Jak składać tekst? Komputer nie jest maszyną do pisania

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2003-10-21
Dodał/a książkę:helion

Chociaż po pojawieniu się edytorów tekstów i upowszechnieniu komputerów osobistych kilka firm produkujących maszyny do pisania musiało ogłosić bankructwo, dawne nawyki wolno odchodzą w przeszłość. Wiele osób przyzwyczajonych do tych urządzeń, nadal korzysta z komputerów w niewłaściwy sposób. Komputer nie jest maszyną do pisania i nigdy nie będzie działał jak taka maszyna. Jest to przyczyną nie tylko nieprofesjonalnego wyglądu wielu dokumentów tworzonych za pomocą edytorów tekstów i programów do składu publikacji, ale także frustracji ich twórców.

Od lat dziesięciu z górą "Jak składać tekst. Komputer nie jest maszyną do pisania" jest jedną z najpopularniejszych książek wśród użytkowników komputerów domowych. W niniejszym, poprawionym wydaniu Robin Williams pokazuje, jak proste, a zarazem niezastąpione zasady typograficzne nadają naszym dokumentom wygląd profesjonalny i wyrafinowany. Na podstawie prostych przykładów Robin wyjaśnia kolejno każdą z nich i przedstawia, w jaki sposób można zastosować je do naszych publikacji.

W trakcie lektury książki dowiesz się, dlaczego i jak stosować:

• pojedyncze spacje pomiędzy wyrazami i zdaniami,
  • podkreślenia i wytłuszczenia,
  • prawidłowe cudzysłowy,
  • łączniki, półpauzy i myślniki,
  • dzielenie wyrazów,
  • czytelne czcionki,
  • tabulatory i wcięcia,
  • kerning,
  • interlinię i odstępy między akapitami,
  • justowanie tekstu,
  • górne i dolne indeksy.

Ta książka jest nieodzownym podręcznym poradnikiem, który nie sprawi trudności początkującym, a profesjonaliści będą do niego regularnie powracać.