Okładka książki - Jedenaście pazurów

Jedenaście pazurów

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2010-11-04
Kategoria: Rozrywka, humor
ISBN: 978-83-7578-027-7
Dodał/a książkę: ludwik101

„Kotom wszystko wolno”. Andrzej Sapkowski

„Na początku był kot. Istota pod każdym względem - inteligencji, fizycznego piękna, wrodzonej tajemniczości i gracji poruszania się - absolutnie doskonała. Inne dokonania naszego Stwórcy, a zwłaszcza te przemieszczające się na dwóch nogach, uznać należy za wypadek przy pracy, prototyp co najwyżej”.

Jedenastu autorów, jedenaście różnych prób przeniknięcia odwiecznej kociej tajemnicy. Zebrane przez nas opowiadania reprezentują pełen asortyment gatunków współczesnej fantastyki od klasycznej science fiction poprzez fantasy, horror, space operę, urban fantasy aż po groteskę. Niektórzy z autorów podejmują koci temat nieco przewrotnie, inni całkiem poważnie. W czułym uścisku JEDENASTU PAZURÓW każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie: horror, że aż strach zgasić światło, literacką żonglerkę cytatami, socjologiczno-polityczną analizę wydarzeń ostatniego trzydziestolecia, inspirowaną komputerowymi grami kosmiczną bijatykę, anglosaską dystynkcję i skrzeczącą rzeczywistość.

O kotach pisano od wieków i dalej będzie się pisać, albowiem każde pokolenie próbuje na nowo rozwiązać fascynującą zagadkę kociej natury. Jak dotąd nikomu się nie udało, ale może kiedyś...? Autorzy: Andrzej Sapkowski, Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski, Mirosława Sedzikowska, Piotr Patykiewicz, Paweł Ciećwierz, Marcin Wełnicki, Witold Jabłoński, Artur Baniewicz, Donat Szyller, Marcin Przybyłek, Paweł Kempczyński

Mirosława Sędzikowska Część z moich dziesięciu kotów była czarna, poruszałam się więc po mieszkaniu, spluwając przez lewe ramię i wysuwając dwa palce od uroku.

Paweł Ciećwierz Gdybym był kotem, dałbym się głaskać cały dzień albo siedział na piecu.

Piotr Patykiewicz Moje beztroskie dzieciństwo skończyło się, gdy zobaczyłem, jak mój pieszczoch, ten stary obłudnik wymiotuje mysim futerkiem.

Paweł Kempczyński Adolf, kot mojej dziewczyny, miał jakieś siedem kilo żywej wagi i nienawidził mnie z całej głębi swojego kociego serca.

Łukasz Orbitowski Koty... mam wrażenie, że obcuję z czymś świętym i przedwiecznym.

Kup książkę

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Kocie opowieściW wielu kulturach koty, nie tylko te czarne, traktowane są jako przynoszące pecha i powiązane z duchami. Egipcjanie na przykład wierzyli w ich duchową moc, a jedna z ich licznych bogiń, Bastek, przedstawiana była z kocią głową. Żydzi i Babilończycy łączyli je natomiast z wężami, upatrując podobieństwa w zwyczaju zwijania się w kłębek i wygrzewania w ciepłych miejscach. Starożytni Grecy otaczali koty czcią, wierząc, że bogini Artemida przybiera często postać tych zwierząt. Jak to zatem jest z tymi kotami i ich magicznymi właściwościami?Być może lektura „Jedenastu pazurów” rozwieje niektóre wątpliwości co do kociej natury, oscylującej gdzieś pomiędzy światem ludzi a duchów. Antologia zawiera jedenaście opowiadań jedenastu autorów, które spaja motyw kota i czegoś mrocznego, nieuchwytnego, co otacza nas podczas czytania. Zbiór otwiera znakomita przemowa Andrzeja Sapkowskiego i, niestety, jest to najlepszy tekst w całej książce.Pierwszym opowiadaniem w zbiorze jest proza Jagi Rydzewskiej „Kot Szrekingera”, która wprowadza nastrój tajemniczości i wszechobecnego zagrożenia. Poznajemy Justynkę, która opowiada Pani Psycholok i Pani Policjantce historię zarówno makabryczną, jak i nierealną, choć dziewczynka jest przekonana o jej prawdziwości. Niestety, o ile pierwsze strony i opis ożywionego kota, który rozparł się w cielesnej ...

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam, Przeczytane,
"Koty... mam wrażenie, że obcuję z czymś świętym i przedwiecznym" - wyznaje Łukasz Orbitowski, jeden z autorów kociej antologii "Jedenaście pazurów". Koty, te miłe futrzaste stworzonka, niezwykle tajemnicze i chodzące własnymi drogami, są często obecne w literaturze (zainteresowanych odsyłam do mojego artykułu). Przykładem może być: "Kot w butach", "Chory kotek" Stanisława Jachowicza czy "Kot w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej. Kilka lat temu koty doczekały się drugiego zbioru opowiadań na swój temat (pierwszym było "Trzynaście kotów"). "Jedenaście pazurów" to zbiór 11 opowiadań z gatunku fantastyki, których tematem przewodnim są właśnie koty - w mniejszym lub większym stopniu. Autorami tekstów są: Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski, Mirosława Sędzikowska, Piotr Patykiewicz, Paweł Ciećwierz, Marcin Wełnicki, Witold Jabłoński, Artur Baniewicz, Donat Szyller, Marcin Przybyłek i Paweł Kempczyński. Wyboru opowiadań dokonali Danuta Górska i Mirosław Kowalski. Przedmowę do antologii zatytułowaną "Arcydzieło" napisał Andrzej Sapkowski. Tytułowym arcydziełem są właśnie koty. Autor parafrazując Księgę Rodzaju, opisuje ich powstanie. Stwórca nie był zadowolony ze swojego dzieła. Tym bardziej, że słyszał prześmiewczy rechot archaniołów. A tymczasem, Stwórca powiódł wzrokiem po archaniołach prześmiewcach, tymczasem poczekajcie. Odpocznę jeden-drugi dzionek, a we środę s ...
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26