OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328704626
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:elibri

Mindfulness to trening uważności, koncentracji, podczas którego uczymy się rozwijać świadomość własnego ciała i umysłu, radzić sobie z naszymi zachciankami i przymusami wewnętrznymi, rozumieć swoje miejsce na ziemi. Przyglądamy się naszym uczuciom, nie oceniając ich. Zachowujemy się jak obserwatorzy z zewnątrz, zwracając uwagę na nasilenie naszych emocji i uczucia, jakie wywołują w nas, jednak bez rozpamiętywania ich czy ich konsekwencji.

,,Jestem tu i teraz" zawiera kreatywne ćwiczenia, które inspirują do poznawania świata z większą ciekawością, bycia bardziej uważnymi w codziennym życiu i wykorzystywania swojej kreatywności.

Ponad 80 ćwiczeń i instrukcji oraz sekcja do prowadzenia własnych notatek z treningu.

To idealna pozycja dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak wiele może dać trenowanie uważności, jak również dla tych, którzy mają już dużą praktykę w prowadzeniu na co dzień pełnego, harmonijnego życia. To wspaniałe uzupełnienie tradycyjnych książek o mindfulness. A interaktywne podejście w niej zawarte czyni ją idealnym prezentem dla przyjaciół, który jeszcze z mindfulness się nie zetknęli.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
sniezynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czy dostałaś (lub dostałeś) kiedykolwiek książkę, której treść zaczynała się już na… kopercie? Patrzyłam i patrzyłam na ten napis na kopercie i zastanawiałam się, o co chodzi. Otworzyłam książkę i to samo zadanie znalazłam na jej kartach. Taki pomysł bardzo mi się spodobał, urzeka odbiorcę już w momencie otrzymania paczki od listonosza.

To nie jest powieść, nie jest to też poradnik, choć dotyczy rozwoju osobistego. Projekt ‘mindfulness’ to operacja nad swoim wewnętrznym ja: pozwala się uspokoić, poznać samą (lub samego) siebie. Mnóstwo zadań ma określone założenia, by poprzez zabawę osiągnąć cel. Wycisz się, skup. Weź do ręki ulubiony mazak, pióro czy ołówek. I otwórz pierwszą stronę.

Zanim jednak do zadań przejdę, zatrzymam się na okładce. Całość wygląda jak zeszyt znaleziony na półce w papierniczym. Uroczy, jasny kolor w pierwszym momencie skojarzył mi się z jeansem. Grzbiet, którego nie sposób nie zauważyć. Z pewnością wyróżni się na półce z książkami (o ile w końcu tam trafi, bo to jak zeszyt ćwiczeń: ciągle używasz!) Papier przyjemny w dotyku, półtwarda okładka. Uwielbiam wykonanie i wygląd zewnętrzny tego wydania. W środku też nie jest gorzej: na każdej stronie inne zadanie, mało zbędnego tekstu, dużo poleceń, wykresów do uzupełnienia (bez obaw: są łatwe, ale nie proste). Nie ma kolorowych obrazków, jakie mogłyby nas dekoncentrować, a wszelkie rysunki są uproszczone tak, jak to możliwe.

Już na pierwszej stronie zostałam poproszona o narysowanie własnego portretu… z zamkniętymi oczami! Tego jeszcze nigdy nie robiłam. Pierwszych kilkanaście stron to trochę lekkiej teorii, prostych wyjaśnień i sugestii, jak najlepiej przygotować się do zadań. Ale już tutaj autorki nie pozwalają leniuchować, bo przygotowały pierwsze zadania. Do tego kilka słów o medytacji, samym projekcie mindfulness: co to jest i do czego służy.

Do książki dołączone są nagrania, które umieszczone na stronie internetowej pomogą w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Jedynym minusem jest brak tłumaczenia nagrań na język polski, więc by z nich skorzystać, trzeba znać język angielski lub mieć zaprzyjaźnionego tłumacza ;)
Szczególnie przypadł mi do gustu quiz na temat mindfulness. To pierwsza prawdziwa informacja czy jestem uważna i jak bardzo ta książka może mi pomóc. Czy ‘jestem tu i teraz’. Dalej znalazłam wiele ciekawych zadań, jak ćwiczenie z monetą, w którym trzeba było położyć ją na linii czasu w miejscu: teraźniejszość i postępować zgodnie ze wskazówkami. Rozwiązanie podane na dole strony odwróconym drukiem jest zaskakujące!

Niestandardowe myślenie, oddychanie, obserwowanie, dotyk- wszystko zostanie wzięte pod lupę w tej książce. Niektóre ćwiczenia są ciekawe, pomysłowe i wciągające. Niektóre wolałam omijać, trochę mnie nudziły, choć wiedziałam, że będę musiała je zrobić, by w pełni wykorzystać moc podręcznika.

Te zadania spełniają swą misję. Uczą obserwować otoczenie, słuchać szumu drzew i śpiewu ptaków. Przypominają, by zatrzymać się przy kwiatku rosnącym przy drodze, cieszyć się każdą pogodą. Pokazują jak poradzić sobie z przeszłością, a także skupić na teraźniejszości i nie biec sprintem w przyszłość, potykając się o własne nogi w zbytnim pośpiechu. Jak być sobą i cieszyć się z tego w każdej chwili!

A czy Ty lubisz takie interaktywne książki, których nie można ‘tylko’ przeczytać i odłożyć na półkę? Ja już teraz tak i zdecydowanie kuszę: spróbuj, by nie stracić teraźniejszości. Ona wkrótce stanie się Twoją przeszłością, a wtedy warto, byś wspominał(a) ją jak najlepiej, bez żalu czy gniewu. Czas płynie zbyt szybko, by go marnować. Ta książka pozwoli Ci odczuwać każdą sekundę tak, jak na to zasługujesz.

Z pozdrowieniami, Śnieżynka (www.recenzje-sniezynki.pl)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness Prokurator
Paulina Świst
Okładka - Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness Superfood z ogrodów, łąk i lasów
Karin Greiner
Okładka - Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness Srebrny Widelec
Wanda Majer-Pietraszak
Okładka - Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness Światło w cieniu
Antonio Gamoneda
Okładka - Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness Witamy w Białej Afryce
Wojciech Rogala
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów