Internet. Czas się bać

Internet wchłania i organizuje coraz większą część naszego życia, a zarazem nie ma dzisiaj drugiej dziedziny, której obraz w tak dużym stopniu opierałby się na mitach i zdezaktualizowanych utopiach, a nie aktualnej, sprawdzonej wiedzy. „Internet. Czas się bać” Wojciecha Orlińskiego stanowi odtrutkę na tę romantyczną mitologię sieci, na której wychowały się całe pokolenia. O wielu z historii przytaczanych przez Orlińskiego na pewno słyszeliście, ale byliście zbyt leniwi, żeby doguglać sprawę do kości, zbyt przywiązani do tradycyjnej wizji internetu jako leku na wszelkie zło demokracji i wolnego rynku, by ułożyć sobie w głowie nowe spójne wnioski. Orliński straszy, żeby obudzić do myślenia.
Jacek Dukaj

Koniec niewinności! Koniec bezkrytycznego zapatrzenia w dobrodziejstwa sieci! Jeśli myślicie, że dla was internet nie jest groźny, mylicie się. Czas się bać!

Nawet mieszkańcy NRD nie byli inwigilowani przez Stasi tak skutecznie, jak my jesteśmy codziennie inwigilowani w sieci. Nigdy w historii ludzkości nie pojawiła się sytuacja, w której wolność słowa, tajemnica korespondencji czy przepływy pieniędzy zależały od kilku korporacji, których działalność nie podlegała regulacjom. Politycy bawią się Twitterem z gorliwością gimnazjalisty obdarowanego smartfonem na urodziny. Dziennikarze technologiczni ekscytują się kolejnymi wodotryskami w kolejnych wersjach gadżetów. Większość pieje z zachwytu, mało kto pyta o zagrożenia.
A ja uważam, że najwyższy czas zacząć pytać:
- Jak to się stało, że internet; obiecując nam wolność wyboru, tę wolność nam odebrał?
- A obiecując absolutną wolność słowa, zrealizował koszmar doskonałej cenzury?
- Dlaczego na własne życzenie zrezygnowaliśmy w sieci z naszej prywatności i czy było warto?
- Czy sieć tworzy nowe miejsca pracy, czy je zabiera? - Jaka jest prawda o rewolucjach, które wybuchają w serwisach społecznościowych, a zwyciężają na ulicach?
- Jak świat pogrążył się w tym szaleństwie i czy da się to jeszcze naprawić?

Informacje dodatkowe o Internet. Czas się bać:

Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Kultura/Popkultura i Media,
Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana
Wojciech Orliński0
Okładka ksiązki - Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana

Autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi bierze pod lupę historię człowieka, który opracował techniczne założenia internetu. Pierwsze łącze sieci według...

Co to są sepulki? Wszystko o Lemie
Wojciech Orliński0
Okładka ksiązki - Co to są sepulki? Wszystko o Lemie

Gdzie można znaleźć komiksową adaptację Powrotu z gwiazd? Jakie były losy ekranizacji powieści Lema? Jak pisarz wykorzystał „organ Kurii Książęco-Metropolitalnej”...