Jak zostałem bażantem

Wydawnictwo: Nowy Świat
Data wydania: 2013-10-21
Dodał/a książkę:izabela81
"Bażantami" nazywano absolwentów wyższych uczelni, odbywających obowiązkowe przeszkolenie wojskowe. Różne formy organizacyjne przybierała służba podchorążych, za każdym razem powoływani byli jednak ludzie ukształtowani, dojrzali, dwudziestokilkuletni. Na instytucję wojska patrzyli nieco inaczej niż poborowi ze służby zasadniczej. Powieść "Jak zostałem bażantem" jest swego rodzaju pamiętnikiem pewnego pokolenia. Książka składa się z dwóch części - bo standardowe szkolenie było dwuetapowe. W części pierwszej autor, z pasją dokumentalisty, dokonuje istnej "inwentaryzacji" szeregu zabiegów, mających na celu ogłupienie młodych ludzi, zunifikowanie i uczynienie z nich karnych żołnierzy. Druga część, rozgrywająca się w jednostce liniowej, przynosi wartką akcję i dramatyczny finał. Bohater powieści staje się biernym uczestnikiem krwawej operacji zbrojnej, którą pododdział alarmowy przeprowadza poza koszarami. Książka obfituje w humor sytuacyjny, nasycona jest dużą dawką absurdu i groteski.
aneta81 Linia koment
Okładka - Jak zostałem bażantem Judaica warszawskie. Przewodnik. Seria: Biblioteka Warszawiaka
Karol Mórawski
Okładka - Jak zostałem bażantem Jak zostałem bażantem
Rafał Socha
Okładka - Jak zostałem bażantem 365 obiadów
Lucyna Ćwierczakiewiczowa
Okładka - Jak zostałem bażantem Zielony trabant
Agnieszka Szczepańska, Katarzyna Gacek
Okładka - Jak zostałem bażantem Tapatiki kontra Mandiable
Marta Tomaszewska
To nie jest kraj dla starych ludzi
Czy wikingowie stworzyli Polskę
Czarny Książę