Igor

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2016-07-13
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

To powieść dobra zarówno dla dzieci z dysleksją, jak i dzieci, które nigdy nie miały z tą przypadłością do czynienia. Pozwoli zapoznać się z dysleksją i przede wszystkim z dyslektykami: co czują, w jaki sposób postrzegają świat, jak można im pomóc. Tym zaś, którzy dyslektykami są, daje możliwość nabrania zdrowego dystansu, a także bezpiecznego odreagowania wszystkich stresów, jakie dysleksja na co dzień niewątpliwie wywołuje. Książka ta powinna stanowić również lekturę dla rodziców dzieci z dysleksją. Dzięki niej łatwiej mogliby zrozumieć, co przeżywa ich dziecko. Zrozumieliby również, jak bardzo potrzebna jest mu ich pomoc i wsparcie. Książka została wpisana na międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities.

ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2006-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki które pozostawiają trwały ślad po sobie,
Zgodnie z tym do kogo adresowana jest ta książka, "Igora" przeczytałam w gimnazjum- a właściwie pochłonęłam ani się obejrzałam.
Jest to napisana w specyficzny, na poły żartobliwy na poły serio sposób książka, traktująca i o zwykłych problemach nastolatka, i tykająca poważniejszych problemów, których autorka również nie unika.
Zarazem wszystko jest bezprecedensowe i niebanalne dzięki postaci tytułowego bohatera, chłopaka zwyczajnego acz o zadziwiająco dojrzałym i odkrywczym punkcie widzenia na świat.
Wielokrotnie wracałam do tej pozycji w ciągu kolejnych lat szkoły, w liceum wciąż uznawałam ją za wyjątkową- i pewna jestem że także i teraz, w dorosłym życiu, określiłabym ją jako równie wartościową- polecam ją także wszystkim zagubionym bądź przytłoczonym młodym ludziom, jest bowiem i pouczająca (bez pustego moralizowania) i ku rozrywce.

Zachęcona "Igorem" sięgnęłam również po wydaną w tej serii, takowoż napisaną przez Ciwoniuk "Anię" która niestety okazała się raczej nudna i schematyczna (z tego typu powieści skłonna byłabym prędzej polecić "Pozłacaną rybkę" Barbary Kosmowskiej- autorki nieocenionej "Buby"; i "Kroplówkę z marzeniami" Marty Madery), oraz po "Rokko" którego nie strawiłam kompletnie.
Najbardziej beznadziejną z książek Ciwoniuk są według mnie jednak "Wakacje z gangsterem"- szkoda gadać, tak więc wiarę w autorkę przywróciła mi dopiero powieść "Musisz to komuś powiedzieć", godna rekomendacji.

Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Hmmm, a mnie nie bardzo przypadłą do gustu historia Igora. Taka typowo młodzieżowa historia...
vulkann Linia koment
Przeczytane:2016-10-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,