Idea sprawiedliwości naprawczej a zasady kontynentalnego prawa karnego

Książka Idea sprawiedliwości naprawczej a zasady kontynentalnego prawa karnego składa się z ośmiu opracowań, które ,,stanowią podsumowanie dorobku dwuletnich studiów pracowników Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego nad koncepcją prawa karnego naprawczego jako tą, która mogłaby wyznaczać główny kierunek dalszego rozwoju polskiego prawa karnego. Tematyka ta od dość dawna jest przedmiotem znacznego zainteresowania, ale ostatnio jeszcze bardziej zyskała na aktualności. Wynika to - z jednej strony - z faktu, iż z dniem 1 lipca 2015 r. weszły w życie istotne, ale niekiedy także mocno kontrowersyjne, zmiany w modelu polskiego prawa karnego, dotyczące również jego elementów naprawczych. Z drugiej natomiast strony nowo wprowadzone rozwiązania są efektem wdrażania do polskiego systemu prawnego standardów unijnych odnoszących się do kształtowania sytuacji ofiar.

Monografia (...) nie tylko stanowi wartość dodaną w dotychczasowym dorobku nauki w Polsce, ale dotyka materii niezwykle ważnej. Jeśli nawet bowiem występują trudności w przekształcaniu prawa karnego w zorientowanie na sprawiedliwość naprawczą, osiągnięcie takiego celu będzie nieodzowne. Taki jest główny nurt przekształcania prawa karnego na całym świecie. Liczne stwierdzenia i wnioski przedstawione przez autorów poszczególnych opracowań wydają się zaś dość kontrowersyjne, a to daje impuls do podjęcia dalszych analiz nad przedmiotową problematyką i - w konsekwencji - wypracowania nowych rozwiązań".

z recenzji prof. dr  hab. Elżbiety Bieńkowskiej

Redaktor naukowy książki, prof. dr  hab. Teresa Dukiet-Nagórska - kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu materialnego prawa karnego oraz prawa karnego medycznego i odpowiedzialności karnej lekarza, kierownik projektu ,,Idea sprawiedliwości naprawczej a zasady kontynentalnego prawa karnego".

Informacje dodatkowe o Idea sprawiedliwości naprawczej a zasady kontynentalnego prawa karnego:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2016-01-29
Kategoria: Inne

Kup książkę Idea sprawiedliwości naprawczej a zasady kontynentalnego prawa karnego

Idea sprawiedliwości naprawczej a zasady kontynentalnego prawa karnego - opinie o książce

Piracki skarb
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Piracki skarb

Pirat Dawid wraz z przyjaciółmi poszukuje swej zagubionej skrzyni ze skarbem. Nie zgadniesz, jakie skarby kryje w sobie ta cenna skrzynia....

Piękny świat dla Ciebie 365 myśli
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Piękny świat dla Ciebie 365 myśli

Dzięki swej majestatycznej prostocie i niebywałej wprost różnorodności natura zawsze będzie niewyczerpanym źródłem inspiracji dla człowieka...