Jolka, Jolka pamiętasz?

2 plus 1, Budka Suflera, Kombi, Lombard, Urszula, Zdzisława Sośnicka, Ewa Farna, Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Lady Pank i wielu innych artystów właśnie jemu zawdzięcza swoje największe przeboje.

To nie jest autobiografia! To historie prawdziwe z życia artystycznej bohemy PRL-u, z których każda brzmi jak z „Misia” wzięta, a także opowieści o kulisach powstania największych hitów polskiej sceny muzycznej. Soczyste, barwne i wykwintne jak teksty piosenek Dutkiewicza. W książce pojawi się ich ponad sto, a niektóre nawet zabrzmią…

Dlaczego pogoda bywała szklana?
Jak zostaje się DJ-em w Bangkoku?
Czyje dziecko zgubili z Andrzejem Mleczką?
Czemu nie powiódł się wywiad z Czesławem Niemenem?
Po co Hanna Bakuła poddała się hipnozie?
Jakie okoliczności sprawiły, że autor został hodowcą trawy w Warszawie i dilerem w Londynie?

Na te i inne pytania Marek Dutkiewicz odpowiada zabawnie i dosadnie. Jego książka to w zasadzie imponująca kolekcja anegdot, które świetnie sprawdziłyby się zarówno na spotkaniach towarzyskich, jak i w oficjalnych wystąpieniach. Gmerając w piwnicy, odkryłem dwa fragmenty mojej działalności prozatorskiej. – pisze autor. – To prehistoria. Przeznaczone były dla „Szpilek” – pisma wyjątkowego, zwłaszcza na tle siermiężnej zawartości ówczesnych bud RUCH-u. Przeczytałem te opowieści z rozbawieniem. Utwierdziłem się też w mojej niegdysiejszej decyzji, aby prozę sobie darować. Na zawsze. Ale nie będę za nie przepraszać, jest w nich to, co usiłuję odtworzyć w tych mniej czy bardziej zabawnych historyjkach. Zapach i kolor PRL-u. I to właśnie się autorowi udało.

“Jolkę…” podczas festiwalu Przystanek Woodstock odśpiewało siedemset tysięcy ludzi i niewykluczone, iż fakt ten zachęcił jej autora do spisania tych mocno niekonwencjonalnych wspomnień. A że oprócz pisania popełnił w życiu niejedno, jego książka pełna jest różnych różności ze skrzyni z pamiątkami i niezależnie od tego, ile by ich w książce nie umieścił, pozostawi niedosyt.

Książka została wzbogacona o nowatorskie rozwiązanie na rynku wydawniczym – aplikację Tap2C. Dzięki niej Czytelnicy mogą obejrzeć na urządzeniach mobilnych niecodzienną przedmowę autora i wysłuchać jego najlepszych przebojów w wyjątkowej aranżacji instrumentalnej.

Tap2C to innowacyjna aplikacja mobilna, która pozwala m.in. na oglądanie filmów i zdjęć oraz na odbieranie kuponów rabatowych bezpośrednio z materiałów drukowanych. Można ją pobrać bezpłatnie z Google Play i  AppStore.

Informacje dodatkowe o Jolka, Jolka pamiętasz?:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Inne

Kup książkę Jolka, Jolka pamiętasz?

Jolka, Jolka pamiętasz? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (285) książki w 2016 roku, Mam,
Po książkę sięgnęłam po trochu z sentymentu do tytułowej piosenki, która towarzyszy mi całe życie. Spodziewałam się przeczytać tu o historii powstania tego utworu, jak i innych napisanych przez marka Dutkiewicza. Jednak w środku wyglądało to nieco inaczej niż się spodziewałam. Autor przedstawił tu kilkadziesiąt historii ze swojego życia dotyczących jego, lub ludzi powiązanych z utworami jak piosenkarzy, tekściarzy itp. Jednak zrobione jest to momentami nieco chaotycznie. Nie ma podanych żadnych dat, przez co orientację o latach, o których pisze miałam tylko dzięki znajomości mniej więcej lat powstania danych utworów. Czasem też niezbyt orientować się można o kim Dutkiewicz pisze, bowiem opisuje często przyjaciół po imionach bądź ksywkach. Plusem książki są dodatkowe bonusy. Gdy zainstalujemy odpowiednią aplikację na smartfona możemy wysłuchać niektórych utworów. Mamy tu też niejako mały zbiór tekstów piosenek, często z tekstem pierwszym, oryginalnym, który wcześniej nie wyszedł poza zeszyt autora. Polecam ludzi lubiących polską muzykę PRL-u, tych pamiętających te czasy, jak i młodszych fanów dobrych rytmów.
Avatar użytkownika - npopl
npopl
Przeczytane:2017-04-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Żaba w Afryce
Marek Dutkiewicz0
Okładka ksiązki - Żaba w Afryce

„Żaba w Afryce” to zbiór wierszy napisanych przez Marka Dutkiewicza – autora tekstów kultowych przebojów, takich jak „Jolka...

Jolka,Jolka, pamiętasz? Audiobook
Marek Dutkiewicz0
Okładka ksiązki - Jolka,Jolka, pamiętasz? Audiobook

Jolka,Jolka, pamiętasz? Marek Dutkiewicz Audiobook Czytają Marek Dutkiewicz i Maciej Orłoś "Jolkę..." podczas festiwalu Przystanek Woodstock odśpiewało...