Jedenastoletnia żona

Tom 23 cyklu Dramaty Kobiet: Prawdziwe Historie

Jedenastolatka z Jemenu zbuntowała się przeciwko okrutnej tradycji. ,,Zniszczyliście moje marzenia. Jeśli zmusicie mnie do małżeństwa, zabiję się!" Rodzice chcieli wydać ją za mąż. Uciekła. Nagrała film z apelem o pomoc i wstawiła na YouTube. Obejrzały go miliony ludzi na całym świecie... Nada ma jedenaście lat. Mieszka w małej wiosce w Jemenie. Jak inne dzieci chodzi do szkoły, bawi się, pomaga w domu. Pewnego dnia rodzice postanawiają wydać ją za mąż... Dla dziewczynki to koniec wszystkiego. Dobrze pamięta, jak jej zmuszona do małżeństwa siostra podpaliła się, usiłując popełnić samobójstwo. Jak jej młoda ciotka omal nie umarła, katowana przez męża. Nada nie zamierza dać się skazać na życie w niewoli, przemoc i gwałt. Ucieka z domu. Wuj pomaga jej nagrać apel - oskarżenie okrutnej plemiennej tradycji. Film umieszczony na YouTube przyciąga uwagę międzynarodowych mediów i organizacji broniących praw człowieka. Pisarka i producentka filmów dokumentalnych Khadiji Al-Salami pomogła Nadzie Al-Ahdal spisać jej szokującą historię - w autobiografii "Jedenastoletnia żona". Ta książka to protest i krzyk o pomoc dla tysięcy muzułmanek, które każdego dnia stają się niewolnicami swoich mężów. Według raportu jemeńskiego rządu ponad jedna czwarta dziewcząt w tym kraju wydawana jest za mąż, zanim skończą piętnaście lat...

Informacje dodatkowe o Jedenastoletnia żona:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2016-02-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-241-5740-2
Tytuł oryginału: La rosee du matin
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Magdalena Trojankowska

Kup książkę Jedenastoletnia żona

Jedenastoletnia żona - opinie o książce

Jak większość kobiet (mimo swoich bardziej lubianych gatunków literackich) sięgam także po literaturę faktu. Jak wiemy jest ona różna i porusza przeróżne tematy. Mnie głównie interesuje przemoc tak fizyczna jak psychiczna, choć od niedawna moje zainteresowania poszerzyły się o kulturę bliskiego wschodu tj. arabską i pochodną. Stąd też padł wybór na książkę pt. "Jedenastoletnia żona" Nada ma jedenaście lat i mieszka z rodziną w wiosce w Jemenie. Jest oczkiem w głowie ojca i jak każde normalne dziecko chodzi do szkoły, bawi się i pomaga w domu. Ma plany by uczyć się jak najdłużej, by występować w telewizji - by śpiewać i tańczyć. Niestety pewnego dnia rodzice postanawiają wydać ją za mąż... Dla Nady to koniec wszystkiego, wszystkich planów i ogólnie życia. Jest załamana, bo zbyt dobrze pamięta jak jej zmuszona do zamążpójścia siostra podpaliła się, usiłując popełnić samobójstwo byle tylko tego uniknąć. Dziewczynka ma jednak silną wolę walki, plany i cele do których chce dążyć. Postanawia, więc uciec byle nie podzielić losów ciotki, która nieomal umarła katowana przez męża. Ucieka, więc do swojego wujka, który pomaga jej umieścić na YouToube filmik- apel oskarżający okrutną tradycję wydawana za mąż małych dziewczynek. Film przyciąga uwagę wielu osób w tym organizacji broniących praw człowieka. Co wywalczy mała dziewczynka? "Jedenastoletnia żona" to niesamowita historia ukazująca walkę dziecka z tradycją jej plemienia (zresztą nie tylko). Szokująca i przyciągająca uwagę książka godna jest polecenia każdemu. I choć dla mnie zbyt cienka (a może to kwestia mojego uzależnienia od tak zwanych grubych "cegieł"?!) to polecam ją wszystkim razem i każdemu z osobna - nie tylko miłośnikom kultury wschodniej.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2022, Miałam, Obyczajowe,

Historia dziewczynki, która sprzeciwiła się  rodzicom i uciekła z domu, byle by tylko nie wyjść za mąż za starszego dużo mężczyznę.

Książka porusza ważny na bliskim wschodzie temat małżeństw niepełnoletnich kobiet, wprost dzieci, które niestety praktykowane są do dziś. Nie jest gruba, ale autorka z pomocą bohaterki, ktorej przeżycia zostały tu spisane, barwnie opowiada o problemach młodych arabek.

Dobrze że tego typu problemy w końcu ujrzały światło dzienne. Takie sytuacje wogóle nie powinny mieć miejsca, a jednak jest to praktykowane i należy dążyć do bezwzględnego zatrzymania tego procederu. Niewątpliwie takie książki są potrzebne aby ludzie mieli tego świadomość. Książka napisana w os. 1, narratorem jest 10-11 letnia dziewczynka jednakże autorka posługuje się takim językiem, dochodzi to takich wniosków iż niewątpliwie małe dziecko z Jemeńskiej wioski, bez elementarnego wykrztałcenia w życiu by o tym nie pomyślało.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Nada na razie jest tylko zaręczona, slub ma odbyć się za 4 lata. Kiedy rodzice ją o tym informują, dziewczynka ucieka z domu. Nagłosiwszy sprawę przez YouTube i Facebooka, dostaje pomoc ze strony wielu ludzi, w tym pewnej kobiety, która opłaca jej naukę w prywatnej szkole.

Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7