Opis ksiązki
Kup Teraz

Holandia. Presja depresji

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-10-15
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788377588093
Liczba stron: 496
Dodał/a książkę:elibri

Nowa książka autora "Belgijskiej melancholii"

Depresja, tamy, wiatraki, poldery i po horyzont pola tulipanów, tolerancja, pełen luz, sex and drugs... Zapytani o Holandię te skojarzenia wymienimy bez wahania. Taką Holandię chcemy widzieć: nowoczesną, w której wszystko wolno, tętniącą życiem, wielokulturową, zanurzoną w globalnym świecie. I to jest możliwe w każdej chwili. Koninkrijk der Nederlanden, Królestwo Niderlandów, jak oficjalnie się nazywa, nie leży przecież gdzieś daleko. Ale to tylko zewnętrzna warstwa, pisze Marek Orzechowski. Holandie są dwie. Obie pociągające. Jedna, ta wprost z widokówki, druga skryta między wodą i tamami. Inna od innych. Ukształtowana przez naród mistrzowskich budowniczych tam i krajobrazów, śmiałych żeglarzy-odkrywców i bezwzględnych kupców.

O niej także opowiada ta książka. O surowych warunkach egzystencji i walce z wodą. O tym, jak w ciągu wieków zahartowały one Holendrów i uczyniły z nich ludzi nawykłych do wspólnego działania, wytrwałych, upartych, oszczędnych aż do skąpstwa, tolerancyjnych, ale i niedostępnych. Woda to od zawsze był ich największy wróg i najważniejszy sojusznik. Nic dziwnego, że mówią o swoim kraju Kikkerlandje, Żabi Kraj. Jakby brali go lekko - na przekór genetycznemu przymusowi, by we wszystkim być najlepszym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jenny777 plusminus Linia koment
Holandia to kraj z pozoru mało fascynujący. Myślimy o nim w perspektywach dobrze płatnej pracy fizycznej. Kojarzy się z kanałami, rowerami, kwiatami. Ale Holandia to o wiele więcej. Marek Orzechowski udowadnia, że literackie - a potem własne - poznawanie tego kraju może być równie interesujące jak słuchanie opowieści Cejrowskiego czy odbywanie dalekich wojaży po Azji.

"Holandia. Presja depresji" to całościowa widokówka tytułowego kraju. To niezwykle szeroki obraz, który pozwoli nie tylko zachęcić do samodzielnego poznawania kolejnych regionów, bardzo się od siebie różniących, ale także zrozumieć te odrębności i zachowania. To nie tylko świetna wizualizacja, która wskazuje palcem na miejsca warte uwagi. To przede wszystkim historia, zwyczaje, wielkie odkrycia i stałe poskramianie natury.

Marek Orzechowski jawi się czytelnikowi jako wprawny obserwator zwykłej-niezwykłej codzienności, potrafiący wnikliwie wypunktować wszystko to, co jest ważne i ciekawe. Z pozoru nijaki kraj przekształca w perełkę. Barwnymi opowieściami o ludziach zasiedlających owe tereny na przestrzeni lat kusi niczym najodleglejszą cywilizacją. Odkrywa Holandię niczym legendarną Atlantydę.

"Presja depresji" to pozycja idealna dla tych, którzy lubią takie literackie podróże, bliższe czy dalsze. I chcą przy okazji wiele dowiedzieć się o danym obszarze. To publicystyka z elementami literatury podróżniczej na bardzo wysokim poziomie. Wartościowa opowieść o innej szarej normalności. Stanowi swoiste kompendium wiedzy i spokojnie można by ją uznać za całościowy obraz, pewnego rodzaju przewodnik. Gdyby każdy potrafić tak snuć opowieści, zapewne dostalibyśmy schizofrenii, bo kompletnie nie wiedzielibyśmy, dokąd wybrać się w pierwszej kolejności. Ja natomiast - od przeczytania Presji depresji - obieram za swój cel Holandię.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów