OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2014-04-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple (m.in. iPhone'a, iPada, iPoda i iMaca), jednego z najbliższych współpracowników i przyjaciół Steve'a Jobsa, sir Jonathana Ive'a, obecnie wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc.

To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała; o jej wartościach i priorytetach.

Jony Ive, 2005

W 1997 roku Steve Jobs powrócił do Apple z karkołomną misją - zamierzał uzdrowić firmę, którą sam założył. Pewnego wieczoru w jednym z pomieszczeń korporacji natknął się na niechlujnie ubranego, zapracowanego brytyjskiego projektanta, otoczonego setkami rysunków i prototypów. To właśnie wtedy Jobs zdał sobie sprawę, że właśnie odkrył talent, który pomoże mu powstrzymać postępujący upadek firmy.

Tym projektantem był Jony Ive.

Współpraca Jony'ego Ive'a z Jobsem zaowocowała powstaniem wielu produktów, należących do najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej technologii: iMaca, iPoda, iPada i iPhone'a. Projekty tych urządzeń nie tylko uczyniły z Apple przedsiębiorstwo o olbrzymiej wartości, ale dokonały też przewrotu w kilku gałęziach przemysłu, doprowadziły do powstania licznej rzeczy oddanych firmie fanów i sprawiły, że marka nadgryzionego jabłka stała się międzynarodową potęgą. Jony Ive stał się czołową postacią w branży, zdobywając niezliczone nagrody, zajmując zaszczytne miejsce na liście stu najbardziej wpływowych osób w 2013 roku według tygodnika ,,Time" oraz otrzymując tytuł szlachecki ,,za zasługi dla projektowania i przedsiębiorczości".

Ale mimo tak wielkich sukcesów Ive'a wciąż niewiele wiadomo o nim samym - skromnym facecie o aksamitnym głosie, osobie, którą Jobs określał mianem swojego ,,duchowego partnera" w Apple. Książka Leandera Kahneya odsłania przed czytelnikiem prawdziwą historię naczelnego innowatora tej firmy.

Leander Kahney, autor bestsellera Być jak Steve Jobs, kreśli szczegółowy portret kreatywnego geniusza, stojącego z produktami Apple. Jego książka ukazuje drogę życiową, jaką przebył Ive, by z dyslektycznego licealisty stać się postacią, której wizja zmieniła naszą codzienność. Śledząc poczynania Ive'a, od jego młodych lat, kiedy dojrzewało zaszczepione przez ojca projektanta zainteresowanie wzornictwem przemysłowym, przez edukację na politechnice w Newcastle, aż po spektakularny awans w Apple, Kahney odkrywa zasady i praktyki, którym hołdował Ive i które sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych projektantów swojego pokolenia.

Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2014-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Czytam z Legimi ,

Można odnieść wrażenie, że książka Jony Ive powstała dla osób, które nie znają bestsellerowej biografii Steve' a autorstwa Jobsa Waltera Isaacsona. Poza kilkoma ciekawostkami z młodości głównego bohatera, poza odrobiną informacji o jego filozofii designu Jony Ive to tak naprawdę historia ostatnich lat firmy Apple w pigułce. Historia, którą czytelnicy doskonale już znają. Jony Ive - facet, który odpowiada za znakomity design produktów Apple - najbardziej kochanej i najmocniej nienawidzonej fi

tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Przyjemnie się czyta. Trafiłam w niej na kilka ciekawostek z życia bohatera. Jednak rzeczywiście, po lekturze biografii Steve'a Jobsa, w połowie książki rozpoczyna się powtórka z rozrywki. Wydaje mi się że niektóre mało istotne sprawy opisane są zbyt szczegółowo. Natomiast o tym, co rzeczywiście bezpośrednio dotyczy głównego bohatera, jest wspomniane zdawkowo, mimochodem i bardzo ogólnikowo - zwłaszcza w części książki poświęconej produktom Apple.
Sumire Linia koment
slk Linia koment
iwona-w Linia koment
Okładka - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple Marlene
Hanni Münzer
Okładka - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple Sirocco
Sabrina Ghayour
Okładka - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple Achromatopsja
Artur Chmielewski
Okładka - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple Narodziny hordy
Christie Golden
Okładka - Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple Milion cudownych listów
Jodi Ann Bickley
Cień jabłoni