Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata

Dlaczego niektóre dzieci odnoszą sukcesy, a inne ponoszą porażki? Czy odpowiada za to inteligencja? Otóż nie - Paul Tough w swojej rewolucyjnej książce dowodzi, że zwycięzcę czynią z dziecka: wytrwałość, ciekawość świata, sumienność, pozytywne nastawienie i samodyscyplina.

Korzystając z doświadczeń badaczy i nauczycieli, pisarz analizuje związki pomiędzy wydarzeniami w naszym dzieciństwie a osiągnięciami w wieku dorosłym. Odkrywa, którzy rodzice dobrze przygotowują swoje dzieci do dojrzałości, a którzy popełniają błędy.  Pokazuje też, że każdy, nawet dziecko z ubogiego domu, może dokonać zdumiewających rzeczy.

Ta zmuszająca do myślenia i dająca nadzieję lektura pomaga rodzicom zmienić metody wychowawcze, a nauczycielom - twórczo realizować założenia systemu edukacji. Odmienia też całkowicie nasz sposób postrzegania dzieciństwa.

Chciałbym wręczyć tę książkę każdemu rodzicowi, nauczycielowi i politykowi. Jej główne przesłanie zaskakuje oryginalnością i optymizmem: kluczem do sukcesu jest osobowość, a osobowość można kształtować.

Alex Kotlowitz, autor There Are No Children Here

Osiągnięcia dzieci nie są przypadkowe. Paul Tough przyjrzał się odkryciom naukowców, wysłuchał specjalistów, a następnie napisał poradnik dla nas wszystkich.

Charles Duhigg, autor Siły nawyku

Odpowiadając na tytułowe pytanie, Paul Tough łączy wyniki najnowszych badań i osobiste doświadczenia. Lektura obowiązkowa dla rodziców, wychowawców i reformatorów oświaty!

Dagna Ślepowrońska, psycholog

Informacje dodatkowe o Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-09-10
Kategoria: Pedagogika

Kup książkę Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata

Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, POSIADAM,
Poradnik dla rodziców i nauczycieli pomagający poprowadzić dziecko do osiągania sukcesów. Idealny nie jest. Opowiada o wielu oczywistych sprawach. Jakąś świadomość tego, że dzieciństwo ma duży wpływ na rozwój człowieka ma chyba każdy. Nie ma też za dużo konkretnych porad jak pomagać dziecku. Książka jest raczej bardzo dokładną analizą dochodzenia do konkretnych wniosków. Mimo to przyjemnie się ją czyta i parę rzeczy faktycznie ciekawi. Daje taką wiarę, że dziecko nie rodzi się z jakimś tam ilorazem inteligencji, który z nim zostaje ale inteligencję da się rozwijać. Tak samo jest z charakterem. Choć dzieci z ubogich rodzin lub/i patologicznych wydają się być skazani na porażkę to jednak da się im pomóc. Szczególnie podoba mi się poruszenie tematu kształtowania charakteru i wiary w siebie u dzieci. W szkole teoretycznie powinno mieć miejsce takie wychowania. W praktyce niespecjalnie się zwraca na to uwagę. Dziecko ma być grzeczne, pilne i się uczyć. Ale sama nauka nie prowadzi do sukcesu. Książkę polecam głównie nauczycielom, którzy skupiają się na realizacji programu i niczym więcej ale także rodzicom.
Książka powstała na podstawie amerykańskich badań nad osiąganiem sukcesów szkolnych przez młodzież z różnych, głównie patologicznych, środowisk. Opisane są bardziej i mniej skuteczne projekty motywacji dzieci i młodzieży z najbiedniejszych środowisk. Założenie książki i wyniki wspomnianych badań wskazują, że najważniejsza jest praca nad charakterem dziecka.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-09-24,