Opis ksiązki
Okładka - Jana ze Wzgórza Latarni
Kup Teraz

Jana ze Wzgórza Latarni

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788308043240
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:dona
Pełna ciepła opowieść o tym, że marzenia się spełniają i w każdym z nas drzemie wielka siła – trzeba tylko wiary i miłości, aby ją rozpoznać. Jedenastoletnia Jana mieszka wraz z ukochaną mamą i surową babką w Toronto. Pewnego dnia dowiaduje się, że ojciec, którego dotąd uważała za zmarłego, żyje i mieszka na Wyspie Księcia Edwarda. Przekonana, że on był przyczyną rozpadu małżeństwa jej rodziców, Jana niechętnie odwiedza go w czasie wakacji. I tu zaczyna się pasmo niezwykłych zdarzeń... Ojciec okazuje się czarującym, zabawnym człowiekiem, Jana zawiera nowe przyjaźnie, a na pełnej uroku Wyspie Księcia Edwarda odnajduje wreszcie prawdziwy dom.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Inne tytuły: Jane z Lantern Hill, Janka z Latarniowego Wzgórza, Jane ze Wzgórza Latarni. Moje wydanie nosi tytuł najbliższy oryginałowi i nie wiem dlaczego tłumaczowi nie chciało się z Lantern Hill zrobić spolszczenia na Wzgórze Latarni, jak w następnych tłumaczeniach.

Jest to historia jedenastoletniej dziewczynki, którą poznajemy, gdy mieszka w Toronto z matką i despotyczną babką. Rodzina zataja przed nią prawdę o ojcu i dziecko myśli, że jest półsierotą. Gdy Jana poznaje ojca i zamieszkuje z nim na wakacje, poznaje całkiem inne życie i bardzo pragnie by rodzice znowu byli razem.
Matka dziewczynki wydaje się być bezwolną lalką całkowicie podporządkowana babce, Gdy Jana wraca po pierwszych wakacjach spędzonych z ojcem jest dojrzalsza i doroślejsza od rodzicielki.

Montgomery ma albo wciągające książki, albo nudne. Nie ma nic po środku. Sięgając po ten tytuł nie spodziewałam się fajerwerków, lecz mile się zaskoczyłam. Książka jest napisana bardzo sympatycznie. Skłania też do przemyśleń. Powstała w okresie międzywojennym, więc autorka często wspomina Wielką Wojnę. Nie ma to jednak wpływu na nastrój książki (przeciwnie niż to było w "Rilli ze Złotego Brzegu"). Przedstawia radosny okres dojrzewania, trwałość przyjaźni i cud rodzicielskiej miłości.

Szkoda, że ta powieść jest tak mało znana, bo jest równie ciekawa co Ania bądź Emilka.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów