Ja, Klaudiusz

Pięćdziesiąt lat życia Klaudiusza - do momentu objęcia przez niego godności cesarskiej. Walka o władzę, intrygi i morderstwa.

Matka nazywała go monstrum stworzonym, lecz nie dokończonym przez naturę. Babka, Liwia, odnosiła się doń z pogardą. August wolał nie pokazywać się z nim publicznie, choć dostrzegał jego zalety. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny.

Informacje dodatkowe o Ja, Klaudiusz:

Ja, Klaudiusz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka przeniosła mnie do opisywanych czasów
Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2015-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2015,
Ja, Klaudiusz to niezwykła autobiografia Klaudiusza wnuka Oktawiana Augusta, którego w przyszłości czekał los cesarza Rzymu. Historia posiada wiele szczegółów z życia Klaudiusza w której wszelkie wydarzenia zostały oplecione nicią intryg dzięki które czytelnik może poznać schematy jakimi kierowali się bohaterowie książki.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Literatura opisująca historię starożytnego Rzymu zawsze należała do moich ulubionych, a czas budowania rozległego imperium i rodzenia się cesarstwa najbardziej wpasowywał się w zainteresowania. Tu na czoło wychodzą powieści Roberta Gravesa o dynastii julijsko-klaudyjskiej. Świetnie oddany klimat dawnych czasów, rewelacyjnie opisane nie tylko osoby, biorące udział w grze o władzę, ale i emocje towarzyszące tejże, strach i uniesienie, lęk o życie przeplatający się z ekscytacją, chęć przeżycia walcząca z honorem, gdy trzeba umrzeć dla cesarza, za cesarza lub przez jego kaprys. ,,Ja, Klaudiusz" to drobiazgowy zapis władzy kilku pokoleń cesarzy, złączonych więzami krwi bądź przez adopcję, od Oktawiana Augusta, przez Tyberiusza i Kaligulę, aż do wniesienia na tron Klaudiusza, dzieje intryg dworskich, wojen na granicach, wynoszonych na szczyty dostojników i upadających nadziei w osobach słabszych, zgnębionych, zaszczutych członków rodziny. Nad wszystkimi wydarzeniami unosi się duch i ręka Liwii, żony Oktawiana, kobiety żądnej władzy i potrafiącej kierować wydarzeniami tak, by spełniły się jej zamierzenia, niecofającej się przez żadną zbrodnią, najchętniej sięgającej po truciznę, sączącej jad w podatne uszy. W tym tyglu siedzi jąkała Klaudiusz, uważany za głupka i lekceważony, a w rzeczywistości boleśnie świadomy wszystkiego, co się wokół dzieje; stanie w cieniu pozwala mu przetrwać, nie narazić się, przeżyć. I opisać tę rodzinę tak, by przyszłe pokolenia mogły poznać smak władzy i chcieć poznać więcej i lepiej ten czas. Świetna powieść.
Avatar użytkownika - cantarell
cantarell
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiazki 2014, Mam,
Doskonała powieść historyczna, napisana z dbałością o każdy szczegół. Wartka akcja, interesujące opisy życia codziennego Rzymian oraz społecznych i politycznych zależności.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2013-10-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z ogromną przyjemnością przeczytałam książkę, w sposób bardzo ciekawy i obrazowy przedstawiający czasy Rzymu przed wiekami i Klaudiusza jako cesarza tamtych interesujących czasów
Avatar użytkownika - Vanillivi
Przeczytane:2015-12-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,
Mity greckie
Graves Robert0
Okładka ksiązki - Mity greckie

Mity greckie Roberta Gravesa (1895-1985) angielskiego pisarza (autora bestsellerowych powieści historycznych, między innymi Ja Kladiusz i Klaudiusz i Messalina)...