Jakie piękne samobójstwo. Audiobook

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2014-06-18
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-7574-984-7
Czas trwania: 11h 51 min.
Czyta: Roch Siemianowski
Dodał/a książkę:arven1989
Kolejna publikacja Rafała Ziemkiewicza, który w oparciu o dokumenty, opracowania historyczne i nowe, przez lata niedostępne opinii publicznej źródła analizuje polską historię. Audiobook „Jakie piękne samobójstwo” to nie tylko rzetelna publicystyka, to zupełnie nowy rozdział w twórczości tego uznanego dziennikarza i autora między innymi takich tytułów jak „Michnikowszczyzna. Zapis choroby”, „Polactwo” czy „Coś mocniejszego”. Ziemkiewicz przenikliwie i zajmująco opowiada o historii naszego kraju. W audiobooku będziemy mogli wysłuchać czasami zaskakujących, ale również intrygujących analogii oraz opowieści, które wyraźnie pokazują, że pozorna klęska może odwrócić się w polityczny sukces, a to, co wygląda na wygraną może się jeszcze obrócić przeciw nam. Jak doszło do tego, ze tak wiele polskiej krwi zostało przelane na frontach całego świata? Nagranie z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii, jej zagadek i snucia alternatywnych scenariuszy

Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, dlaczego na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obróciło się przeciw nam. Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata. Siedemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Audiobook,
Sięgnęłam po audiobooka bo zaintrygował mnie tytuł i tematyka, zawsze też po trosze interesowała mnie historia II wojny światowej. Dla wielu akurat ten okres historyczny nie pasuje, rozumiem dlaczego reagują nań alergicznie, nie dziwię się temu. Poza tym Ziemkiewicz to cenione przez wielu nazwisko, choć nie śledzę jego poczynań, to moje pierwsze spotkanie z jakimkolwiek jego dorobkiem pisarskim, a więc ciekawość, tak to mogę określić jednym słowem.

Natomiast książka śledzi Polskę i polaków, szczególnie bierze pod lupę okoliczności polityczne doprowadzające do wybuchu drugiej wojny światowej . Autor analizuje zachowanie np: pułk. Józefa Becka, gen. Sikorskiego, Józefa Piłsudskiego, oraz wielu innych wpływowych postaci z polskich i zagranicznych elit rządowo-wojskowych. Jest ona próbą odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście były to osoby na właściwych miejscach? czy losy polskie mogłyby potoczyć się inaczej? Czy nasz naród i jego przywódcy wiedzieli co robią? Czy można było w jakiś sposób uniknąć masakry jaką stała się II wojna? Czy musiał nastąpić okres PRL, kiedy to, nasz kraj, był pod tak silnym wpływem ZSRR?

Pewne tezy tu postawione z pewnością są kontrowersyjne. Nie wszystko rozumiem, nie ze wszystkim się zgadzam. Może to dlatego, że mimo tego iż ciągnie mnie do historii wojny, polityką jako taką interesuję się zbyt mało, nie siedzę w temacie. Odkąd pamiętam, zawsze koncentrowałam się raczej na historiach pojedynczych ludzi niż na "teoriach spiskowych dziejów". Niemniej coś w tym, o czym pisze autor jest. W moim odczuciu potrafi on poprzeć racjonalnymi argumentami, przynajmniej większą część tego, o czym tu dowodzi.

Warto sięgnąć po tę pozycję, i skonfrontować swoją wiedzę, z tym co udowadnia autor, a Roch Siemianowski jest jednym z najbardziej cenionych przeze mnie głosów lektorskich, spisał się tu bardzo dobrze. Choć to jest taka książka, której czasem można mieć dość i trzeba zrobić sobie przerwę, żeby nie przeładować się informacjami, dobrze jest też być na niej skupionym, musiałam parokrotnie wracać do kilku zdań, gdyż zazwyczaj słucham książek w trakcie robienia innych czynności. Tu po jakimś czasie postarałam się wyciszyć, nie myśleć o czymś innym i skupić na niej, czuję dużą różnicę.

Sprawdźcie sami.
Okładka - Jakie piękne samobójstwo. Audiobook Głębia 3. Napór