Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna

Niniejszy tom (...) jest pokłosiem pierwszej konferencji historycznej „Juchnowieckie szepty o historii” zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym, na której wystąpiło sześciu prelegentów, prezentujących badania dotyczące zarówno ziemi juchnowieckiej jak i całego regionu podlaskiego. Mimo różnic na polu badawczym, czy to w zakresie preferowanych na co dzień dziedzin historii, czy epok, łączy ich wspólny mianownik, jakim jest sympatia do historii regionalnej. Artykuły zawarte w publikacji ułożono chronologicznie, według podejmowanych rozważań. Warto nadmienić, że poza tematyką różnią się one także charakterem – odnajdziemy tu zarówno teksty stricte naukowe, jak i noszące znamiona popularnonaukowych wywodów.

Początki Podlasia omówił dr Łukasz Lubicz-Łapiński, skupiając się głównie na terytorium staropolskiej ziemi bielskiej. Krótko i treściwie omówił kształtowanie się ziem północnego Podlasia podczas zawieruch wojennych. Sednem tekstu tego uznanego specjalisty jest jednak osadnictwo drobnego rycerstwa na wspomnianych terenach w XIV i XV stuleciu. Stanisław Niewiński pochylił się nad dziejami Lewickich herbu Rogala i w przystępny sposób przedstawił losy tego zasłużonego rodu, wykorzystując metodę ciekawostek z życia konkretnych osób. Nie pominął również kwestii samego kształtowania się majątku nad Niewodnicą, jak też osiadłych na ziemi juchnowieckiej Żydów. Łukasz Baranowski podjął się trudnego zadania analizy Ksiąg miejskich białostockich, specyficznego i różnorodnego pod względem zawartości źródła, by oddać atmosferę panującą w XVIII-wiecznym Białymstoku. Krótka analiza nastrojów społecznych, okraszona cytatami z epoki, tworzy ciekawy, a niekiedy zabawny, popularnonaukowy tekst, będący zachętą do dalszych badań nad tą tematyką nie tylko z punktu widzenia historyka, ale także językoznawcy.

Pamiętniki z epoki to jedne z najbardziej popularnych i lubianych przez historyków źródeł. Tym tropem poszedł Kamil Marek Leszczyński, który swój tekst oparł na Pamiętniku podlaskiego szlachcica Juliana Borzyma. Autor młodego pokolenia w swej analizie skupił się głównie na selekcji wspomnień związanych z powstaniem styczniowym z lat 1863– 1864. Najobszerniejszy tekst w publikacji popełnił Wiesław Wróbel, przypominając postać pierwszego międzywojennego prezydenta Białegostoku - Józefa Karola Puchalskiego. W międzywojennym Białymstoku pozostawia nas również dr Agata Samsel, która obszernie opisała życie codzienne w tym ośrodku miejskim. Zaprezentowała szerokie spectrum analizy, począwszy od struktur społecznościowych miasta po kwestie społeczno-oświatowe, dając obraz ówczesnych realiów życia w dzisiejszej stolicy województwa podlaskiego. Publikację zamyka krótki, niewygłoszony na konferencji tekst Anny Kraśnickiej. Autorka, z charakterystyczną dla wykonywanego zawodu przewodnika turystycznego swadą, przedstawia losy Bramy Wielkiej, jednej z części najpopularniejszego zabytku Białegostoku, czyli pałacu Branickich.

Zdaniem organizatorów konferencji to właśnie przeszłość „małych ojczyzn” jest kluczowa w zrozumieniu historii, w ostatnich latach przesiąkniętej historią wojen czy polityki.
Jakub Dobrzyński, wstęp

Informacje dodatkowe o Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna:

Wydawnictwo: inne

Przeczytane:2017-01-20, Przeczytałam, 52 książki - 2017, Mam,
Transplantologia kliniczna
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Transplantologia kliniczna

Monografia poświęcona teoretycznym i praktycznym aspektom przeszczepiania komórek, tkanek i narządów....

Berlitz. Angielski bez cenzury
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Berlitz. Angielski bez cenzury

Chcesz pogadać na Wyspach i za Wielką Wodą? Żaden problem! W tej książce znajdziesz 13 rozdziałów z ostrymi tekstami i wskazówkami na temat: - podrywu...