Opis ksiązki
Kup Teraz

Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: IMG Partner
Data wydania: 2011-06-13
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-62734-02-3
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:login
Recenzja - Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu


Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: kropelka optymizmu - wybór Internautów

 

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla tych, którzy pracowali, pracują lub chcą pracować w międzynarodowych firmach. Ale także dla tych, którzy pracowali, pracują lub będą pracować… No, może niekoniecznie na stanowiskach prezesów, wiceprezesów czy dyrektorów personalnych.

 

Świat koncernu, przedstawiony w opowieści z przekonującą znajomością rzeczy, budzi co krok dziecięce zdziwienie narratora. Niezgodność praktyki z głoszoną teorią upodabnia koncern do tworu jakby żywcem wyjętego z minionej epoki (stąd tytuły rozdziałów) i jest głównym źródłem komizmu w tej „naturalnie” zabawnej opowieści. Podobnie jak w poprzedniej książce Harosława Jaszka (Jak niczego nie rozpętałem), zabarwiona „naiwną” ironią relacja sygnalizuje niewtajemniczonym, co może się kryć za budzącą szacunek fasadą. Doświadczonym oferuje śmiechoterapię.

 

O autorze:


O Harosławie Jaszku wiemy stosunkowo niewiele. Autor „Jak niczego nie rozpętałem” nigdy podobno nie był w monarchii austro-węgierskiej, ani nawet w Czechosłowacji. Nie zna osobiście Franka Dolasa, nie zetknął się też nigdy z Yossarianem. Historię nierozpętania niczego oparł ponoć na własnych doświadczeniach w Ludowym Wojsku Polskim, które – jakoby – znacznie przerosło jego oczekiwania, zwłaszcza awansując go ostatecznie na stopień podporucznika.

 

Przekonujący opis korporacyjnych realiów w „Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu” wskazuje, że po rozstaniu z armią autor niemal na pewno odbył długoterminową praktykę zawodową w międzynarodowym otoczeniu. Ta nowa, cywilna rzeczywistość musiała na nim wywrzeć równie silne wrażenie jak służba wojskowa i była powodem nie mniej licznych zdziwień, choć nieco innego rodzaju.

 

Użyty jako motto drugiej opowieści cytat z książki „Zaginione królestwa” Normana Daviesa („Odkąd  pamiętam,  zawsze  wielkie  wrażenie  robiła  na  mnie  rozbieżność  między  pozorami a rzeczywistością”) wydaje się mieć zastosowanie także w odniesieniu do pierwszej: Jaszka najwyraźniej interesuje przede wszystkim to, co się kryje za budzącymi szacunek fasadami.

Recenzja
speedi Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,

Pewnego zasobu ludzkiego poprawianie świata, troszczenie się o klientów i budowanie globalnego przewodnictwa firmyDo roboty! Do roboty! Ciągle brzmi mi w uszach radosny śpiew, który jeszcze nie tak dawno temu przy byle okazji płynął w eter w całej naszej socjalistycznej ojczyźnie. Najważniejsza wtedy była robota, do której zachęcano, zapędzano, namawiano. Nie płaca, nie satysfakcja, nie zadowolenie, nie poczucie sensowności działań, tylko praca dla pracy wyrażająca się w przekraczaniu norm o 300%. Praca, w której liczyło się wykonanie wszystkich zadań przed terminem, ku chwale, z okazji, w czynie partyjnym

justa21 Linia koment
Na półkach:

PACKA, PAPKA i IAIA, czyli korporacje rozkodowane

 

Skrót "TQM" pochodzi od angielskich słów Total Quality Management, co tłumaczone jest na język polski jako „kompleksowe zarządzanie jakością". W koncepcji TQM każdy czynnik w przedsiębiorstwie lub w jego otoczeniu ma wpływ na jakość, toteż każdy aspekt działalności należy realizować, uwzględniając podejście projakościowe. Istotą TQM jest zintegrowanie celów przedsiębiorstwa z celami jego klientów. Realizacja celów przebiega przy pełnym zaangażowaniu  pracowników organizacji i przy wiodącej roli kadry kierowniczej

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
eliza88 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka bardzo lekka do czytania.Czyta się szybko i przyjemnie z uśmiechem na twarzy :)Wbrew opisowi nie tylko dla tych z "branży "
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów