Jestem Tyrmand, syn Leopolda

ZŁY NA WALL STREET

Zeszłej zimy na peronie Dworca Centralnego w Warszawie na oko dwudziestoletni chłopak, z gitarą na plecach, czytał „Złego” .
– Podoba ci się? – zapytałem.
– Ta książka zmieniła moje życie – rzucił z powagą.
– Napisał ją mój ojciec.
(…) Poczułem się jak potomek gwiazdy rocka. Tyle, że ten dwudziestolatek wiedział o moim ojcu więcej niż ja.

Amerykański romans Tyrmandów kończy się niespodziewanie 19 marca 1985 r. Autor Złego, jednej z najpopularniejszych polskich powieści XX wieku, umiera nagle podczas wakacji na Florydzie. Czteroletni Matthew z siostrą Rebbecą słyszą wszystko z sąsiedniego pokoju. Nie mają okazji dobrze poznać ojca – wybitnego pisarza i publicysty. Przez lata nie wiedzą też o skali jego popularności w Polsce. W 2008 roku Matthew zakłada profil na Facebooku i zasypują go wiadomości: „Czytałem książki twojego ojca. Wspaniałe. Jak go pamiętasz? Mówisz po polsku?; Rany boskie! Matthew Tyrmand – Leopold, tylko bez okularów”. Tak rozpoczyna się romans Matthew Tyrmanda z Polską.

Historia Matthew Tyrmanda to bardzo osobista opowieść o chłopcu wychowywanym przez kobiety. O chłopcu, który podświadomie postanawia spełnić amerykański sen swojego ojca i z Brooklynu ucieka na wymarzony Manhattan, by podbić Wall Street. To tym samym opowieść o Ameryce. O tej dawnej, której potęgę budowali emigranci z całej Europy, i tej współczesnej – pogrążonej w kryzysie, uzależnionej zarazem od pobudzaczy i środków uspokajających. Ale przede wszystkim jest to historia poszukiwania prawdy o ojcu – w jego książkach, w Ameryce, w Polsce i w samym sobie. To książka dla Taty.

Informacje dodatkowe o Jestem Tyrmand, syn Leopolda:

Jestem Tyrmand, syn Leopolda - opinie o książce

Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nigdy wcześniej nie słyszałam o Matthew Tyrmandzie, chociaż interesowałam się twórczością jego ojca. Książka ta opowiada o jego życiu i w pewien odległy sposób jednocześnie o życiu jego ojca. Matthew odkrywa przed nami zupełnie nieznane spojrzenie – jak na Polskę może patrzyć ktoś, kto nigdy tu nie był, choć jego ojciec jest Polakiem? Jak swego ojca może postrzegać ktoś, kto widział go ostatni raz, kiedy miał cztery lata? Bardzo ciekawa książka, Matthew jest interesującą osobą. Warto wspomnieć, że ma też siostrę bliźniaczkę, Rebeccę, ona jednak nie chce mówić o sobie zbyt wiele.
Avatar użytkownika - MariaAntonina
MariaAntonina
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Co można napisać o swoim ojcu, kiedy się go nie pamięta, gdy ma się 4 lata jak umiera. Niewiele. Matthew Tyrmand zaczyna opowiadać o sobie. O tym jak dorastał w betonowej dżungli Nowego Yorku, jak przebijał się przez jej mury, aby coś osiągnąć, wreszcie jak stał się wilkiem z Wall Street, czułam się znudzona. Gdzie ten Tyrmand ojciec?- pomyślałam. Więcej doczekałam się go w trzech ostatnich rozdziałach książki, które mnie wzruszyły i poruszyły. Amerykanin pokochał Polskę, taką jaką jest. Polskę, której my na co dzień nie widzimy lub nie chcemy widzieć. Jako kolejny obalił przy tym american dream. Podróżując po śladach ojca uzmysłowił sobie jak ważny był on dla Polaków i jaką legendą był w niej otoczony.
Całość dopełnia tajemnica pochodzenia żydowskiego Tyrmanda, o którym nie wspominał, które po części ukrywał. Matthew mówi jak było, wspomina historię dziadków i moment, w którym urwała się nić rodu Tyrmandów w Polsce. Dodatkowo pragnie, aby pamięć o jego ojcu nigdy nie zaginęła, dlatego ta książka, dlatego miłość do kobiety z Polski i próba podjęcia nauki naszego języka.
Syn Tyrmanda wie już więcej o ojcu, a ja o całej tej niezwykłej rodzinie i ich historii, która zawarta jest między zdaniami tej książki. Pozycja dla fanów twórczości Leopolda Tyrmanda i nie tylko.