Opis ksiązki
Kup Teraz

Hotel Zaświat

Ocena ( 7 osób )
3.4
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2013-05-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788362465675
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Hotel Zaświat

Hotel Zaświat już przyjmuje!

Krzysztof wraca po latach do rodzinnej miejscowości, by sprzedać dom, w którym się wychował. Tak sielska dawniej kraina lat dziecinnych nie jest już jednak taka jak kiedyś. Powoli ukazuje swoje inne, groźne i mroczne oblicze. Świat, który zapamiętał z czasów dzieciństwa, zmienił się i zdegradował. Powrót do niego nie jest już ani przyjemny, ani bezpieczny, a kolejne wydarzenia popychają bohatera w kierunku tajemnicy, której wcale nie ma ochoty poznawać...

,,Nie czytaj tej książki nocą, wieczorem, w samotności, w domu na odludziu, jeśli pracujesz w TVP, to nie czytaj. Lśnienie sobie obejrzyj, szybciej zaśniesz. Polecam!"

Piotr Bałtroczyk

,,Polecam tę książkę nie tylko dlatego, że napisał ją mój dobry kolega, ale też dlatego, że mój kolega napisał dobrą książkę. W kabarecie wcielał się w rożne postaci, ale w postać pisarza wcielił się z takim oddaniem, że nim został. Wartka akcja, potoczysty język, kryminalna zagadka, brak ortograficznych błędów - w Hotelu Zaświat warto zatrzymać się na dłużej".

 Robert Górski

Recenzja
Alex9 Linia koment
Przeczytane:2013-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,

Najczęściej kraina dzieciństwa zapamiętana jest od tej jasnej i barwnej strony. Słońce w niej zawsze świeciło, a jakiekolwiek zachmurzenie na horyzoncie było tylko źródłem nowych zabaw. Gorsze i smutne chwile pozostają w pamięci, ale rzadko kiedy przesłaniają radosne wspomnienia. To, co kiedyś było codziennością, po latach urasta do rangi symbolu, a niektóre wydarzenia zapadają już na zawsze w pamięć. Kiedy w końcu powraca się do miejsca, w którym spędziło się dzieciństwo, szybko pojawia się nostalgia wraz z wieloma migawkami z przeszłości

Nidaba Linia koment
Na półkach:

Niektóre książki wywołują prawdziwą burzę uczuć. Bawią, przerażają, denerwują, nastrajają romantycznie, inspirują. Ale zdarzają się i takie pozycje, po przeczytaniu których trudno dokonać jednoznacznej oceny z całkiem innego powodu – nie tylko nie zapewniają pełnej gamy emocji, ale wręcz pozostawiają obojętnymi.

 

Taką ocenę trudno uznać za przychylną. Ale czy skreśla ona daną pozycję całkowicie?

 

Oto

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Przemysław Borkowski urodził się w Olsztynie, obecne mieszka w Warszawie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Był także felietonistą portalu "Onet.pl" i miesięcznika "Kariera". Większość osób kojarzy tego pana z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Do niedawna nikt nie wiedział, że znany satyryk w wolnych chwilach pisze również książki. Na naszym rynku wydawniczym autor zadebiutował powieścią "Gra w pochowanego". Aktualnie nakładem wydawnictwa Oficynka na światło dzienne wyszła kolejna proza pisarza o intrygującym tytule ,,Hotel zaświat’’. Jakie przygody doświadczyłam w tytułowym budynku? Zaraz się tego dowiemy.

Pewnego dnia trzydziestokilkuletni Krzysztof Rozkroczny wraca do swojej rodzinnej miejscowości pod Olsztynem sprzedać dom rodziców, gdyż od dawna nikt w nim nie mieszka. Już pierwszego dnia mężczyzna przypadkowo odnajduje ludzką rękę. Policja bagatelizuje sprawę uważając, że to prawdopodobnie zaginiony kawałek ciała z zeszłorocznego morderstwa. To jednak nie koniec niespodzianek. Krzysztof z zaskoczeniem obserwuje niepokojące zachowanie zwierząt, jak również jest świadkiem kolejnych dziwacznych wydarzeń. Jak dalej potoczą się losy głównego bohatera. Czy przekaże w obce ręce swój majątek? Co, lub kto czai się w tym pozornie spokojnym miejscu?

Z ogromną niecierpliwością czekałam na ,,Hotel zaświat'', ponieważ bardzo cenię sobie pana Przemysława Borkowskiego, jako znakomitego kabareciarza. Z bólem serca muszę jednak przyznać, że zawiodłam się na jego twórczości i to bardzo. Niepotrzebnie przeczytałam zachęcającą rekomendacje zamieszoną na tylnej okładce książki, w której widnieje informacja, że czeka mnie porażający horror gorszy od samego ,,Lśnienia’’ Kinga. Ta reklama w moim przypadku wcale się nie sprawdziła, wręcz przeciwnie. Momentami ziewałam z nudów błagając w myślach o skok napięcia i bardziej dynamiczną akcje. Niestety moje prośby zostały spełnione dopiero w trakcie finałowej sceny. Tymczasem niemal przez całą fabułę autor raczył mnie spokojną, monotonną trzecioosobową narracją podczas, której poznajemy osobiste przemyślenia, refleksje i wspomnienia z dzieciństwa głównego bohatera. Widzimy, jak spaceruje po okolicy wspominając ważne historyczne wydarzenia, jakie nawiedziły owe miejsce. W międzyczasie poczytamy stare wiersze, krótkie opowiadania, lub fragmenty poszczególnych książek, praktycznie w żaden sposób nie związanych z głównym nurtem tej historii. Moim zdaniem Przemysław Borkowski przesadził z wielowątkową fabułą robiąc z niej istny kogel mogel. Czasami więcej nie znaczy zawsze lepiej. Widać, że autor ma wybujałą wyobraźnię i całą masę różnorodnych, ciekawych pomysłów, ale brakuje mu koncentracji nad staranniejszą analizą poszczególnej sceny. Podobały mi się tylko plastyczne, malownicze opisy przyrody, aczkolwiek momentami ich charakterystyka także była zbyt wyolbrzymiona. Natomiast kreacja psychologiczna bohaterów została potraktowana nieco po macoszemu. To bezbarwne, zwyczajne osoby niewyróżniające się z tłumu niczym szczególnym. Na uznanie zasługuje zaledwie zaskakujące zakończenie, które dosłownie zwala z nóg. Niestety to za mało, abym mogła zachwycić się ,,Hotelem zaświat’’. Żałuje, że nie mogę wydobyć z niego więcej pozytywnych wrażeń.

Komu mogę polecić tę książkę? Myślę, że osoby, które, na co dzień nie mają do czynienia z kryminałami śmiało mogą po nią sięgnąć. Najnowsze dzieło Przemysława Borkowskiego jest raczej spokojną powieścią obyczajową z kilkoma elementami kryminału i maleńką szczyptą thrillera. Z kolei, jeśli szukacie wstrząsającego horroru, po którym nie będzie dane wam zasnąć, to nie tędy droga. Wybór należy do was. Zapraszam.

atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Przemysław Borkowski znany z polskiej sceny kabaretowej (Kabaret Moralnego Niepokoju) w swojej książce nic zabawnego nie umieścił. To raczej horror, choć rozpoczyna się niewinnie - przyjeżdża sobie pan w dziecinne strony sprzedać rodzinny dom. Wstawki w postaci listów, opowiadań, nie bardzo mi pasowały, ale może to tylko moje odczucia.
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,
Myślę, że osoby, które, na co dzień nie mają do czynienia z kryminałami śmiało mogą po nią sięgnąć. Najnowsze dzieło Przemysława Borkowskiego jest raczej spokojną powieścią obyczajową z kilkoma elementami kryminału i maleńką szczyptą thrillera. Z kolei, jeśli szukacie wstrząsającego horroru, po którym nie będzie dane wam zasnąć, to nie tędy droga.
MayaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-06-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Horror,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Alex9 Linia koment
Przeczytane:2013-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Hotel Zaświat Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Hotel Zaświat Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Hotel Zaświat Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Hotel Zaświat Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Hotel Zaświat Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów