Ja nie wybaczam

Kocham was najbardziej na świecie. Dlatego muszę was zabić... „Poznajcie inspektora Raya Drake'a. Oto nowy, nakreślony ostrym piórem bohater, z mocno obciążonym sumieniem, pełen tajemnic i win.” „Sunday Times” „Jednym mocnym uderzeniem Mark Hill dołączył do najwyższych rangą autorów londyńskich kryminałów. Piorunujący debiut, ambitna powieść.” „Crime Time” „Mroczny, brutalny kryminał z mrocznymi postaciami. Bohater Hilla nie jest krystalicznie czysty ani moralny. Ale gdy kłamstwo przeplata się z prawdą, nic nie jest właściwym wyborem.” „Bookseller” Inspektor Ray Drake całe życie uciekał przed koszmarami dzieciństwa. I sądzi, że mu się udało. Jest szanowany w pracy; właśnie dostał pochwałę za schwytanie seryjnego mordercy. Ale przeszłość się mści i chce odebrać mu to, co kocha najbardziej na świecie... Tuż obok komisariatu zostaje zamordowana cała rodzina. Nazwisko ofiar uruchamia w Drake'u sygnał ostrzegawczy. Budzi pogrzebane wspomnienia. I strach... To pierwsza z serii okrutnych zbrodni, które wstrząsają Londynem. Łączy je jedno – wszystkie ofiary to wychowankowie domu dziecka, który spłonął trzydzieści lat temu. Śledztwo prowadzi młoda podwładna Drake'a, sierżant Felicity Crowley. I od początku ma wrażenie, że jej podziwiany szef usiłuje jej przeszkodzić. Nie wie, że inspektor Drake rozpoczyna własną grę. I zapłaci za to przerażającą cenę... MARK HILL to brytyjski dziennikarz, scenarzysta i producent radiowy - laureat dwóch nagród muzycznych Sony. Jako pisarz zadebiutował w 2017 roku psychologicznym kryminałem Ja nie wybaczam. Wywarł nim takie wrażenie, że „Sunday Times” uznał go za jeden z najlepszych kryminalnych debiutów roku. Brytyjski wydawca kupił od razu również drugą powieść z serii z inspektorem Drakiem. Obie będzie wydawał jako wiodące tytuły. Jeszcze przed publikacją w Anglii prawa do tłumaczenia kupili najwięksi wydawcy w Europie. Polska premiera równocześnie ze światową.

Informacje dodatkowe o Ja nie wybaczam:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2017-04-13
ISBN: 978-83-241-6275-8
Tytuł oryginału: The Two O’Clock Boy
Tłumaczenie: Jacek Ratajski

Kup książkę Ja nie wybaczam

Ja nie wybaczam - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Przeszłość wdzierała się do teraźniejszości. Dziesiątki lat temu coś zostało wprawione w ruch, jakaś straszliwa siła nabierająca rozpędu. Podsycana, coraz potężniejsza." Książka pozostawiła po sobie pozytywne, mocne i mroczne wrażenia. Znakomity pomysł na mglistą i niejednoznaczną postać głównego bohatera. Wzbudza intrygujące, sprzeczne i kontrowersyjne odczucia. Lubimy go, docieramy do źródeł jego postaw i czynów, a jednocześnie wciąż stanowi dla nas wielką zagadkę do rozszyfrowania. I właśnie wyśmienitą kreację kluczowej postaci uważam za najwartościowszy walor tej wciągającej przygody czytelniczej. Mark Hill potrafi też umiejętnie podsycać napięcie, pobudzać do działania wyobraźnię czytelnika, nakłaniać go do aktywnego uczestnictwa w grze. Kiedy już wydaje się, że zbliżamy się do prawdy umożliwiającej rozwiązanie zagadki brutalnych morderstw, w sprytny sposób wymyka się ona wysuwanym przypuszczeniom i domysłom. Satysfakcjonujące, zaskakujące i pierwszorzędnie podane zakończenie to kolejny plus powieści. Bardzo dobrze odnajdujemy się w nietuzinkowej detektywistycznej szaradzie, z paletą ciekawych bohaterów, intrygujących zdarzeń, sensacyjnych incydentów, psychologicznych wątków i szerokiej gamy dreszczyków emocji. Pierwszy tom zapowiada rewelacyjną serię kryminalną, z ogromnym zainteresowaniem sięgnę po kolejną jej odsłonę, wyczekiwać będę nowych kart do odkrycia i jokerskich zagrań w fabule. Ray Drake, inspektor z wydziału zabójstw, natychmiast mocno przykuwa naszą uwagę. Jego zachowanie wydaje się sprzeczne, mętne, niejasne i zbyt nerwowe. Prowokowani jesteśmy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy taka postawa może wynikać z traumy związanej ze śmiercią żony lub wyrzutami sumienia wobec trudności porozumienia się z córką? Jednocześnie Ray otrzymuje właśnie awans w pracy, postrzegany jest jako inteligentny, oddany, profesjonalny i bezkompromisowy funkcjonariusz policji. Jego podopieczna Flick Crowley również zdobywa wiele zasług. Obecnie staje przed szansą potwierdzenia wysokich detektywistycznych umiejętności. Wspólnie prowadzą sprawę osobliwego zabójstwa rodziny w ponurej londyńskiej dzielnicy. Stopniowo odkrywają zadziwiające fakty rzutujące na kurs obierany przez śledztwo. Oczywiście, nie wszystkim podoba się wnikliwe drążenie tematu, a ci, którym najbardziej powinno zależeć na wyjaśnieniu zbrodni, nagle postanawiają odpuścić jej rozwiązanie. Jakie zatrważające informacje ujrzą światło dzienne? Dlaczego nie będzie można liczyć na pełne, wydawałoby się należne, wsparcie? Jak bardzo zdrady, kłamstwa i tajemnice przeszłości upomną się o uwagę? Czemu właśnie teraz, skoro tyle lat potrafiły drzemać w ukryciu? Jakie winy nie zostały właściwie rozliczone i szczerze wybaczone? W jakim stopniu konsekwencje dokonanych wcześniej wyborów potrafią znacząco zmienić obraz życia? bookendorfina.pl