Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów

Innowacyjny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich adeptów sztuki pisania jest pracą zbiorową, w której specjaliści przedstawiają podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich. W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Autorzy przedstawiają zagadnienia obecnego rynku wydawniczego i medialnego, pracy z redaktorem, piszą o życiu literackim, a nawet prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji i codziennej pracy w warsztacie pisarskim. Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie, zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, zachęcający do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra.

Informacje dodatkowe o Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-09-23
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-62478-48-4

Kup książkę Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów - opinie o książce

Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Doskonały poradnik dla tych, którzy jako amatorzy mają ambicję aby napisać coś więcej niż blog czy inny pamiętnik. Autorzy w klarowny sposób wyjaśniają czym są konkretne kanony literackie. Dzięki ćwiczeniom można pobudzić własną kreatywność i czerpać... z siebie. To nie są gotowe instrukcje użycia, ale pokazanie tego jak innym się udało, zainspirowanie twórczością uznanych pisarzy i pokazanie możliwości wybrania własnej drogi. Bardzo motywujący "podręcznik" pisany życzliwie i w szlachetniej intencji. Bardzo pobudza kreatywność. Polecam zainteresowanym zawodem pisarz.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Pierwszy polski podręcznik dla autorów jest całkiem średni. Autorzy - naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, część z nich sama pisze, próbują przekazać młodym (autor jednego z rozdziałów zwraca się do czytelników: "w latach 80-tych Was jeszcze na świecie nie było", więc należałoby raczej powiedzieć, że bardzo młodym) adeptom sztuki pisania praktyczne wskazówki, jak stworzyć dzieło na poziomie. Mamy więc porady, skąd czerpać natchnienie i czym ono, oraz czy w ogóle, jest. Dowiemy się, jak konstruować fabułę, postaci, dialogi, jak tworzyć narrację, opisywać przestrzeń. To rzecz nie tylko o literaturze: nie zapomniano wspomnieć o reportażach, esejach, scenariuszach. Jest także mowa o tym, co czeka debiutującego autora po napisaniu utworu - praca z redaktorem itd. Podręcznik nie jest beznadziejny, ale nie należy do bardzo dobrych. Lepiej sięgnąć po rady Stephena Kinga, Nigela Wattsa czy Andrzeja Pilipiuka i od nich dowiedzieć się, jak pisać.
Avatar użytkownika - RitaRita
RitaRita
Przeczytane:2019-04-18, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Merytorycznie bardzo bogata książka, a przy okazji czyta się ją płynnie i szybko. Bardzo cenne wskazówki dla autorów, nie tylko dla początkujących. Pomimo wielu autorów język całego podręcznika jest spójny, a podana bibliografia to interesująca lista przyszłych lektur. Nie zawiodłam się i będę często do niej wracać.

Avatar użytkownika - MonikaKilijanska
MonikaKilijanska
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na początku wystraszyłam się tą pozycją. Nie dlatego, że jest opasłym tomiszczem, ale raczej, że autorzy są uznanymi profesorami czy doktorami poważnych polskich uczelni wyższych, filologami i znawcami tematu od tej technicznej strony. Język pierwszego rozdziału też mnie przeraził, ale to zasługa wypowiedzi ankietowanych pisarzy, z których chyba każdy chciał wyjść na jak najbardziej elokwentnego. Ale dalej było wspaniale: masa przykładów przede wszystkim z naszego pisarskiego podwórka, przegląd różnych gatunków i stosowanych w nich technik, a nawet rozdział dotyczący praw autorskich, pisaniu bloga, który jest przyjacielem każdego pisarza i swoistym dziennikiem obecnych czasów, czy pracy z redaktorem. Siedemnaście rozdziałów, każdy pisany przez innego autora, w różnym stylu, jest bodajże najbardziej wyczerpującym poradnikiem dla każdego pisarza, także tego internetowego.

Więcej na https://konfabula.pl/chyba-wszystkie-najlepsze-ksiazki-o-pisaniu/

Avatar użytkownika - enka26