Opis ksiązki
Kup Teraz

Jedna chwila

Ocena ( 4 osoby )
3.8
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-01-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378394136
Liczba stron: 502
Dodał/a książkę:helena610
Urzekająca opowieść o miłości, stracie, rodzinie i przyjaźni, przetłumaczona na jedenaście języków i sprzedana w setkach tysięcy egzemplarzy.

Siódma czterdzieści cztery rano, zatłoczony pociąg relacji Brighton–Londyn. Jedna z kobiet dla zabicia czasu obserwuje podróżnych. Siedząca naprzeciwko niej dziewczyna nakłada makijaż. Mężczyzna po drugiej stronie przejścia czule pieści dłoń żony, gdy nagle dostaje ataku serca. Pociąg zatrzymuje się, ktoś wzywa karetkę. Dla przynajmniej trzech pasażerów nic nie będzie już takie samo. Lou jest świadkiem ostatnich chwil życia mężczyzny. Kiedy okazuje się, że pociąg dalej nie pojedzie, wsiada do jednej taksówki z Anną, najlepszą przyjaciółką Karen. Kim jest Karen? Żoną zmarłego mężczyzny.

„Jedna chwila” opowiada historię tych trzech kobiet, rozgrywającą się w ciągu kolejnych siedmiu dni.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,
Pierwsze rozdziały przemknęły w mgnieniu oka, pomyślałam: "Czyżby Musso w damskim wydaniu?" A jednak nie. Mimo iż książka dobra merytorycznie, zawiodła mnie literacko. Okazuje się iż pisana językiem Debbie Macomber, tj. jak charakterystyka. Wszystko przedstawione jest pod kątem zobrazowania danej postaci, na zasadzie: "Kiedy Katie jechała metrem zobaczyła obok banneru Coca-Coli ogromny plakat z włochatym pająkiem, a na nim napis: Wkrótce w kinach, Niesamowity Spiderman. A nie znosiła pająków od dziecka, bo kiedyś jej brat Jimmy wsadził jej jednego pod prześcieradło..." itp. co dałoby się streścić jako: "Katie boi się pająków (dowód: wystraszyła ją fotografia)".
Opisy bohaterów na podstawie zbioru cech popartych wydarzeniami przeplatają się z charakterystyką Brighton: Anna bądź Lou albo Karen wyglądają przez okno nie w celu popchnięcia akcji do przodu, ale by czytelnik dowiedział się że mimo wysiłków śmieciarzy zawartość kontenerów nadal wątpliwie zdobiła ulice, wysypując się z rozwleczonych worków.
Et caetera.
Mimo wstępnego szybkiego tempa, następuje całkowity zastój dynamiki. I wszystko sprowadza się do "Kto, po co, argument".
A kiedy sięgam po powieść, oczekuję prozy a nie prasy.
Muminka789 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ciekawy zabieg artystyczny bo opisane wydarzenia miały miejsce na przestrzeni jednego tygodnia. Trzy kobiety podróżują w jednym pociągu z Brighton do Londynu gdy połączy je pewna tragedia. Otóż Karen chce sfinalizować z mężem kupno domu, gdy ten doznaje ataku serca i umiera. To wydarzenie obserwuje dobiegająca trzydziestki Lou, a potem zwierza się z tej traumy kolejnej kobiecie, jak się okazuje przyjaciółce Karen, Annie. W tak smutnych okolicznościach między trzema kobietami nawiązuje się nić porozumienia. każda na swój sposób stara się podnieść Karen na duchu, zwłaszcza że mąż osierocił dwójkę maluchów, które nie rozumieją że tatuś nie wróci. Ta lektura to gorzka lekcja o ulotności życia, o nagłej niespodziewanej stracie, ale i o etapach przechodzenia żałoby. Poza tym silą tej lektury jest ukazanie głębi kobiecych przyjaźni i mocy, która tkwi w kobietach. Pod wpływem tragedii i Lou, i Karen, i Anna stawią czoła własnym demonom i przewartościują swoje życie. Jedynie może razić schematyczność problemów, z którymi borykają się Anna i Lou ( agresywny partner i coming out lesbijki)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów