Jedz i biegaj

Od niemal dwóch dekad Scott Jurek jest najważniejszą postacią i gwiazdą biegów ultramaratońskich. To niezwykle trudna, ale wciąż zyskująca na znaczeniu dyscyplina sportu. W 1999 roku będąc właściwie nikomu nieznanym biegaczem, Scott Jurek niespodziewanie wysunął się na prowadzenie w Western States Endurance Run – słynnym stumilowym (a więc ponad stusześćdziesięciokilometrowym!) wyścigu szlakiem z czasów gorączki złota przez kalifornijskie góry Sierra Nevada. Jurek wygrał go siedem razy z rzędu, ustanawiając również nowy rekord tej trasy. Dwukrotnie zwyciężył w Badwater Ultramarathon, a więc w biegu na ponad dwieście siedemnaście kilometrów przez Dolinę Śmierci. Ustanowił rekord Stanów Zjednoczonych w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu, przebiegając w tym czasie dwieście sześćdziesiąt sześć i sześć dziesiątych kilometra, czyli sześć i pół maratonu! Znalazł się w grupie najlepszych biegaczy, którzy w Meksyku wzięli udział w wyścigu z udziałem Indian Tarahumara, znanym z bestsellerowej książki Urodzeni biegacze. Te osiągnięcia należą do absolutnie wyjątkowych, a niezwykłości dodaje im fakt, że Jurek dokonał ich, jedząc wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego.

W "Jedz i biegaj" Scott Jurek szczerze opowiada o swoim życiu weganina i o karierze wybitnego sportowca. Jego historia może być natchnieniem dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania, pokazuje bowiem, jak silna potrafi być ludzka wola. To inspirująca opowieść o dzieciństwie Jurka, początkach biegania (z którym nie zaprzyjaźnił się od razu) i o powolnej przemianie w weganina i ultramaratończyka błyskotliwie wygrywającego zawody rozgrywane na całym świecie. Ta historia obala stereotypowe poglądy na temat tego, co powinien jeść sportowiec, myślący o dobrych wynikach!

Informacje dodatkowe o Jedz i biegaj:

Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7579-229-4

Kup książkę Jedz i biegaj

Jedz i biegaj - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2023-01-03, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2023,

"Długi dystans sprawia, że zostajesz sam na sam z myślami, aż wreszcie staje się to dla ciebie nie do zniesienia. Jeśli w głowie nucisz sobie jakąś piosenkę, to lepiej niech będzie dobra. Jeśli opowiadasz sobie w myślach jakąś historię, niech to będzie opowieść o pokonywaniu przeciwności. Tu nie ma miejsca na pesymizm".

Historia ultrasa w odcinkach. Od wyścigu do wyścigu, o woli zwyciężania o doskonaleniu samego siebie o nauce na własnych błędach. jest to też historia o zwątpieniu i emocjonalnej pustce, która powstaje gdy tracisz kogoś bliskiego.

Avatar użytkownika - liver_
liver_