Opis ksiązki
Kup Teraz

Ja, terrorysta

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-01-17115-5
Liczba stron: 617
Dodał/a książkę:czytam
Czy można zrozumieć terrorystę?

Książka Antonio Salasa jest pasjonującą lekturą, która dotyka kwestii międzynarodowego terroryzmu i jego wewnętrznych powiązań oraz funkcjonowania współczesnych społeczeństw, istniejących po części w świecie rzeczywistym, po części – za sprawą internetu – w świecie wirtualnym, gdzie również toczy się wojna informacyjna.

Autor wciela się w postać Muhammada Abdullaha, Wenezuelczyka palestyńskiego pochodzenia, który z rzekomo osobistych przeżyć włącza się ruch międzynarodowego terroryzmu, żeby – jak we wcześniejszych książkach – go zinfiltrować i przybliżyć czytelnikowi. Żeby wiarygodnie zagrać swoją rolę, nauczył się arabskiego, przygotował sobie odpowiednią „legendę”, na potrzeby której stworzył internetową dokumentację, przeszedł obóz szkoleniowy w Caracas, gdzie nauczył się posługiwać bronią, nawiązał kontakty m.in. z ludźmi z ETA, Hezbollahu czy Hamasu. W kinie taka akcja rozgrywa się zwykle w ciągu dwóch godzin, podczas gdy w rzeczywistości na wniknięcie w zorganizowane struktury terrorystyczne Salas poświęcił sześć lat. Udało mu się to kosztem wielu wyrzeczeń – został współpracownikiem jednego z najgroźniejszych terrorystów świata, Szakala, prowadził jego stronę internetową i udokumentował działalność powiązanych z nim (i nie tylko) grup. Wszystko, co mógł, zarejestrował ukrytą kamerą, wielokrotnie ryzykując życie.

Swego rodzaju „skutkiem ubocznym” tego projektu była wewnętrzna przemiana, jaka dokonała się w Salasie, który na potrzeby tego projektu przechodzi na islam, czyta Koran w oryginale, by w rezultacie stać się wierzącym muzułmaninem. Tym cenniejsze wydaje się jego świadectwo, jak poprzednim razem, także i teraz okupione groźbą utraty życia w razie zdemaskowania.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż rozpoczynając swoje „śledztwo” autor przystąpił do niego z tezą, której pod naciskiem faktów nie dało się utrzymać – że winą za eskalację konfliktu i terroryzm można obarczyć islamistów, czy szerzej – sam islam. Warto prześledzić drogę, jaką przebył Antonio Salas, starając się oddzielić prawdę od fałszu. Punk dojścia może być dla nas trudny do zaakceptowania, ale otwiera możliwość wartościowej dyskusji.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Wydarzenia 11 marca 2004 roku w Madrycie, zmieniły życie nie tylko osób, które bezpośrednio ucierpiały w zamachu, ale również wstrząsnęły całym światem. Autor pod przydomkiem "Antonio Salas", jest dziennikarzem śledczym i właśnie tego dnia powziął decyzję, że spróbuję wniknąć w szeregi islamskich grup terrorystycznych. Pierwsze jego śledztwa, które opisał w poprzednich książkach doprowadziły do zatrzymań i procesów osób z rasistowskiej grupy Hammerskin, oraz grupy handlarzy kobietami. Wciela się w sposób bardzo autentyczny, zmienia wyznanie, rozpoczyna intensywną naukę języka arabskiego, poddaje się nawet zabiegowi obrzezania, aby nie zostać przypadkiem zdemaskowanym. Książka jest zasadniczo nie tylko opisem całego śledztwa , jego pracy i okoliczności. Bardzo istotną częścią całej akcji są doświadczenia autora i jego wnioski. Lektura nie ma lekkiej treści, dlatego czyta się ją dosyć trudno, nagromadzenie dat, faktów, nazwisk, miejsc wszystko to miesza się ze sobą i wymaga dużej uwagi. Autor stara się być obiektywny w swoich ocenach. Podczas wyjazdów, różnych etapów śledztwa i kilkunastu wątków w różnych krajach spotyka widzi konflikty i walkę od innej strony niż znamy to z gazet, telewizji, internetu. Dochodzi nawet do takiej wiarygodności, że zostaje zaufanym człowiekiem i webmasterem jednego z najbardziej niebezpiecznych terrorystów XX wieku, przed Osamą bin Ladenem - Ilichem Ramirezem. Warto ją przeczytać choćby po to, aby przekonać się jak bardzo nasze wyobrażenie o terroryzmie jest wypaczone - np. głównym bojownikiem islamskiego ugrupowania terrorystycznego Brygad Al-Aksy jest chrześcijanin. Wykreowana wizja terroryzmu w dzisiejszym świecie bardzo spłyca temat, wobec konfliktu Izraela z Autonomią Palestyńską, po tej książce raczej wydaje mi się, że to wiecznie pokrzywdzony i broniący się Izrael jest tym "złym" i to właśnie przywódcy tego kraju wciąż wzniecają konflikty na bliskim wschodzie.
Książkę można polecić jako dobre i wartościowe studium dzisiejszego świata, paranoi i obłędu do jakiego dążymy wobec ludzi innych wyznań, jak szybko potrafimy szufladkować, oceniać i skazywać na wykluczenie.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów