Jedwabny szlak. Kultury antyku między Chinami a Rzymem

Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-25-00044-8
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Jedwabny szlak. Kultury antyku między Chinami a Rzymem
Dzieje traktu handlowego liczącego ponad 2000 lat. Już na kilka stuleci przed Chrystusem, jeszcze przed Aleksandrem Wielkim, kontakty handlowe łączyły ludy zamieszkujące basen Morza Śródziemnego z Indiami i Chinami. Wzdłuż szlaków, którymi wędrowały karawany z towarami, powstawały karawanseraje i miasta. Tam przenikały się religie i kultury, osiedlali się w nich bowiem ludzie z różnych rejonów ówczesnego świata. W późniejszych czasach były to także drogi założycieli religii, misjonarzy, rzemieślników i artystów, odkrywców. W swej książce Helmut Uhlig, wybitny znawca historii Azji, kreśli dzieje owego szlaku, opowiada o rozwoju miast położonych wzdłuż niego, wreszcie o jego zmierzchu.
Recenzja
kalina Linia koment
Na półkach:

Pomyśleć, że sprawy naprawdę wielkiej wagi zaczęły się od leciutkiego motyla. Ściślej - od jedwabnika morwowego. Jak wiadomo, jego gąsienice oplatają się misternym kokonem. Zauważyła to trzy tysiące lat przed naszą erą chińska cesarzowa Si-ling-szy. Zaczęła się zastanawiać, czy tych pięknych nici nie dałoby się wykorzystać do tkania. Udało się. Takie były początki zawrotnej kariery jedwabiu. Powstawały na jego temat różne piękne legendy - jedna z nich głosi na przykład, że pewien chiński władca wyszedł z gąsienicy jedwabnika. Wróćmy jednak do historii

Sumire Linia koment