OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Jedno małe kłamstwo

Ocena ( 8 osób )
4.6
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2014-09-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7988-232-8
Liczba stron: 428
Dodał/a książkę:moniapili
Livie zawsze chciała być perfekcyjna. Ale dopiero błędy, które popełniła, pokazały jej kim naprawdę jest.

Livie zawsze była tą bardziej zrównoważoną z sióstr Cleary. Poradziła sobie z tragiczną śmiercią rodziców. Jednak pod zewnętrzną powłoką twardej i silnej młodej kobiety, kryje się mała dziewczynka, uczepiona ostatnich słów ojca: „Spraw, bym był dumny”. Obiecała, że się postara... Przez ostatnie siedem lat każda decyzja, słowo i czyn przybliża ją do wytyczonego celu.

Livie trafia do Princeton z życiową misją: uczęszczać na zajęcia, zdać na medycynę i poznać dobrego, porządnego faceta, za którego pewnego dnia wyjdzie za mąż. Nie planuje jednak: galeretkowych shotów, sympatycznej współlokatorki-imprezowiczki, której nie potrafi odmówić i Ashtona - przystojnego kapitana uczelnianej osady wioślarskiej. Jego zdecydowanie NIE planuje. Ashton jest aroganckim dupkiem, który rozpala zwykle uśpiony temperament Livie, ponadto uosabia wszystkie cechy, których dziewczyna pragnie u faceta uniknąć. Co gorsza, jest przyjacielem i współlokatorem Connora, który, jak się akurat składa, idealnie spełnia wymagania Livie. Dlaczego więc dziewczyna cały czas wraca myślami do Ashtona?

Czy obowiązkowa i przykładna dotąd Livie zostanie zmuszona, by zrezygnować z ostatniej obietnicy, jaką złożyła ojcu? A wraz z nią z jedynej drogi życiowej, którą zna?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
xesxs + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2014,
Kontynuacja serii "Dziesięć płytkich oddechów" mam wrażenie, że druga część pochłonęła mnie bardziej od pierwszej. Po skończeniu czułam pustkę, nie mogłam uwierzyć, że przeczytanie książki zajmie mi tak mało czasu.Chciałoby się czytać taką książkę cały czas, bez końca
Główną bohaterką jest młodsza siostra, Livie. W tym etapie życia uczy się imprezować, popełniać błędy przy czym poznaje Asha. Dziewczyna próbuje odkryć tajemnicę chłopaka przez co bardzo się do siebie zbliżają.
Język prosty, idealnie sprawia, że nie można się oderwać od książki. sceny intymne są zachwycające ukazują prawdziwe uczucie.
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,12 książek 2017,Mam,
Bardzo fajna książka, którą ciężko odłożyć na bok, dopóki nie przeczyta się jej ostatniej strony. Lekka, humorystyczna opowieść o dziewczynie, która szuka swojej życiowej drogi, mimo że jest przekonana, iż ją doskonale zna. Jednocześnie pokazuje, że to kim jesteśmy i co robimy jest spowodowane tym, czego doświadczamy w życiu.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Czytnik/Ebook,
jest lepiej, ale http://lubimyczytac.pl/ksiazka/227295/jedno-male-klamstwo/opinia/30954336#opinia30954336
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Livie od zawsze była tą grzeczną- córką, młodszą siostrą, zrównoważoną, nieśmiałą ,,zbyt" idealną, nie pozostawiała sobie miejsca na błędy. Na uczelni w Princeton uczyła się pilnie- żyła marzeniem swojego zmarłego tragicznie ojca. Jednak jak długo można żyć według nie swojego planu, który dyktował wybory, nie pozwalał na wątpliwości, nie testował granic?

,,Wydaje mi się, że twoim życiem rządzi plan. Jest dla ciebie niemal jak religia."

Starsza siostra bohaterki, Kacey, wraz ze swoim terapeutą stawiają Livie przed pewnymi wyborami, dają jej szalone zadania do wykonania- wszystko po, to by dziewczyna mogła określić kim naprawdę jest i co chce robić w życiu. Celem jest by Livie podejmowała własne decyzje, nawet i błędne, a nie trzymała się kurczowo planu stworzonego przez ukochanych rodziców (którzy odeszli).

Tak więc fabuła oscyluje wokół perypetii Livie: uczelnianego życia (nauki i zakrapianych alkoholem imprez); rozterek sercowych- rozsądek a głos serca i pożądania; wizyt w zakresie wolontariatu w szpitalu do chorych na raka chłopców i związanych z tym dylematem, czy chce i może zostać lekarzem. Wtedy ,,kiedy" zamienia się w ,,czy"...

,,Nadszedł dla ciebie czas, byś dowiedziała się, kim jesteś."

Powieść wywołuje u mnie mieszane odczucia- zarówno są tu momenty pełne wzruszeń i ogromnych emocji, jak i również kompletnie płytkie i banalne fragmenty, które nic nie wnoszą do treści (pijackie imprezy i powtarzane opisy). Wątek miłosny moim zdaniem z jednej strony jest dosyć schematyczny- jak łatwo można się domyślić, myśli Livie uciekają ku Ashtonowi, mimo, że spotyka się z jego przyjacielem Connorem; z drugiej zaś pewne tajemnice i kłamstwa dodają kolorytu ich relacji, czyniąc ją ciekawszą.

,,Jedno małe kłamstwo" ukazuje, że wolno zmieniać zdanie, trzeba pozwolić sobie na wybór, czasami na życie metodą prób i błędów, to także historia o wolności i zapomnieniu o lękach i złych chwilach. To powieść lekka, trochę rzeczy tu brakuje, lecz porusza też ważne tematy.

,,Zostawiam wszystko, czym powinnam być i to, czym być nie mogę. Wszystko to jest kłamstwem."
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Nadzwyczaj szybko przeczytałam tę książkę, chociaż nie należy ona do kilkustronicowych pozycji. Sama zastanawiam się dlaczego książki tej serii czyta się tak szybko. "Jedno małe kłamstwo" jest drugą po "Dziesięć płytkich oddechów" książką autorki, którą przeczytałam. Opowiada o losach siostry bohaterki z pierwszej części. Poukładanej, mającej za cel zostanie pediatrą dziewczyny, której średnia ocen nigdy nie była niższa niż 5.0. W Princeton poznaje dwoje chłopców. Wybór powinien być łatwy, gdyż sama wie że powinna wybrać spokojnego, uroczego Connora, ale jednak coś ciągnie ja w kierunku łobuza i drania Ashtona. Czy na pewno będzie to prosty wybór. Przeczytajcie i się dowiedzcie. Ja od siebie mogę dodać, że książka podobała mi się dużo bardziej od pierwszej części.
Joana plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To moje kolejne spotkanie z twórczością Pani K.A. Tucker, bowiem nie mogłam oderwać się od pierwszej jej książki, która miałam przyjemność czytać, zatem naturalnym odruchem dla mnie było natychmiastowe nabycie części numer dwa.

"Jedno małe kłamstwo" to druga tom serii "Dziesięć płytkich oddechów", ale tym razem to opowieść o młodszej z sióstr Cleary. Livie poznajemy właśnie już w pierwszej części i mimo że to młodsza z sióstr to czytelnik ma wrażenie, że jest zupełnie odwrotnie. Wszystko przez to, że nieustannie stara się być miła i pomocna dla całego swojego otoczenia a w szczególności dla starszej siostry Kacey, która walczy z demonami przeszłości.

Tak było w pierwszej części ale koniecznie musiałam o tym wspomnieć, żeby wstępnie nakreślić osobowość Livie, która nadal stara się zadowolić wszystkich dookoła. Druga część tej serii jest całkowicie poświęcona właśnie Livie i jej dążeniu do poznawania samej siebie. Nadal stara się wszystko w swoim życiu kontrolować i nie pozwala sobie nawet na najmniejsze ustępstwa w dążeniu do raz obranego celu. Uczelnia Princeton była jednym z punktów w jej idealnym planie na życie, dlatego gdy zaczyna tam studiować medycynę to wydaje się że wszystko podąża w odpowiednim kierunku. Pozostaje tylko poszukać idealnego kandydata na męża i zacząć perfekcyjne życie z którego byłby dumny jej nieżyjący już tata.

Na szczęście dla Livie (jak i czytelnika) autorka postanowiła wprowadzić w to idealne i poukładane życie odrobinkę szaleństwa, podniecenia i nieprzewidzianych wypadków losowych. W pierwszej kolejności na jej drodze staje zwariowany psychiatra, który kiedyś pomógł Kacey stanąć na nogi, a teraz nie wiadomo dlaczego nagle uczepił się Livie i jej cudownych życiowych planów. Jak by tego było mało to niespodziewanie w bardzo prywatne życie dziewczyny wkracza przystojny kapitan szkolnej drużyny wioślarskiej Ashton, któremu niestety daleko do ideału. Chłopak ten bowiem poza wioślarstwem, równie sportowo podrywa każdą napotkaną dziewczynę, wliczając w to "zacne" grono, także i śliczną Livie. Jego aroganckie zachowanie jednocześnie wzbudza w niej stanowczy sprzeciw jak i zachwyt, którego wypiera się od samego początku.
Na szczęście pojawia się też Conor, który jest idealnym kandydatem na chłopaka i dokładnie takim jakim tata by sobie życzył. Jedynym jego minusem jest to że przyjaźni się z Ashtonem i Livie narażona jest na nieustanne przebywanie w towarzystwie tego drugiego.

Za sprawą obu panów autorka wprowadza czytelnika w swego rodzaju trójkąt miłosny, którego na początku nie mogłam rozgryźć. Miłość Conora do Livie jaki i sympatia czytelnika dla niego, rosła z każdą przeczytaną stroną. Natomiast z drugiej strony napięcie narastające pomiędzy dziewczyną i Astonem stawało się co raz bardziej wyczuwalne i chyba tylko tych dwoje nie chciało tego zauważyć. Irytowało mnie postępowanie Livie i nie rozumiałam jakim cudem Pani Tucker ma zamiar wyprowadzić bohaterów bez szwanku dla któregokolwiek z tej sytuacji. Jednocześnie ta nuta niepewności, odrobiny ryzyka i narastającego uczucia sprawia, że książka pochłania bez reszty a czytanie jej staje się ogromną przyjemnością.

OK, przyznaję książka wydaje się przewidywalna i można szybko wyczuć w jakim kierunku zmierza. W niczym to jednak nie umniejsza jej atrakcyjności a narastające napięcie pomiędzy bohaterami sprawia, że nie można się od niej oderwać.
Zatem polecam bardzo i proszę nie zrażajcie się tym, że właściwie już na początku teoretycznie wiadomo jaki będzie koniec, bowiem gwarantuję bogaty środek. Droga do tego wydawałoby się przewidywalnego zakończenia jest naprawdę pokrętna, bogata w emocje i ujawnia niejedną zagadkę. Polecam!
romantic-soul plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Mam co do tej książki bardzo mieszane uczucia. Trudno mi określić, dla kogo jest ona przeznaczona. Akcja toczy się wokół życia nastoletniej dziewczyny, opowiada o jej rozterkach miłosnych, problemach w szkole czy na uczelni, więc wygląda na to, że jest to historia przeznaczona właśnie dla nastolatek. Z drugiej jednak strony wydaje mi się, że młode dziewczyny nie powinny sięgać po książki, które są tak nasycone imprezami i erotyką. Rozumiem, że młodzi ludzie lubią poszaleć, ale bez przesady. Chwilami miałam wrażenie, jakbym czytała "50 twarzy Greya", tyle że dla nastolatek - tu też mamy młodą, nieśmiałą dziewczynę, poznaje ona krzywdzonego w dzieciństwie chłopaka, który później ucieka w wir przygód seksualnych. Na pierwszy plan trochę za bardzo wysunęły się rozterki miłosne i sceny intymne, przez co nie widać przesłania, które moim zdaniem powinno być na pierwszym miejscu. Historia Livie mogła pokazać czytelniczkom, że życie to szuka bardzo trudnych wyborów. To mogła być historia o poznawaniu samej siebie, o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, o dokonywaniu wyborów między ambicjami własnymi a ambicjami rodziców i o ponoszeniu konsekwencji swoich czynów. Niestety gdzieś się to wszystko rozmyło między jedną a drugą sceną łóżkową, stąd moja niska ocena.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jedno małe kłamstwo To jedno lato
Dorota Milli
Okładka - Jedno małe kłamstwo Spacer nad rzeką
Monika A. Oleksa
Okładka - Jedno małe kłamstwo Sekretna kolacja
Raphael Montes
Okładka - Jedno małe kłamstwo Kolekcjoner motyli
Dot Hutchison
Okładka - Jedno małe kłamstwo Żywioły (Tom 3). Woda, która niesie ciszę
Brittainy C. Cherry
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów