnoludy, hobbici, gadające pająki i orły, smok... Jestem raczej na nie.

Nie potrafiłam dać się ani na chwilę porwać tej historii. Trochę szkoda, miałam cichą nadzieję, że ten mój sceptycyzm zostanie rozwiany kunsztem pisarskim Tolkiena a wykreowana jego piórem rzeczywistość pozwoli mi oderwać się od rzeczywistości.
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,
Książka po którą sięgnęłam zdecydowanie za późno. Nieśmiertelne książki fantasy Tolkiena z pewnością należą do klasyki gatunku. Długo zwlekałam z przeczytaniem Hobbita, mimo, że Władca Pierścieni bardzo przypadł mi do gustu. Być może zraził mnie styl pisarza, który nieco za bardzo moim zdaniem rozwleka opisy. Hobbita na pewno czyta się lżej niż trylogię LOTR, natomiast jak już napisałam- sięgnęłam po niego za późno. Pisany jest językiem dla zdecydowanie młodszych czytelników.
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Hobbit..." to niesamowicie wciągająca książka. Całe uniwersum stworzone przez Tolkiena zachwyca mnie za każdym razem gdy czytam jego książki. Krasnoludy, elfy, czarodzieje, hobbici, czego chcieć więcej. Z każdą kolejną przerzuconą kartką coraz bardziej można zagłębić się w przygodę Bilbo Bagginsa i przeżywać ją razem z nim. Jak dla mnie książka idealna.
JudytaZ plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czytam już po raz trzeci i na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę. Uwielbiam "Hobbita" oraz trylogię "Władca Pierścienia" Ogromnie podoba mi się twórczość Tolkiena i mam zamiar zapoznać się z Jego innymi dziełami. "Hobbit" czyli Bilbo Bagins zabiera nas wraz z grupą 13 krasnoludów na wyprawę mającą na celu odzyskanie utraconej przed laty siedziby krasnoludów. Jak można się łatwo domyśleć czytając tą powieść czeka nas wiele wspaniałych przygód. Tolkien przenosi nas w świat fantazji w którym poznajemy elfy, krasnoludy, hobbity, gobliny oraz masę innych magicznych stworzeń. Polecam bo książka jest warta przeczytania.
martellina plusminus Linia koment

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena to niesamowita książka, która odrywa czytelnika od szarej rzeczywistości i przenosi go do niezwykłego świata magii i tajemniczych stworzeń. Pisarz ten, uważany za jednego z najlepszych filologów swych czasów, wybrany został przez czytelników „Timesa” pisarzem XX wieku.

Tematem utworu jest podróż, w jaką wyrusza drużyna. Najpierw panował spokój, a następnie czuło się napięcie towarzyszące podróżnikom.

Czytając „Hobbita” poczułam sympatię do głównego bohatera. Bilbo był miłą, rezolutną postacią wśród ponurych, flegmatycznych krasnoludów. Gandalfa traktuje się jakby ojca wszystkich członków wyprawy; mądrego, statecznego człowieka znającego odpowiedź na każde pytanie, rozwiązanie każdej zagadki czy wyjście z każdej sytuacji. Moim zdaniem temat powieści jest jednak kopią wcześniejszych baśni i bajek. Smok, skarb, wyprawa, odnalezienie swojej ówczesnej własności – to wszystko już nie raz było używane do zaciekawienia odbiorcy i stało się bardzo popularne, a co za tym idzie – nudne.

Bardzo spodobały mi się opisy przyrody, które występowały w książce. Były świetnie dobrane, nie nudziły i nie trzeba było ich pomijać w czytaniu. Można było z łatwością wyobrazić sobie okolice, przez które przechodziła drużyna. Początkowa pedantyczność hobbita powodowała uśmiech na twarzy czytelnika, następnie sytuacje bezpośrednich spotkań z przedstawicielami zła – przejęcie i strach.

Po przeczytaniu książki nie zostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do jej przeczytania. Nie jest to utwór bez wad, posiada jednak naprawdę wiele zalet. Zapraszam więc serdecznie do przeczytania tej lektury.

wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Hobbit to ciepła, wzruszająca opowieść o losach nie tylko Froda Bagginsa, ale także innych istot żyjących w Tolkienowskim Śródziemiu. To zabawna a zarazem poruszająca opowieść o nadziei, przyjaźni i wzajemnym zaufaniu. To historia, która powinna dotrzeć zwłaszcza do najmłodszych czytelników. Pamiętam, że Hobbita czytałam już w gimnazjum. Teraz wróciłam do niego ze względu na to by skonfrontować wersję książkową z kinową :).
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książkę pożyczyła mi koleżanka, za co jestem jej bardzo wdzięczna. Było to moje pierwsze spotkanie z Tolkienem, i mogę śmiało powiedzieć, że się na nim nie zawiodłam. Od dłuższego czasu chciałam przeczytać Władcę Pierścieni, jednak nie znalazłam go w miejscowej bibliotece, a na kupno nie miałam akurat funduszy. Zadowoliłam się więc Hobbitem, i muszę przyznać,że częste pochwały płynące w stronę Tolkiena są w pełni zasłużone. Opisy w tej powieści były wspaniałe, a różnorodność wszelkiego rodzajów nazw od których mieszało mi się w głowie naprawdę mnie zadziwiła. To fakt, że wyobraźnia tego pana była najwyraźniej nieskończona. Książkę polecam przedewszystkim zagorzałym fanom fantastyki, jednak myślę, że nawet ludzie nie przepadający za tego rodzaju literaturą, mogą się w niej od razu zakochać !
romantic-soul plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
Kilka lat temu próbowałam przeczytać "Hobbita", ale poddałam się już po kilku stronach. Kiedy jednak na ekrany kin wszedł film "Hobbit", postanowiłam spróbować jeszcze raz i nie żałuję! Tym razem już od pierwszych stron książka naprawdę mnie wciągnęła, przeczytałam jednym tchem tę barwną opowieść o przygodach Bagginsa. Fragmenty z zagadkami oraz ze smokiem są po prostu niesamowite. Nurtuje mnie jednak, dlaczego w ekranizacji bohaterowie nie rozmawiali ze zwierzętami (np. z orłami) i jak zostanie to rozwiązane w scenie, w której rozmawiają ze smokiem. Książka naprawdę ciekawa i polecam wszystkim, nawet tym, którzy początkowo zrazili się do tej lektury :)
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - fantastyka,Wyzwanie - książki na lato,
Z pewnością zgodzę się, że ,,Hobbit'' jest to arcydzieło literatury fantazy!
"Hobbit" może stanowić znakomity początek przygody z literaturą - a chyba ciężko byłoby znaleźć człowieka, który po lekturze nie byłby zainteresowany dalszym ciągiem przygód jego bohaterów i nie sięgnąłby po "Władcę Pierścieni".
Myślę, że warto również zapoznać się z innymi- równie ciekawymi książkami J.R.R. Tolkiena.
Już od pierwszych stron polubiłam sposób pisania Tolkiena. Jego barwny opis miejsc i postaci.. Ach! Świetna książka o marzeniach, które się realizuje mimo przeszkód. Genialne preludium do trylogii, naprawdę warto przeczytać.
Polecam!
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie miałam przyjemność zapoznać się z tą książką. Zmieniła ona całkowicie moje postrzeganie trylogii J. R. R. Tolkiena. Zawsze sądziłam, że trylogia ,,Władca Pierścieni" jest mroczna, tajemnicza, groźna i przypomina bardziej horror niż sielankową opowieść o przygodach fantastycznych bohaterów. To była opinia wystawiona na podstawie oglądanych filmów. Teraz zmieniam zdanie. Sądzę, że kolejne części są napisane w duchu tego prequela, więc spokojnie mogę powiedzieć, że nie przypominają one horroru. Mimo że występują tam sceny, w których bohaterowie prawie umierają z głodu bądź są obezwładniani przez pająki, język książki nie przypomina grozy, nie sprawia, że trzeba zamykać oczy, żeby przebrnąć przez najbardziej krwawy fragment, a ciekawi dalszych przygód. To ogromny plus, bo książka jest lekka i przyjemna, nie odrażająca jak niektóre potrafią być. By tak pisać, muszę przyznać, trzeba mieć talent. Po prostu.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:

Warto przeczytać :)
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku:),Mam,
Wspaniały świat Tolkiena pięknie ukazany nie tylko w postaci tytułowego hobbita ale również towarzyszy jego podróży - krasnoludów i wszystkich napotkanych po drodze stworów: od trolli, goblinów, wargów po elfy... Niezwykłą podróż aranżuje czarodziej Gandalf, który do wyprawy 13 krasnoludów dołącza Bilba- hobbita stroniącego od przygód, który stał się dla podróżnych wielkim dobrodziejstwem. Piękna i wciągająca pozycja.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Wyzwania- fantastyka,
Z okazji wejścia do kin filmu, odświeżyłam sobie przygody dzielnego Hobbita. Od ostatniego czytania troszkę się postarzałam. Nadal książka mnie wciąga, nadal obgryzam paznokcie, gdy Bilbo organizuje ucieczkę z zamku Leśnych Elfów, martwię się czy krasnoludy nie potopią się w beczkach, ale narzekam już trochę na nieco infantylny styl pisania. Niemniej jednak kibicuję barwnej kompani wciąż od nowa :)
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Polecam, polecam ;)
iwan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Klasyka gatunku. Obowiązkowa lektura dla, każdego miłośnika fantasy.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-18, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,
O "Hobbicie" zrobiło się ostatnio głośno, ze względu na film. Postanowiłam, że koniecznie muszę przeczytać.

Książkę uważam za przeciętną. Nie przepadam za fantasy. Wiem, że wiele osób sobie ją chwali. Mnie natomiast nudziła. Bohaterowie często irytowali.Było ich za dużo, a ich imiona był bardzo podobne. Bardzo utrudniało mi to czytanie. Ponadto jest przewidywalna. Styl pisania autora nie spodobał mi się.
agi089 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ta książka jest po prostu wspaniała, pełna magii. Trzyma w napięciu do ostatniej strony. Czytałam też całą trylogię Władcy Pierścieni i warto było powrócić do czasów przed Frodem i Samem. Gandalf jak zwykle urzekł mnie swoja niesamowitością a Bilbo pokazał że trzeba podążać za marzeniami i przygodą :)
lisiencja plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Książka wciąga, nie ma znaczenia wiek. Nie jestem fanem fantastyki, a jednak przygody Hobbita mnie porwały. Wspaniale nadaje się do czytania na dobranoc, po jednym rozdziale. Oczekiwanie na "co dalej" jest magiczne.
dallea plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka pierwotnie dedykowana dzieciom, ale jakże świetna do czytania przez dorosłych!
alfa302 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moja ocena jest subiektywna, ponieważ uwielbiam Tolkienowskie opowieści, co tu dużo mówić, jak dla mnie fenomen.
Barbarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 roku,
Po obejrzeniu filmu w kinie przeczytałam tę książkę na nowo . Wspaniałe przygody Hobbita , super się czyta , jak każde arcydzieło Tolkiena . Treści nie będę opisywać , tylko napiszę ,że czytanie stawiło mi wielką radość , a godziny spędzone przy tej książce działającej na wyobraźnię było bardzo miłe .
halinajolanta7 plusminus Linia koment
Świetna ksiązka. Polecam!
Antoninka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
?Moja pierwsza przygoda z Tolkienem. Wracam do niej z sentymentem.
Yeti0909 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna powieść fantasy, wręcz kwintesencja tego gatunku. Pochłonęła mnie bardzo szybko, a świetnie przedstawione przygody, postacie i świat powodują niechęć do odłożenia książki.
IzaaK Linia koment
MagdaSkrzypecka Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2012-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
Karen72 Linia koment
Rainbow Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Na półkach: Przeczytałem,
BoRoWiK Linia koment
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytane wiele razy ,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
aga95 Linia koment
Przeczytane:2015-11-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Shallan Linia koment
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
zUaPanienka Linia koment
Przeczytane:2006-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Nimphelos Linia koment
Przeczytane:2014-10-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,Mam,Ukochane lektury,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Martka Linia koment
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Współczesność - inne kraje,
soot Linia koment
Przeczytane:2000-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
justim Linia koment
Bohdan Butenko
Pokój
To się da!
Wielka Księga Miłosierdzia

KANAŁ RSS | REGULAMIN |REDAKCJA/KONTAKT |WSPÓŁPRACUJEMY | WWW.GRANICE.PL 1999-2016 WŁAŚCICIEL: W&W