Ipv6: sieci oparte na protokole ip w wersji 6. imp

Wraz z rozprzestrzenianiem się urządzeń internetowych, jak telefony 3G, ręczne komputery i inne urządzenia bezprzewodowe, które wymagają unikatowego globalnie adresu IP, lista dostępnych adresów internetowych wkrótce ulegnie wyczerpaniu. Książka ta pokazuje jak korzystać z protokołu IP w wersji 6, aby wyprzedzić bieg wydarzeń i zabezpieczyć się przed wyczerpaniem przestrzeni adresowej, uniknąć kłopotliwych prób rozszerzania adresów i zastosować możliwości nowego Internet, który zabezpieczy wszelkie potrzeby w nadchodzących dekadach.Książka prezentuje dogłębny opis techniczny projektowania, konfiguracji, wprowadzania i usuwania błędów IPv6 na routerach Cisco wraz z przykładami praktycznymi i zastosowaniami wziętymi z życia. Można tu znaleźć strategie zarządzania, zasady integracji oraz implikacje międzynarodowe. Każdy rozdział kończy się pytaniami kontrolnymi, które pozwalają sprawdzić wiedzę i pomagają zapamiętać kluczowe koncepcje. Jest właściwym źródłem informacji zarówno dla osób szukających kompletnej informacji na temat nowej wersji protokołu IP, jak i dla tych, którzy chcą poznać zasady implementacji zgodne z oficjalna wykładnia firmy Cisco.Książka prezentuje:- omówienie historii i motywacji leżących u podstaw nowego protokołu, w tym ograniczeń przestrzeni adresowej IPv4 i NAT;- szybkie powiększanie się internetowych tabel routingu, zagadnienia międzynarodowe, mobilność, bezpieczeństwo;- format nagłówka, adresowanie, rozpoznawanie ścieżek MTU (PMTUD), IPv6 z technologiami warstwy łącza, format identyfikatora EUI-64, protokół ICMPv6, autokonfiguracja, protokół rozpoznawania sąsiedztwa, wykrywanie powielanych adresów (DAD) i korzystanie z DNS w IPv6;- porównanie BGP4+, RIPng, IS-IS dla IPv6 oraz odwołania i przykłady routingu dla oprogramowania Cisco IOS;- przejście z Ipv4 i możliwość koegzystencji obu wersji (Dual Stack), skonfigurowany tunel, podstawowa hermetyzacja routingu (GRE), 6to4, 6to4 Relay oraz konfiguracje protokołów ISATAP i NAT-PT;- uaktywnienie, konfiguracja i działanie routera Cisco z adresami Ipv6, prefiksami, listami ACL dla Ipv6, protokołami routingu dopuszczającymi Ipv6, CEFv6 i kilkoma innymi mechanizmami koegzystencji;- interakcja routera hosta z Microsoft Windows, Solaris, FreeBSD, Linuksem i Tru64 UNIX;- wstępny opis internetowego Ipv6 i alokacji adresów w 6Bone;- wdrożenie praktycznego działania połączeń Ipv6 w sieciach firmowych z wykorzystaniem alokacji prefiksów przez ARIN, RIPE i APNIC.Książka jest częścią ścieżki szkoleń przygotowanej przez Cisco Systems obejmującej symulacje i praktyczne szkolenia przygotowane przez autoryzowanych partnerów firmy oraz serię podręczników wydawanych przez Cisco Press. Należy do serii samouczków wydawanych przez Cisco Press. Więcej informacji o szkoleniach autoryzowanych przez Cisco można znaleźć na witrynie: www.cisco.com/go/authorizedtraining.

Informacje dodatkowe o Ipv6: sieci oparte na protokole ip w wersji 6. imp:

Wydawnictwo: PWN