Opis ksiązki
Kup Teraz

Józefina i Napoleon

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-06-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62478-23-1
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:konwallia
Wyczekiwana druga część trylogii Sandry Gulland o Józefinie B. rozpoczyna się w 1796 r. w Paryżu, w chwili, kiedy bohaterka uświadamia sobie, jak będzie wyglądało jej życie z niedawno poślubionym Korsykaninem, Napoleonem Bonaparte, nowo mianowanym dowódcą Armii Włoch. Z zapisków w jej dzienniku oraz z pełnych żaru listów miłosnych słanych do niej przez męża wyłania się obraz zaradnej, obdarzonej pełnym współczucia sercem kobiety, której życie przypadło na jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Europy. Towarzyszymy jej w pełnych przepychu salach balowych i pałacowych sypialniach, przenosimy się na przesiąknięte krwią pola bitew z kampanii prowadzonych przez jej męża. Oczyma Józefiny obserwujemy marsz Napoleona do władzy, polityczne intrygi i zdradzieckie postępki rządzących, niektórym z najbliższych jej osób przynoszące śmierć albo ruinę, innym zaś triumf i wywyższenie. Ich skutki wpłyną także na losy przyszłej cesarzowej Francji.

Kontynuacja powieści o Józefinie rozpoczyna się w Paryżu w 1796 r. wraz z nowym życiem bohaterki w roli żony generała Napoleona Bonapartego. Z zapisków w jej dzienniku oraz namiętnych listów miłosnych męża wyłania się portret niezwykłej kobiety żyjącej w niezwykłych czasach. Towarzyszymy jej w pełnych przepychu salach balowych i pałacowych sypialniach, przenosimy się na przesiąknięte krwią pola bitew z kampanii prowadzonych przez jej męża. Oczyma Józefiny obserwujemy marsz Napoleona do władzy, któremu towarzyszą intrygi polityczne i osobiste zdrady. Ich skutki, zarówno zwycięstwa, jak i upadki, staną się udziałem przyszłej cesarzowej Francji.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Nieczęsto zdarza się, aby powieść nosząca znamiona powieści historycznej, potrafiła porwać czytelnika w taki sposób, w jaki robi to trylogia traktująca o życiu Józefiny. Niebywały jest fakt, że historia tak mocno zakorzeniona w zawiłych meandrach historii rewolucyjnej Francji, z taką łatwością wciąga czytelnika nie wymagając jednocześnie od niego zbytniego skupienia.

Pamiętniki Józefiny, mimo iż przesiąknięte burzliwymi faktami z życia jej małżeństwa z Napoleonem, nie bombardują nadmiarem suchych dat czy faktów. Tętnią życiem, emocjami. Ukazują duszę wrażliwej lecz zaradnej kobiety szukającej szczęścia własnego i najbliższych.

Druga część trylogii o przyszłej cesarzowej Francji ukazuje początki jej małżeństwa z Bonapartem, obnaża intrygi, w jakie zmuszona jest się wplątać, odsłania szczeble kariery Napoleona, barwnie ilustruje życie Francji u schyłku XVIII wieku.

Lekkość tej książki, z jednej strony może zostać odebrana jako jej znaczny minus. Są jednak takie chwile w życiu czytelnika, że ten nie jest w stanie przełknąć nic bardziej wymagającego. I ta książka właśnie taka jest. Interesująca, przystępnie napisana, odrywająca od szarugi dnia codziennego.

Zdecydowanie warta przeczytania.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kalola Linia koment
Przeczytane:2014-11-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów