Opis ksiązki
Kup Teraz

I w proch się obrócisz

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Libros
Data wydania: 2001-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 8372275491
Liczba stron: 526
Dodał/a książkę:agnik66

Seryjny morderca kobiet sieje panikę wśród mieszkańców Minneapolis. Gazety nazwały go "krematorem", ponieważ swoje ofiary najpierw torturuje, a potem pali. Jedyną osobą, która może pomóc policji w jego schwytaniu, jest Angie - nastolatka z mroczną przeszłością. Kate Conlan, była agentka FBI, zostaje adwokatem dziewczyny. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy kandydatką na kolejną ofiarę "krematora" staje się córka milionera. Zdesperowany ojciec używa swoich wpływów i wprowadza do śledztwa Johna Quinna - specjalistę FBI od seryjnych zabójców. W przeszłości Quinn był współpracownikiem Kate... W atmosferze społecznej histerii, pośród natarczywości mediów i polityków, Kate musi pokonać przeszkody w życiu zawodowym i osobistym. Nie wie, że jej życiu zagraża wielkie niebezpieczeństwo.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kremator to pseudonim, jaki został nadany przed policję seryjnemu mordercy. Tajemniczy sprawca najpierw torturuje swoje ofiary, a następnie pali ich zwłoki. Dwie pierwsze ofiary to kobiety trudniące się prostytucją. Jednak gdy policja znajduje trzecie zwłoki z odciętą głową, istnieje podejrzenie, że jest to ciało córki burmistrza. Rozpoczyna się śledztwo.

Książka jest niestety tylko dobra; niektóre wątki chętnie bym wyrzuciła albo przynajmniej przyspieszyła, bo momentami jej czytanie mi się dłużyło. Jednak największym zarzutem jest schematyczność. Autorka pokusiła się o wprowadzenie wątku miłosnego, który jest tak przewidywalny i znany z tylu thrillerów, że niekoniecznie miałam ochotę czytać znowu o tym samym.

Schematyczni są też bohaterowie, którzy nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle postaci z innych powieści tego gatunku. Jedynie inna i stosunkowo nowa wydaje mi się policjantka Liska, ale czasami jej infantylne zachowanie mnie po prostu wkurzało. A potem mamy jeszcze jednego pracoholika, dla którego liczy się tylko praca, a wszystko inne ma niewielkie znaczenie, Kate, pracującą z ofiarami przestępstw, która ma za sobą trudną przeszłość i wiele innych postaci, które nie wyróżniają się niczym konkretnym. I to do tego stopnia, że podczas czytania zdarzało mi się ich mylić.

Na ogół jest schematycznie i przewidywalnie, ale autorce udało się mnie kilka razy zaskoczyć. Nie wytypowałam prawdziwego mordercy, chociaż podobne myśli chodziły mi po głowie. Tradycyjnie też najbardziej spodobała mi się końcówka, w której nie brakuje dynamiczności, a i serce szybciej zabiło. Tylko dlaczego dopiero w końcówce?

"I w proch się obrócisz" to thriller psychologiczny. Portret psychologiczny sprawcy jest faktycznie tworzony, a to bardzo mnie ucieszyło, ale czegoś mi tu jeszcze brakowało. Myślę, że można było poświęcić jeszcze więcej miejsca dla mordercy, dokładnie poznać jego dzieciństwo, bo to na pewno uczyniłoby książkę bardziej przerażającą i intrygującą. Nie wydaje mi się bowiem, żebym wcześniej w literaturze się z takim psychopatą spotkała.

Mimo że książka miejscami mi się dłużyła to mimo wszystko trzymała mnie w napięciu i pracowałam nad rozwiązaniem zagadki. Nie jest to nic niezwykłego i oryginalnego , ale można przeczytać. Ja chętnie sięgnę po inne książki autorki, bo jestem przekonana, że będą lepsze. A na koniec muszę skrytykować tę okładkę, bo według mnie jest okropna i zupełnie nie zachęca do czytania. Bardziej przypomina jakiś tani romans, prawda?

kingaczyta.blogspot.com
break
Okładka - I w proch się obrócisz Tron Izydy
Judith Tarr
Okładka - I w proch się obrócisz Teoria względności
Jacquelyn Mitchard
Okładka - I w proch się obrócisz Przypadek sędziego Quinna
Phillip Margolin
Okładka - I w proch się obrócisz Pod akacją Zachodu
Christian Jacq
Okładka - I w proch się obrócisz Świątynia milionów lat
Christian Jacq
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów