Inwazja

Ocena: 4.18 (11 g³osów)

Literacka fantazja czy niepokoj±ca wizja przysz³o¶ci? Sensacyjny debiut powie¶ciowy Wojtka Mi³oszewskiego! Wspó³czesna Polska, w której ¿yj±: Roman, by³y ¿o³nierz wojsk specjalnych i uczestnik wielu zagranicznych misji, Danuta – kobieta kochaj±ca luksus, ciê¿ko pracuj±ca i ca³kowicie uzale¿niona od ojca tyrana oraz Micha³, bezrobotny historyk z ¿on± i dwójk± dzieci. Tych bohaterów nic nie ³±czy do momentu, kiedy ich ¿ycie nie ulega drastycznej zmianie – kraj, w którym ¿yj±, znajdzie siê w stanie wojny. Jak dosz³o do inwazji? Dlaczego Putin zaatakowa³ Polskê? Gdzie s± nasi sojusznicy? Tych odpowiedzi udziela Wojtek Mi³oszewski w swojej debiutanckiej powie¶ci. Autor, wykorzystuj±c swoje do¶wiadczenie scenarzysty, znakomicie ³±czy elementy sensacyjne, militarne, romansowe i futurologiczne. Inwazja niepokoi, czasem zmusza do ¶miechu przez ³zy, budzi lêk i bez w±tpienia zachêca do my¶lenia. Doskona³e dialogi i wartka akcja sprawiaj±, ¿e Wojtek Mi³oszewski to nowa gwiazda literatury sensacyjnej! Ju¿ teraz wiemy, ¿e Inwazja to dopiero pocz±tek i ¿e ci±g dalszy nast±pi…

Informacje dodatkowe o Inwazja:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2017-06-07
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller

wiêcej

Kup ksi±¿kê Inwazja

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inwazja - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 2, Przeczyta³am,

Có¿ ta ksi±¿ka, to zdecydowanie nie moja bajka. Zaczyna siê ciekawie, ale dalej coraz gorzej. Mnóstwo przekleñstw, zbêdnych szczegó³ów sprzêtu wojskowego, zakoñczenie te¿ nie zachêca do siêgniêcia po dalszy ci±g. Strasznie zmarnowany potencja³ tematu inwazji Rosji na Polskê, stosunków miêdzynarodowych i polityki krajowej (miejscami nawet siê u¶mia³am). Ksi±¿kê ratuje ciekawy zarys postaci, wrzuconych w wir wojny. Jedno jest pewne, po tej lekturze inaczej patrzê na Katowice, gdy przemierzam ulice miasta.

Avatar u¿ytkownika - myrtij
myrtij
Przeczytane:2017-06-15, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam,
Czujecie siê bezpiecznie w naszym kraju? Zastanawiali¶cie kiedy¶, jakby¶cie siê czuli, gdyby przysz³o Wam ¿yæ podczas ostatniej wojny?Albo jak wygl±da³aby wojna w dzisiejszych czasach w Waszych miastach? Wystarczy³a iskra, by od zawsze napiête stosunki miêdzy Polsk± a Rosj± zmieni³y siê w inwazjê na nasz kraj. Ka¿dy próbowa³ odnale¼æ siê w nowej rzeczywisto¶ci. Micha³ próbowa³ wraz z rodzin± przedostaæ siê z Katowic do centrum Polski. Danuta pomaga³a ojcu w jego coraz bardziej podejrzanych interesach. Roman stara³ siê byæ jak najlepszym dowódc± dla swoich ¿o³nierzy. Tymczasem wróg nieustannie napiera³ na Polskê... Wojtek Mi³oszewski (tak, tak, brat Zygmunta) przedstawi³ niepokoj±c± wizjê Polski, Europy i reszty ¶wiata. Obna¿y³ s³abo¶ci polskiej polityki, bezlito¶nie i odwa¿nie kpi±c z ludzi, którzy aktualnie nami rz±dz±. Choæ wyolbrzymia³ wady, uda³o mu siê uchwyciæ cechy charakterystyczne naszego narodu, tê dumê podszyt± kompleksami, która sprawia, ¿e chcemy uchodziæ za lepszych od innych nacji. ¦wiat przedstawiony w ksi±¿ce wydawa³ siê niezwykle realny, a przedstawiony scenariusz bardzo prawdopodobny i jestem sk³onna uwierzyæ, ¿e historia mog³aby siê potoczyæ w ten sposób. W wojennej powie¶ci, w¶ród ludno¶ci przera¿onej atakiem, g³odem i brakiem zasiêgu w telefonie, nie mog³o zabrakn±æ prawdziwego bohatera, daj±cego nadziejê na pokonanie wroga. Porucznik Roman Gurski zdawa³ siê mieæ wprost niewiarygodne szczê¶cie, mimo niesprzyjaj±cych warunków i wielu niebezpieczeñstw, niczym heros ze wszystkich potyczek wychodzi³ niepokonany. Jak czterej pancerni (i pies) potrafi³ wyj±tkowym sprytem i szczypt± szczê¶cia zadaæ nieprzyjacielowi powa¿ne straty. Micha³ by³ nauczycielem, teraz szuka³ pracy i zastanawia³ siê, jak utrzyma rodzinê, za co zap³aci kolejn± ratê kredytu za mieszkanie. Problemy codziennego ¿ycia nagle przesta³y mieæ znaczenie, gdy nalot na Katowice zniszczy³ czê¶æ miasta. Od tej pory zmieni³a siê perspektywa, z jak± patrzy³ na ¶wiat, zaczê³y siê liczyæ podstawowe potrzeby: zje¶æ, przespaæ siê, prze¿yæ. Odkrywa³, ¿e nowa rzeczywisto¶æ zmienia jego charakter, ¿e to, co kiedy¶ nie przesz³oby mu przez my¶l, sta³o siê now± potrzeb±. Ludzie dobrzy odkrywali swoje ciemne strony. Ludzie ¼li stawali siê jeszcze gorsi. Niektórzy chcieli po prostu prze¿yæ, inni wzbogaciæ siê na tym podstawowym pragnieniu. Czy koniec wojny przyniesie z powrotem stary porz±dek, czy mo¿e zmiany, które zasz³y w spo³eczeñstwie, s± ju¿ nieodwracalne? Mimo tej katastroficznej wizji, autorowi uda³o siê zachowaæ lekkie pióro i oprócz wstrz±saj±cych wydarzeñ, wprowadzi³ trochê humoru i stworzy³ niezwykle interesuj±c± historiê obna¿aj±c± najlepsze i najgorsze cechy ludzkich charakterów. Wojtek Mi³oszewski lepiej ni¿ brat trafi³ w mój literacki gust, zaskoczy³ mnie tym, jak potoczy³a siê ta historia, mia³am nadziejê na inne rozwi±zanie, choæ przyznajê, ¿e wizja autora okaza³a siê bardziej spójna. ,,Inwazja" powinna byæ przestrog±, przypomnieniem, ¿e pokój nie jest nam dany raz na zawsze, a poczucie bezpieczeñstwa byæ mo¿e jest tylko iluzj±.
Avatar u¿ytkownika - ewalub
ewalub
Przeczytane:2023-07-14, Ocena: 3, Przeczyta³am,

"Inwazja" to powie¶æ wype³niona wojskowymi akcjami, walkami, bólem i przemoc±. To brutalne zderzenie z cierpieniem, które niesie ze sob± wojna. Daje do my¶lenia. Obserwujemy to, jak wojna zmienia ludzi, jednych zmusza do pomocy, a innych zamienia w bezwzglêdne bestie. Co zrobimy je¶li faktycznie zostaniemy zaatakowani? Jak zachowaj± siê inne pañstwa?

Nieszczê¶liwie zakochany porucznik Roman, m±¿ i ojciec Micha³, którego rodzina zmaga siê z du¿ymi problemami finansowymi oraz singielka Danuta, mieszkaj±ca z bezwzglêdnym ojcem, którego siê bardzo boi. Zwykli ludzie, zwyk³e codzienne problemy, które nagle przerywa woja. W jednej chwili to, co jeszcze niedawno spêdza³o sen z powiek przestaje byæ wa¿ne, poniewa¿ prawdziwe problemy dopiero nadchodz±.

Rosja ju¿ zdoby³a Ukrainê. Teraz wesz³a na ziemie polskie.. Trochê przera¿aj±ce jest to, poniewa¿ ksi±¿ka powsta³a kilka lat temu.

Do mnie ksi±¿ka jednak nie do koñca trafi³a. Nie znam siê na sprzêcie wojskowym, nazwach jednostek. Byæ mo¿e kto¶, kto ma o tym jakie¶ pojêcie lepiej wczu³by siê w fabu³ê? Ale to chyba nie tylko to sprawi³o, ¿e jako¶ nie zaiskrzy³o. Poza opisami walk, s± tu tak¿e inne w±tki. Jest ucieczka z rodzin±, jest romans, zakochanie siê, jest g³ód i rozpaczliwa walka o przetrwanie. Wszystko jednak napisane tak jako¶ bez emocji. Pomys³ na ksi±¿kê fajny, choæ przera¿aj±cy, jednak wykonanie gorsze.

Ksi±¿ka zdecydowanie nie w moim klimacie. Ale wbrew samej mnie z ka¿dym rozdzia³em zaczê³o wci±gaæ mnie coraz bardziej. A dlaczego?

Putin w³a¶nie zaj±³ w ca³o¶ci Ukrainê i rozpocz±³ inwazjê na Polskê. Przypomina to co¶? Ksi±¿ka przedstawia losy trzech ró¿nych osób. Ka¿da z nich jest inna, kieruje siê innymi warto¶ciami. I ka¿d± z nich zmieniaj± wojenne warunki.

Roman, Danuta, Micha³... Ka¿de z nich staje przed trudnym wyborem. Ka¿da decyzja jest z³a. I co z Polsk±? Czy znajdzie siê kto¶, kto zechce w dzisiejszych czasach walczyæ za ojczyznê?

Ksi±¿ka mnie trochê przera¿a. Z racji tego, ¿e gakby autor przewidzia³ przysz³o¶æ. A dwa to to, jaki obraz ludzi pokazuje. Czy naprawdê tacy jeste¶my? My¶lê, ¿e chyba siêgnê pi kolejny to. Bo "Inwazja" jest pierwszym tomem serii "wojna.pl".

Moje pierwsze spotkanie z Panem Mi³oszewskim ale Wojtkiem ;) podoba³o mi siê, dobrze siê czyta³o, a co do samej historii, to delikatnie mn± wstrz±snê³a - jestem odporna na wszelkiego rodzaju mocne sceny ale gdzie¶ z ty³u g³owy mia³am przeczucie "a co by by³o gdyby..". Opowie¶æ o tym jak cz³owiek potrafi siê zmieniæ w obliczu trudnej sytuacji i niekomfortowych warunków, dos³ownie sytuacji walki o ¿ycie.

Avatar u¿ytkownika - Priam
Priam
Przeczytane:2019-03-19, Ocena: 6, Przeczyta³em, 12 ksi±¿ek 2019,

Jedna z lepszych ksi±¿ek mia³em okazjê przeczytaæ. D³ugo sie za ni± zabiera³em, ale jak siê okaza³o moje obawy by³y bezpodstawne. Autor pisze w taki sposób, ¿e czytelnik wraca po wiêcej. Samo przeniesienie do roku 2017 jest niczym przeniesienie do alternatywnej rzeczywisto¶ci, która potencjalnie mog³aby mieæ miejsce. Zarówno wtedy jak i dzisiaj Europa jest jedna wielk± niewiadom±. Dlatego przedstawione historie sa tak realne i tak mocno oddzia³ywuj± na nasz± ¶wiadomo¶æ.

Wileu z nas zna osobê, która mo¿e s³u¿yæ Polsce jak np. marynarz, policjant, ¿o³nierz, a wiêc mo¿na odnale¼æ w nurkuj±cym komandosie, cechy znane u innych osób. A w ¿yciu mijamy osoby, które walcz± z codzienno¶ci± i próbuj± wi±zaæ koniec z koñcem, niczym jeden z bohaterów - ojciec rodziny z problemem kredytu hipotecznego. Wielokrotnie faszerowani jeste¶my informacjami o idealnym ¿yciu celebrytów, gwiazd, czy biznesmenów. Zapominamy przy tym, ¿e za sukcesami mog± kryæ siê rodzinne tragedie jak u bezkompromisowej bizneswoman z "Inwazji".

Wszystko to w zgrabnym po³±czeniu da³o ksia¿kê, po któr± warto siêgaæ.Niepewno¶æ, starch, mi³o¶æ, walka o przetrwanie powoduj±, ¿e zwyczajni ludzie staj± sie bohaterami na miarê swoich czasów. Bohaterami codziennego ¿ycia oraz pogr±¿onego w wojenie kraju.

Avatar u¿ytkownika - ewia101
ewia101