Jim Henson. Tata Muppetów

Biografia jednego z najbardziej nowatorskich artystów XX wieku: niezrównanego, niezastąpionego Jima Hensona.

Był marzycielem. Jego brodata twarz stała się rozpoznawalna na całym świecie. Któż nie zna Kermita, Berta i Erniego, panny Piggy czy Wielkiego Ptaka. Muppety - choć przyniosły mu sławę - były tylko częścią jego wyjątkowej historii.

Korzystając z setek godzin wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi współpracownikami Hensona, jak również rodzinnych i firmowych archiwów, Brian Jay Jones zgłębia historię Ulicy Sezamkowej i Saturday Night Live oraz niemal dziesięcioletnich starań o wprowadzenie The Muppet Show do telewizji. Jones opowiada też o filmach: Ciemnym krysztale i Labiryncie oraz o pomysłach, które nie wypaliły (jak otwarcie dmuchanego psychodelicznego klubu nocnego).

Poznajemy mistrza rzemiosła, który zrewolucjonizował lalkarstwo, błyskotliwego biznesmana, którego umiejętności nadały mu przydomek ,,nowego Walta Disneya" oraz kreatywnego szefa, którego lojalność przyniosła mu dozgonną wierność współpracowników. Zaglądamy do starannie chronionego prywatnego życia Hensona: religijnego wychowania w duchu chrześcijaństwa naukowego, miłości do szybkich samochodów i dzieł sztuki, a także słabości do kobiet.

Tata Muppetów pozwala przyjrzeć się z bliska życiu człowieka legendy, którego geniusz przekraczał granice wieku, języka, geografii i kultur.

Pracowałem z Jimem ponad trzydzieści lat. Był jednym z moich najbliższych przyjaciół. A jednak z tej książki dowiedziałem się o nim nowych rzeczy. Brian Jay Jones uchwycił wszystkie zalety, ale także wady, które czyniły Jima czarująco nieidealnym. Uchwycił ducha Jima Hensona.

Frank Oz

Brian Jay Jones jest nagradzanym biografem i wiceprezesem Międzynarodowej Organizacji Biografów. Jest też przedstawicielem ,,pokolenia Jima Hensona": kiedy Ulica Sezamkowa zadebiutowała na ekranie w 1969 roku, miał dwa lata, a dziewięć, gdy w 1976 roku wystartował The Muppet Show. Jones pracował jako analityk ustaw i doradca w amerykańskim senacie, ale w 2008 roku zdecydował się porzucić politykę dla pisarstwa: wtedy ukazała się jego nagradzana biografia Washington Irving. Mieszka z żoną i córką w Damascus w stanie Maryland. Jego ulubionym Muppetem jest Rowlf (dzięki, że pytacie).

Informacje dodatkowe o Jim Henson. Tata Muppetów:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2014-11-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Jim Henson. Tata Muppetów

Jim Henson. Tata Muppetów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2017-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, Mam,
Moje dzieciństwo upłynęło w towarzystwie muppet'ów, fraglesów i ulicy sezamkowej. Uwielbiałam twórczość Jima Hensona - kochałam Kermita, śmiałam się ze szwedzkiego szefa kuchni, z ciekawością słuchałam mądrości Wiedźmy Ple-Ple i przy śpiewie Davida Bovie poszukiwałam braciszka Sarah. Ta książka pozwoliła mi na nowo odkryć Hensona. Czytanie przerywałam na sesje z Youtubem, gdzie szukałam wspomnianych w książce programów, filmów i reklam. Magia programów Jim'a Henson'a przeszła na kolejne pokolenie w mojej rodzinie, ponieważ moje córki najchętniej właśnie oglądają Muppety, Labirynt i inne produkcje z lat 80-tych. Podoba mi się, że autor biografii skupia się na pozytywnych aspektach życia prywatnego i zawodowego Taty Kermita. Podejście do pracy Hensona powinno zainspirować każdego, aby poszukiwać takiej pracy, która da frajdę, nawet jeśli początkowo nie wiązaliśmy z tym zawodem swojej przyszłości. Nie wiedziałam jak wyglądały ostatnie dni życia Hensona, pamiętam tylko krążącą wszędzie kartkę od zespołu Disney'a, o której wspomniał autor - Myszka Miki obejmująca smutnego Kermita, kartka która wyrażała tak wiele w tak prosty sposób. Jim Henson odszedł, ale jego magia pozostała.
George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia
Brian Jay Jones0
Okładka ksiązki - George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia

W dniu 25 maja 1977 roku niskobudżetowy niezależny film science-fiction został wprowadzony do zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin. Wymyślone,...