Opis ksiązki
Kup Teraz

Jeździec Miedziany

Ocena ( 40 osób )
5.5
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2007-05-02
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324707652
Liczba stron: 720
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Jeździec Miedziany

Pierwsza część trylogii o wielkiej miłości Rosjanki i Amerykanina.Uczucie, które pozwoliło przetrwać koszmar blokady Leningradu.Epicka narracja, nagłe zwroty akcji, tajemnica, zdrada, ucieczka.Wybucha II wojna. Siedemnastoletnia Tatiana błyskawicznie staje się dorosła. Podczas blokady Leningradu jest podporą dla całej rodziny. Wielką miłością do Aleksandra, młodego oficera, nie ma kiedy się nacieszyć. Gdy chłopak, skrywający politycznie niebezpieczną tajemnicę, nagle znika, Tatiana jest w ciąży i udaje się w głąb Rosji, by odnaleźć ukochanego.

Recenzja
koshi Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,

Jeździec miedziany Paulliny Simons to piękna historia miłości Tatiany Mietanowej i Aleksandra, oficera Armii Czerwonej, obarczona piętnem wojny. Wydarzenia mają miejsce w 1941 roku, kiedy Niemcy atakują Związek Radziecki. Powieść przybliża czytelnikom złożone, niełatwe losy ludzi w tym okresie, ale jednocześnie pokazuje istniejący wciąż zbiór wartości egzystencjalnych, którymi kierują się mieszkańcy, nie zatracając swego człowieczeństwa

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu + 1 plusminus Linia koment

Powieść pod tytułem „Jeździec miedziany” to historia losów 17-letniej Tatiany i 22-letniego żołnierza Aleksandra. Miejscem zdarzeń jest Związek Radziecki w latach 1941-1942.


 


Pierwszą połowę książki stanowi dramat wojenny rozgrywający się w oblężonym przez Niemców Leningradzie, widziany oczami zwykłych mieszkańców walczących o każdy kęs pożywienia pośród wszechobecnej śmierci. Część tę czyta się z zapartym tchem tym bardziej, że wbudowana w nią jest niespełniona pierwsza miłość pięknie opisana potoczystym językiem.


Druga połowa „Jeźdźca miedzianego” to głównie romans z mocno zaznaczonymi elementami erotycznymi. Tutaj jest już mniej intrygująco. Pomimo tego, że i w części „wojennej” występuje niepotrzebne przeciąganie fabuły, to jednak dopiero, gdy akcja spowalnia, jest to dla czytelnika wyraźnie odczuwalne i nużące.


Łącznie książka liczy ponad 700 stron. Myślę, że 30% tej objętości jest zbędna, bo powtarza podobne sobie sceny.


 


Tytuł powieści nawiązuje do poematu Aleksandra Puszkina o takim samym tytule odnoszącym się do leningradzkiego (petersburskiego) pomnika cara Piotra Wielkiego przedstawiającego go jako jeźdźca na koniu mającego według legendy chronić miasto. Elementy symboliczne łączą się w przywiązanie do miejsca urodzenia i kraju przeciwstawne, ale łączne z krytyką władzy.


 


„Jeździec miedziany” nie jest według mnie książką wybitną, ale na pewno ciekawą z uwagi na ukazanie dramatu ludności podczas historycznej blokady Leningradu w czasie II wojny światowej oraz sytuacji wewnątrz radzieckiej armii. Oczywistym plusem powieści jest tematyka pięknej i trudnej miłości oraz związane z tym mocno wzruszające sceny.


Szczegółami zrażającymi do książki było wprowadzenie przez autorkę wielu mało prawdopodobnych sytuacji.


 


Pomimo tego, że książki Paulliny Simons są określane wspólną nazwą serii jako „Jeździec miedziany”, to książka o tym tytule nie jest pierwszym tomem. Chronologicznie fabuła trylogii układa się w sposób: 1. „Dzieci wolności”, 2. „Bellagrand”, 3. „Jeździec miedziany”, 4. „Tatiana i Aleksander”, 5. „Ogród letni”.


 

Wicia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Uwielbiam tą książkę, historia z romansem w tle to to, co lubię najbardziej :)
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-20, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,

 Cóż można napisać nowego i odkrywczego o książce legendzie, którą pokochały dziesiątki, jeśli nie setki milionów czytelników na całym świecie. Książce otwierającej sobą sagę rodzinną, której to kolejne odsłony spotkały się z równie gorącym przyjęciem miłośników literatury obyczajowej. Nie jest to zadanie łatwe, ale z drugiej strony przecież każdy z nas jest inny i ma inne spojrzenie na literaturę, życie, otaczający nas świat... Dlatego też z wielką radością i wiarą we własne "recenzenckie" możliwości, przystąpiłam do napisania niniejszej opinii o tej wybitnej pozycji w dziejach literatury obyczajowej ostatnich lat. Książką tą jest "Jeździec miedziany" autorstwa Paulliny Simons, której to najnowsze wydanie ukazało się właśnie w Polsce nakładem Wydawnictwa "Świat Książki".


 Lektura tej opowieści przenosi nas do okresu drugiej wojny światowej, a dokładniej rzecz biorąc do Rosji. Poznajemy tam główną bohaterkę tej historii - 17- letnią Tatianę, która stanowi podporę o oparcie dla swojej rodziny w tej ponurej, wojennej rzeczywistości. Przewrotny los sprawia jednak, iż to właśnie wtedy Tania poznaje miłość swojego życia, młodego rosyjskiego oficera - Aleksandra Biełowa. Niestety.., wojna nie pozwala cieszyć się szczęściem tym dwojgu młodych ludzi, gdyż pewnego dnia Aleksander znika z Leningradu w bardzo tajemniczych okolicznościach. Wówczas to Tatiana podejmuję próbę odnalezienia ukochanego i ocalenia nie tylko swojego własnego życia, ale także i dziecka - owocu miłości kochanków, które dziewczyna nosi pod sercem...


 O powieści Paulliny Simons po raz pierwszy usłyszałam dobrych 10 lat temu, kiedy moja mama przyniosła do domu sfatygowany egzemplarz tej książki, pożyczony od jednej ze swych przyjaciółek. Po lekturze tej powieści  powiedziała mi, że to najpiękniejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytała w swoim życiu. Niestety po jej przeczytaniu musiała zwrócić ów egzemplarz, a ja obiecałam sobie że kiedyś także poznam tę historię Tatiany i Aleksandra.... Lata płynęły..., i dopiero teraz udało mi się spełnić ów postanowienie. I..., żałuję że musiałam czekać na to całe 10 lat:)! Książka ta jest bowiem jednym z najbardziej emocjonujących doznań literackich, jakie stały się moim udziałem. To piękna opowieść o miłości, poświęceniu, oddaniu i okropieństwu wojny, które stanęło na drodze do szczęściu tych młodych kochanków. Zachwyca w niej nie tylko sama fabuła, ale także niezwykły rozmach i szczegółowość, którą odnajdujemy na tych blisko 720 stronach. To bez wątpienia wielkie dzieło literackie, które zasługuje na jak największe uznanie:)!


 "Jeździec miedziany" to opowieść o wojnie i miłości, którą można odbierać właśnie w odniesieniu do tych dwóch głównych wątków, jak i również jako spójną i nierozerwalną całość. Wojna w tej książce poraża, przytłacza i porusza swoim okrucieństwem, dramatyzmem, surowością.. To nie tylko same działania wojenne, ale także widmo głodu, biedy, nieustannego zagrożenie i niepewności każdego kolejnego dnia... Leningrad oblegany przez niemieckie wojska to istne piekło na ziemi. To ludzkie nieszczęście, które obserwujemy oczyma Tani i jej najbliższych, wychodzące momentami poza ramy powieści obyczajowej, a przypominającej tym samym wstrząsający reportaż wojenny...


 Jeśli zaś chodzi o wątek miłosny, jakby nie patrzeć kluczowy w tej opowieści, to mamy tutaj do czynienia z historią przepełnioną emocjami i uczuciami. Oto młoda dziewczyna zakochuje się w starszym od siebie mężczyźnie, który jawi się jej jako "książę z bajki"... To naiwna, młodzieńcza i niewinna miłość, której tak naprawdę oboje się dopiero uczą. Znajdziemy tutaj wahania, strach, obiekcje młodej kobiety, które z czasem nikną jednak w ogniu namiętności i pożądania. I owa erotyka odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, dzięki której to opowieść ta nabiera swoistych "rumieńców":). Oczywiście można tutaj mówić o pewnym uproszczeniu i naiwnym przedstawieniu związku głównych bohaterów, który jest bardzo literacki... Niemniej czyż nie tego właśnie oczekujemy od powieści obyczajowej..., aby przeniosła nas do świata namiętności i uczuć, o jakich marzymy..:)?  Dla mnie, właśnie tego dokonała ta wyjątkowa opowieść...


 Na duże słowa uznania zasługuje sama kompozycja ścieżki fabularnej, którą posłużyła się autorka tej książki. Otóż całość została podzielona na cztery główne części, z których to każda przedstawia kolejne losy głównych bohaterów. Na owe części składają się burzliwe losy Tani i Aleksandra, a w szczególności długa i niebezpieczna podróż, jaką to podejmuje dziewczyna ku odnalezienia ukochanego. Dla mnie ta opowieść przypomina swoistą jazdę pociągiem, która rozpoczyna się od postoju, następnie nabiera ogromnej prędkości, by co chwilę zatrzymywać się dla zaczerpnięcia oddechu, po to by ponownie ruszyć przed siebie...  W powieści tej dzieje się bardzo dużo, przez co czytelnik nie ma tak na prawdę chwili wytchnienia, co oczywiście jak najbardziej nas cieszy:) To opowieść o teraźniejszości, przeplatana licznymi retrospekcjami, które pomagają nie tylko lepiej poznać tę historię, ale także i zrozumieć jej głównych bohaterów. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż każde przedstawione tu wydarzenie ma swoje uzasadnione miejsce i czas, tak więc nic w tej opowieści nie dzieje się niepotrzebnie,..


 Powieść ta z pewnością nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie jej równie wyjątkowi bohaterowie. Tatiana i Aleksander, to tak naprawdę ludzie na wskroś zwyczajni, naturalni, nie wyróżniający się z szeregu innych. Przede wszystkim jednak to ludzie dobrego serca, które to tak wiele znaczy w tej brutalnej konfrontacji dobroci z okrucieństwem wojny. Polubiłam ich oboje i zaprzyjaźniłam się z nimi na czas tej lektury, gdyż po prostu inaczej być nie mogło. Ona jest piękną, wrażliwą, rozsądną i skromną dziewczyną, o jakiej to marzy każdy mężczyzna. On z koeli jest odważnym, odpowiedzialnym, troskliwym i prawym człowiekiem, o którym oczywiście również marzy każda kobieta... Wspólnie tworzą niezwykłą parę, chyba jedną z najpiękniejszych w całej historii literatury. Jednak nie tylko tych dwoje postaci czyni tę opowieść tak wspaniałą, gdyż również bohaterowie drugiego planu dają jej niepowtarzalną moc, energię i emocje. Wystarczy tu wspomnieć chociażby Dimę, Daszę czy też Paszę...


 Słów kilka muszę poświęcić także niezwykłemu językowi, jakim to napisana jest ta powieść. Otóż przede wszystkim mamy tu do czynienia z warsztatem pisarskim najwyższej klasy, który potrafi opowiadać o zwykłych rzeczach, w sposób magiczny, epicki, poetycki... Pani Simons posługuje się słowami "ubranymi w emocje", które biją z każdego zdania i przekazują swoją moc czytelnikowi. I nie ma tutaj znaczenia czy opisują one wojenny atak, rozmowę przestraszonych cywilów w ciemnej piwnicy, piękną rosyjską przyrodę czy też namiętny akt miłosny, gdyż zawsze mamy do czynienia z językiem na wskroś dojrzałym, ambitnym, wytrawnym i inteligentnym w swym przekazie emocjonalnym... To wielka sztuka, która mogła się udać tylko w przypadku równie wielkiego talentu pisarskiego...


 Po lekturze "Jeźdźca miedzianego" w pełni podzielam opinię mojej mamy o tym, że jest to jedna z najpiękniejszych i najwspanialszych powieści obyczajowych w literaturze. Historia, Rosja, wojna i miłość dwojga młodych ludzi, a wszystko to podane pod postacią pięknego i emocjonalnego języka. Polecam tę książkę każdej kobiecie, która kocha literaturę obyczajową na najwyższym poziomie. Sama zaś udaję się do najbliższej biblioteki lub księgarni, po to by poznać dalsze losy Tatiany i Aleksandra...:)


 


 

marta79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pierwsza część niezwykłej powieści Paulliny Simons.Choć trochę sceptycznie i z przerażeniem ze względu na objętość tej książki wzięłam ją do rąk to czytałam namiętnie i z wytrwaniem.
Historia rozpoczyna się wraz z wojną w ZSRR.Czytałam już nie raz o wydarzeniach z czasu wojny ale pierwszy raz spotkałam się z tak uwikłanymi uczuciami jakie musieli przeżywać bohaterowie.Wzruszenie,ciekawość,emocje i wielkie uznanie dla Tatiany i Aleksandra to moje odczucia.Bardzo podziwiam i zazdroszczę wręcz odwagi tym dwojgu kochankom,bo myślę że my ludzie współcześni nie potrafimy już tak kochać.
Przesłanie jakie niesie dla mnie ta książka brzmi:bądź dobry a to dobro wróci do ciebie ze zdwojoną siłą.
annazet5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Wartka akcja, ciekawie nakreślone tło historyczne Leningradu w czasie II wojny światowej, dobrze poprowadzony wątek miłosny, choć czasem zbyt szczegółowe opisy uniesień miłosnych Tani i Aleksandra stawały się nieco nużące... Polecam książkę, na pewno sięgnę po dwa kolejne tomy.
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - sagi rodzinne 2015,
Opowieść o losach rodziny Mietanowów w oblężonym Leningradzie coraz bardziej skupia się na Tani i jej sekretnej miłości do wojskowego-Aleksandra. Poznajemy także przed wojenne losy rodziny Aleksandra, który przyjechał z rodzicami do Rosji aż zza oceanu.
Opowieść mdła, bez polotu i niesamowicie dłużąca się. Ile razy można pisać o tym jaki z Tani dobry duch, jak bardzo kocha swojego Szure i jak to Szura kocha tylko ją i tylko o nią się martwi. Za mało trzymających w napięciu "wojennych" akcji i za dużo przesłodzonej miłości.
Sweetcoala plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
Tyle się naczytałam i nasłuchałam recenzji na temat "Jeźdźca miedzianego", że postanowiłam wreszcie sama po niego sięgnąć. Cóż... Pierwsze dwie części powieści wciągnęły mnie jak odkurzacz! Urzekła mnie historia początków miłości Tani i Aleksandra. O tym, co stało się z rodzicami głównego bohatera przeczytałam jednym tchem. A potem sama nie mogłam "wyrwać się" od opisów oblężonego Leningradu. Ta część powieści dostarczyła mi najwięcej emocji i wzruszeń. To liczenie, ile jeszcze jedzenia zostało... I odwzajemniona miłość, która dała nadludzką siłę głównej bohaterce.
Jednak w Łazariewie uczucie Tani i Aleksandra zupełnie mnie przytłoczyło. Cudownie, że dane im było się spotkać, ale opisów ich namiętności było dla mnie zdecydowanie za dużo. I jeszcze jedno. Szkoda, że postaci w "Jeźdźcu miedzianym" są takie czarno-białe.
Mimo to książkę czytało się całkiem nieźle i dzięki zakończeniu na pewno sięgnę po kolejne dwa tomy!
Atena74 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam tę książkę jeśli ktoś lubi połączenie wątku miłosnego z historią w tle.Ciepła ,pięknie napisana opowieść miłości dwojga młodych ludzi w ogarniętym wojną Związku Radzieckim.Mimo, iż niektóre opisy wydawały mi się zbyt długie to i tak myślę, ze warto sięgnąć po tę książkę.Polecam także kolejną część powieści- "Tatiana i Aleksander"
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014",52 książki 2014,
Chcesz przeczytać wciągającą powieść, sięgnij po Miedzianego jeźdźca. Poznasz losy Tatiany i Aleksandra w okupowanym Leningradzie. On Amerykanin służący w Armii Czerwonej, ona Rosjanka, która zakochuje się w żołnierzu, który jest zajęty przez jej własną siostrę. Ich miłość nie jest prostą sprawą, a i okoliczności - rok 1941 - nie sprzyjają. Nie mogłam się oderwać, aby poznać jak potoczą się ich losy.
Iszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Wciągająca, nie mogłam się od niej oderwać. Z niecierpliwości czekam na pochłonięcie kolejnych tomów.
Horela24 plusminus Linia koment
Ksiazka warta przeczytania. Pokazuje milość, wojne I Rosje w czasie walk. Oderwać sie nie mogłam Od czytania tej powieści. A juz w kolejce czeka 2 tom
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Trochę ciężko jest mi oceniać tę książkę,ponieważ mam wobec niej mieszane uczucia. Z jednej strony to genialna powieść o miłości z czasów II wojny światowej, a z drugiej niektóre wątki trochę zbyt często się powtarzały lub były do siebie aż nadto podobne. Nie potrafię powiedzieć z całą pewnością co sądzę o tej książę, może to głupie ale nie umiem wydać o niej opinii, z którą zgadzałabym się w stu procentach. Nie jestem znawczynią języka rosyjskiego,a słyszałam go w mowie na żywo tylko raz, ale doszłam do wniosku, że bardzo podobają mi się tamtejsze imiona. A raczej ich zdrobnienia. Są takie delikatne i subtelne. Do jednego imienia można wymyślić mnóstwo skrótów, a wszystkie będą brzmieć tak samo ładnie. Reasumując książka niezwykła, ale też nie do końca wszystko się w niej zgadza. Czy polecam? Absolutnie tak.
burlesque90 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Niepowtarzalna, niesamowita, wciągająca, dająca do myślenia książka, którą przeżywałam i przeżywam dalej.
Teraz tylko potrzebna jest cierpliwość, żeby czekać na drugą część.
Anula310191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nie mogę się doczekać przeczytania następnej części.
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Pierwsza część trylogii bardzo mnie wciągnęła,po prostu nie mogłam się oderwać od czytania i żałowałam że tak szybko książka się skończyła.Piękna historia,miłość,wojna,okrucieństwo,głód,bieda i walka o każdy kawałek chleba.Polecam
monidecor plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Akcja powieści rozgrywa się podczas II Wojny Światowej w Związku Radzieckim kiedy to Niemcy szykują atak na Leningrad. Poznajemy losy rodziny Mietanowów, w tym młodziutką Tatianę która pewnego dnia poznaje przystojnego oficera Aleksandra o amerykańskich korzeniach. Młodzi zakochują się w sobie bez pamięci i od tego czasu śledzimy losy ich miłości podczas gdy w Leningradzie wybucha prawdziwa wojna, zaczyna doskwierać głód a każdy dzień staje się walką o przeżycie.

Książka wciąga od pierwszych stron. Napisana jest z rozmachem oraz dbałością o szczegóły. Z łatwością przenosimy się i wczuwamy w świat powieści. Fascynujące postaci, atmosfera wojny i grozy do tego miłość na śmierć i życie to wszystko sprawia że trudno oderwać się od tej lektury. Ciągle nie maamy pewności czy jedno z głównych bohaterów przeżyje czy zginie. Z każdą stroną napięcie rośnie do tego stopnia, że pod koniec książki gryzłam paznokcie ze zdenerwowania. Jedynym minusem jest dla mnie zbyt przerysowana i wyidealizowana postać Tatiany ale to jest tylko mały minusik. Po przeczytaniu ta książka jeszcze długo pozostaje w pamięci.

Jest to z pewnością jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałam. Jestem bardzo ciekawa dwóch kolejnych części i nie mogę się już doczekać aby je przeczytać.
kropka27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniala!Chociaz nie...Cudowna! Ksiazka ta ma wszystko to co poszukuje i kocham w ksiazkach: duzo emocji, ciekawosc nastepnej strony, napisana w taki sposob,ze czlowiek przenosi sie w czasie i razem z bohaterami przezywa ich perypetie,a w tej pozycji bylo ich na prawde duzo. Spotkalam sie z opiniami,iz wedlug niektorych bylo za duzo erotyki,ale czy na pewno? Po prostu z wielka dokladnoscia zostaly opisane wszystkie uczucia-tak jak pierwsza wielka milosc i pozadanie,a to pozwala wlasnie wczuc sie i zrozumiec dokladniej Tatiane i Aleksandra...To wlasnie Oni uswiadomili mi jakie ciezkie chwile i zycie jest w trakcie wojny,jak smakuje ostatni okruszek chleba i ile oznacza siła czlowieka,wiara i nadzieja,ktora nie opuscila ich do samego konca.
Polecam wszystkim ta pozycje,a ja juz nie moge sie doczekac nastepnej czesci,ktora z pewnoscia rowniez mnie nie zawiedzie:)
irony Linia koment
Przeczytane:2016-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kamilabunia Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
emulina Linia koment
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kornimon Linia koment
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Evlinka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,II wojna światowa,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
vesta Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane do 2015,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-12-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
mol-sylwka Linia koment
Przeczytane:2014-10-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu ...,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Dominiczka102 Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
godmyt Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane wcześniej,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2007-04-22, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2010-05-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
karm86 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
CarmillaPL Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Klio Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Gosia2725 Linia koment
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
edith013 Linia koment
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Bibliotekowe,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,Mam ebook,W kolejce,
Sue Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jeździec Miedziany Prawda
Neil Strauss
Okładka - Jeździec Miedziany Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Jeździec Miedziany Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Jeździec Miedziany Dotyk
Claire North
Okładka - Jeździec Miedziany Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów