Opis ksiązki
Kup Teraz

Intymna teoria względności

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-08-04088-1
Liczba stron: 124
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Intymna teoria względności
Zbiór opowiadań o najintymniejszych zakamarkach ludzkiej duszy, ukazujący zaskakujące powiązania między biologią czy chemią a reakcjami psychologicznymi, emocjonalnymi człowieka. Jak ważny jest dla małżeństwa tlenek azotu? Jakie są przyczyny uczucia lekkości, które ogarnia człowieka po pierwszej spowiedzi? Jaki wpływ na limfocyt T4 może mieć miłość? W Intymnej teorii względności Janusz L. Wiśniewski wyjaśnia te i inne zależności, łącząc w sposób nieco postmodernistyczny język literacki z kodem naukowym.Intymna teoria względności to także opowieść o różnych rodzajach miłości i śmierci, nadziei i rozpaczy zainspirowana autentycznymi ludzkimi losami. Ukazuje portrety niespełnionych kochanków, bezradnych rodziców, niekochanych dzieci, samotnych ojców. Postęp technologiczny i naukowy w niczym nie zmienia ich dramatów.
Recenzja
Izabela Mikrut Linia koment
Na półkach:

„Nie cierpię tego Wiśniewskiego” – powiedziała znajoma, wręczając mi z niesmakiem „Intymną teorię względności”. – „Sili się na język naukowy, styl ma okropny, nie wiem, dlaczego tak go reklamują”. Postanowiłam sprawdzić, skąd wzięła się ta niechęć. Przeczytałam tę odradzaną książkę podczas godzinnej jazdy autobusem komunikacji miejskiej. O wrażeniach za chwilę. Najpierw zawartość. „Intymna teoria względności” to zbiór 17 krótkich opowiadań. Epilog wyjaśnia, że historie te są oparte na wydarzeniach autentycznych

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Betka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
Po zbiór opowiadań które ukazywały się w miesięczniku Pani w latach 2004 -05 ( oprócz ,,O zachwycie nad słowem" i ,,Epilogu" - zostały one napisane specjalnie dla tego wydania ) sięgnęłam niejako tak z marszu. Może to brzmi trochę tak nie typowa ale tak właśnie było. Jak wcześniej wspomniałam nie przepadałam za twórczością tego autora. Ale tu zbliża się maj a my na klubowym spotkaniu mamy na tapecie ,,Miłość oraz inne dysonanse". Musiała przełamać moje nastawienie do tego autora a nuż się uda. Punktem zwrotnym były ,,Molekuły emocji" a teraz przyszedł czas na ,,Intymna teoria względności". I znowu miłe zaskoczenie może nie tak jak w poprzednim przypadku ale całkiem, całkiem. Janusz L. Wiśniewski człowiek wykształcony m. in. doktor habilitowany chemii, magister fizyki. Dlaczego o tym wspominam? Bo właśnie moim zdaniem ta wiedza bardzo się przyczyniła do powstania owych opowiadań. Autor pokazuje nam w nich jak biologia i chemia wpływa na nasze reakcje psychiczne i emocjonalne. Czyta się dobrze a jeżeli ktoś się znudzi można odłożyć po przeczytaniu wybranych opowiadań. Jak dla mnie na ten czas Pan Wiśniewski jest mistrzem krótkiej formy.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2005-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
W "Intymnej teorii względności" Janusz Leon Wiśniewski łączy swoje obie pasje-zawody: naukowca-ścisłowca i pisarza. Udaje mu się to! Nietypowy pomysł na opowiadania bardzo mi się spodobał. Prawdopodobnie dlatego, że sama łączę w sobie pewne przeciwności: jako inżynier jestem równocześnie pasjonatem dobrej literatury. Lubię takie połączenie różnorodności. Dlatego też cenię tę cechę (pewną niejednoznaczność) w twórczości pana Wiśniewskiego. Opowiadania zawarte w "Intymnej teorii względności" nie pozwalają na zapomnienie. Każde wymaga, aby się zastanowić - i nad treścią, i nad sobą.
W większości były one wcześniej drukowane w miesięczniku "Pani" jako felietony.
Bardzo lubię patrzeć na tę książeczkę na półce, a od czasu do czasu przekartkować, ponieważ wydanie w twardej oprawie jest bardzo estetyczne.
Polecam!
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zbiór felietonów najczęściej poruszających tematy uczuć i związków międzyludzkiej. Ciekawa lektura.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oktawia7 Linia koment
Przeczytane:2016-03-31, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów