Hygge. Duńska sztuka szczęścia

Jedno niepozorne słowo wyraża to, co naprawdę liczy się w życiu. Hygge.

Hygge to słowo określające filozofię życia, która czyni Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Nie ma odpowiednika w języku polskim, a opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach.

Wszyscy instynktownie rozpoznajemy uczucie hygge. Pojawia się, kiedy przybierasz ulubioną pozycję na kanapie z ciekawą książką albo jesz pyszny posiłek z cudownymi przyjaciółmi. Nie wszyscy jednak potrafimy wygospodarować czas na takie momenty.

Ta piękna, autentyczna książka o hygge Marie Tourell Søderberg pokaże Ci, że hygge tak naprawdę można znaleźć wszędzie, jeśli się tylko wie, jak szukać. Bo hygge przenika wszystkie aspekty naszej codzienności: od wystroju wnętrz po gotowanie.

Dzięki tej książce nauczysz się wymawiać, odnajdywać i tworzyć hygge. Docenisz znaczenie tych momentów i zrozumiesz, dlaczego we współczesnym zabieganym świecie tak ważne jest umieć się na chwilę wyłączyć i znaleźć czas na hygge.

Informacje dodatkowe o Hygge. Duńska sztuka szczęścia:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2016-10-26
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-65315-76-2
Tłumaczenie: Olga Siara

Kup książkę Hygge. Duńska sztuka szczęścia

Hygge. Duńska sztuka szczęścia - opinie o książce

Czym jest Hygge? Hygge może być wszystkim. Wieczorem spędzonym z przyjaciółmi. Chwilą relaksu przy kominku, pod ciepłym kocem z kubkiem ulubionej herbaty i ciekawą książką. Może być nawet spacerem albo zabawą z dziećmi, rodziną czy zwierzętami. Hygge może kryć się nawet w przedmiotach codziennego użytku jak hygge kubek, w którym wieczorem pijemy pyszne kakao. Bo hygge tak naprawdę jest tym co dla nas miłe. Tylko czy trzeba być hygge, aby być szczęśliwym? Według Duńczyków chyba tak.

Do sięgnięcia po „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” ogromnie zachęciła mnie okładka oraz ogrom pozytywnych opinii innych czytelników. Niestety z nieistotnych powodów długo musiałam czekać na możliwość jej przeczytania. Teraz z perspektywy czasu uważam, że powinnam czekać jeszcze dłużej… Dlaczego? Ponieważ po przeczytaniu wcześniej wspomnianych opinii byłam przekonana, że przeczytam książkę pertraktującą o rzeczach oczywistych, ale przekazanych w tak umiejętny sposób, że staną się dla mnie czyś nadzwyczajnym. Czy tak się stało? Nie jestem do końca przekonana. Zwłaszcza, że po przeczytaniu 1/3 książki nadal nie byłam w stu procentach pewna, czym w ogóle jest to pojęcie. Miałam jedynie swoją prowizoryczną definicje oraz głębokie przeświadczenie, że skoro nie jestem pewna, czym jest hygge to chyba z moim poczuciem szczęścia jest coś nie tak.

Choć trochę mi to zajęło w końcu jednak zrozumiałam, czym naprawdę jest według autorki hygge. Zrozumiałam również, że wbrew pozorom ta książka wcale nie jest poradnikiem jak być hyggelig tylko książką opowiadającą o zwyczajach panujących wśród Duńczyków będących hyggelig. Ku mojemu rozczarowaniu przez większość książki autorka właśnie o tym opowiadała.

Nie mogę jednak jednego odmówić tej książce. Tego, że jej okładka jest po prostu wspaniała. Piękne drobinki złota na ciemnym tle i twarda oprawa sprawiają jak najlepsze wrażenie, które niestety pryska zaraz po ujrzeniu zawartości. Czemu? A temu, że czcionka jakiej użyto okazała się być tak maleńka, że jej czytanie było nie lada wyzwaniem nawet dla osób o stu procentowo zdrowych oczach, a na dodatek sam tekst zajmował zaledwie 1/3 strony. Resztę pozostawiając pustą… Nawet „klimatyczne” zdjęcia nie były wstanie zmienić tego wrażenia.

Jeśli mam być szczerza (a zawsze jestem) to muszę przyznać, że chociaż w ogólnym rozrachunku „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” było miłą lekturą, godną polecenia fanom tego gatunku, to jednak kompletnie nie rozumiem tych wszystkich zachwytów nad nią.

Aleksandra

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-03-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 2017, Z własnej biblioteczki,
Słaba pozycja, mająca nas wprowadzić w duńską postawę życiową, w zachwyt nad chwilą, nad drobnymi radościami. Niewiele tekstu, małe zdjęcia nie wprowadziła mnie w przytulną, spokojną, ciepłą atmosferę.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-02-27, 52 książki w 2017 roku, Mam,
Okładka tej książki kusiła mnie od kilku miesięcy i w końcu kupiłam. O duńskim hygge głośno jest teraz wszędzie, wyszło kilka książek o tej tematyce. Ogólnie rzecz biorąc są to sposoby na stworzenie przytulności, nieobce każdemu molowi książkowemu. Kocyk, herbatka, świece i dobra książka. Pochwała przyjaźni, spotkań rodzinnych i ze znajomymi itd. itp. Trochę inspirujących zdjęć. Minusem tej książki jest bardzo mały druk, umieszczony tylko na środku strony. Mało treści jak na tę cenę.

Trochę mi było mało :) jak na gabaryty książki, jej objętość, samej treści, esencji jest bardzo mało. Są piękne fotografie, przejścia do kolejnych rozdziałów, ale samej treści mamy mało. Książka to w zasadzie zbiór krótkich wypowiedzi wielu Duńczyków, zajmujących się różnymi rzeczami, starszych, młodszych, samotnych, w związku. Ale yć może hygge powinno się poczuć, a nie o nim czytać :)

Avatar użytkownika - MariaAntonina
MariaAntonina
Przeczytane:2020-04-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020, 52 książki 2020,

Książka jest z pewnością pięknie wydana. Ilustracje, fotografie tworzą klimat i są hygge. Można się czegoś nauczyć z tej duńskiej sztuki szczęścia, coś tam uszczypnąć dla siebie. Samo czytanie uspokaja i przenosi w inne miejsce. Nie uznam jednak tej książki za jakieś wybitne dzieło- jest poprawna i tyle.

Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2019-01-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Przeczytanie tej książki było jedną z lepszych żeczy na rozpoczęcie nowego roku. Jej treść może nie była przysłowiowym "odkryciem ameryki", wręcz przeciwnie, raczej zawiera ogólnie znaną prawdę. Cieszmy się z małych rzeczy - każdy to zna, ale mało to stosuje się do tego. Pokazała mi jak proste, drobne i pozornie nieistotne rzeczy wpływają na nasze życie. Opisane w niej przykłady osób, które znają siłę hygge i potrafią się do tego stosować w codzinnym życiu dają dużo do myślenia. Wisienką na torcie są przepisy kucharskie. Polecam zarówno przeczytanie tej książki jak i upieczenie bułeczek, na które przepis w niej znajdziemy.

Avatar użytkownika - Anja__
Anja__