Jutro: Kiedy zaczęła się wojna

Tom 1 cyklu Jutro

Nie ma już żadnych zasad.

Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej. Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli.
Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne.

Informacje dodatkowe o Jutro: Kiedy zaczęła się wojna:

Jutro: Kiedy zaczęła się wojna - opinie o książce

Avatar użytkownika - kajusia335
kajusia335
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wiele osób polecało mi lekturę, pt. "Jutro", którą napisał John Mardsden, nie oceniam książek po okładce, ale już ona mnie zaintrygowała, a treść bardzo pozytywnie zaskoczyła, ponieważ opowiada o nastolatkach, których nie łączy, aż tak wiele (zwłaszcza wspólnych przygód) jak po wyruszeniu na wycieczkę do Piekła. Każdy z bohaterów posiada oddzielną historię, ale po powrocie do domu ich świat jest zupełnie inny, od tego czasu zaczynają tworzyć wspólną historię pełną wrażeń, smutku oraz szczęścia. Serdecznie polecam przeczytanie tej wspaniałej książki zarówno młodzieży jaki i dorosłym, dla każdego jest ona odpowiednia i warta przeczytania, ponieważ są tam sytuację dzięki którym możemy się wiele dowiedzieć i nauczyć.
Avatar użytkownika - Alicja8955
Alicja8955
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książkę ,,Jutro" polecało wiele moich znajomych, lecz nie spodziewałam się że ta lektura wywrze na mnie ogromne wrażenie. Po przeczytaniu jej byłam wręcz zachwycona. Przygody bohaterów były ciekawe i poruszające, a książka bardzo trzymała w napięciu. Zawsze lubiłam czytać lektury o tematyce wojennej ale ta szczegolnie utkwi w mojej pamięci. Oprócz wojny pojawiały się też wątki miłosne a przyjaźń pomiędzy bohaterami była wprost genialnie opisana. Książka jest bardzo znana wśród młodzieży. Sądzę iż zasługuje na taką wielką popularność. Lektura skierowana jest do młodych ludzi,ale nie tylko. Uważam, że każdemu przypadłaby do gustu. W książce bohaterom bardzo trudno jest się odnaleźć w nowym świecie. Na początku zabicie innego człowieka jest dla nich wprost niemożliwe i bardzo trudne, lecz po pewnym czasie przychodzi im to z większą łatwością co nie oznacza że to sprawia im jakąkolwiek przyjemność. Ogromne wrażenie wywarła na mnie ich wspaniała przyjaźń i oddanie innym. Osobiście gorąco polecam tę książkę.
Sięgając po tę książkę nie spodziewałam się po niej niczego szczególnego, co by odróżniało ją od tysięcy innych pozycji, niemniej byłam zaskoczona, że według mnie okazała się być wspaniałą lekturą na miarę "Igrzysk Śmierci". Historia Ellie wiele wprowadziła do mojego życia- tak, jak mówiła sama bohaterka, nie jestem już niewinna i nie wierzę w bajeczki o bezpieczeństwie. Uświadomiłam sobie, że wojna może wybuchnąć w każdej chwili. A dzięki tej książce nie dam się zaskoczyć...
Avatar użytkownika - Hell-and-Heaven
Hell-and-Heaven
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki- konkurs, Mam,
Kto z nas nie słyszał o serii ,,Jutro''? Cykl znany praktycznie każdemu miłośnikowi książek, który po przeczytaniu pierwszej części już nie jest tym samym człowiekiem, którym był przed przeczytanie tej książki. Zmienia się nasze nastawienie do świata, ludzi i zauważamy to co wcześniej nie miało dla nas większego znaczenia. ,,Jutro'' uczy nas być ludźmi szanującymi siebie nawzajem i wiele innych ważnych rzeczy. O tej pozycji nie da się ot tak zapomnieć. Historię opisuje Ellie, jedna z sześciu znajomych, którzy wyruszyli na wycieczkę, po to aby odpocząć. Bawią się tam dobrze, szukają kryjówki Pustelnika i dostrzegają w sobie wiele pozytywnych cech, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Wszystko się zmienia, kiedy wracają do swoich domów i nie zastają w nich nikogo, na dodatek wiele zwierząt nie żyje, telefony nie działają a w mieście i poza nim nie widać ludzi. Choć sami, nie wiedzą co się stało, przeczuwają że to coś złego. Na początku książka była nudna. Akcja nabrała tępa dopiero wtedy, gdy wracali z wycieczki do domów, bo wyczuwało się napięcie bohaterów i mogliśmy domyślać się o co chodzi. Wszystkim polecam tą książkę, bez wyjątków.
Avatar użytkownika - roxiXDCool
roxiXDCool
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Czytałam już trochę książek o wojnie, ale ta jest inna. Zaczyna się najnormalniej, a potem nagle czytelnik dostaje masę informacji, które musi sobie przyswoić. Nie jest to trudne, ale jednak skupia naszą uwagę bardziej na tych informacjach niż o fabule. Następnie akcje, praktycznie bezproblemowe. Okupanci są przedstawieni jako osoby nieświadome otoczenia. Bohaterzy jak gdyby nigdy nic znajdują schronienie, tajemnice, rozwiązują szybko zagadki. Wszystko dzieje się w zawrotnym tempie...to nie dla mnie.
Avatar użytkownika - Caroline_0
Caroline_0
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Polecam tą serię, fajnie odrywa od rzeczywistości, jest ciekawa i wciąga :))
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Od dawna marzyłam o przeczytaniu tej serii. Naczytałam się wcześniej o niej dużo dobrego. Później polubiłam gatunek antyutopię. Lubię czytać o tym co by było gdyby. Seria ta została okrzyknięta fenomenem i bestsellerem nie tylko w Australii gdzie powstała, ale i na całym świecie. Wyobraźcie sobie, że wyjeżdżacie z przyjaciółmi na biwak. Fajnie się bawicie, ale jesteście odcięci od świata i po powrocie widzicie, że wszystko się zmienia. Trwa wojna. Wszyscy zniknęli, nikt nie wie co się dzieje. To właśnie spotkało Ellie i jej przyjaciół. Ależ mi się super tę książkę czytało. Nie chodzi o to, że znajdziemy tu same dialogi. Pod tym względem to książka jest rozbudowana, ma czasami dość długie opisy. Po prostu tak ciekawie się ją czyta. Obserwujemy grupę nastolatków pozostawionych samych sobie. Ich zmagania, walkę o przeżycie. Autor bardzo dobrze wykreował bohaterów. Nie są puści i płascy. Każdy z nich ma swój charakter, dobre i złe strony. Ciekawie było czytać o ich wewnętrznych przeżyciach. Chociaż zostali pozostawieni sami sobie w trudnej sytuacji to dojrzewają, przeżywają miłosne uniesienia. To też mi się spodobało. Autor wszystko bardzo intrygująco zaplanował. Jestem ciekawa jak to poprowadzi dalej. Pierwszy tom to zaledwie wstęp, nic nie wyjaśnia. Mamy po nim w głowie jeszcze więcej pytań. Polubiłam ten gatunek bo lubię czytać o różnych wariantach przyszłości ludzkości na Ziemi. Wizja ukazana w tej książce jest niesamowicie przerażająca, ale nie niezwykła. Oprócz ciekawej antyutopii znalazłam tu też opowieść skłaniającą do wielu refleksji. Zastanawiamy się razem z bohaterami czy wojna ma jakikolwiek sens. Czy zabicie wroga w obronie koniecznej to morderstwo czy wypadek? Jak tu przejść do porządku dziennego, przecież serce nie sługa. Zakochuje się w najmniej odpowiednim momencie. Miło mnie ta książka zaskoczyła. Jeśli ktoś nie miał okazji jej czytać to polecam. Na mnie czeka już drugi tom.
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-06-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
"Powieść Jutro stała się nie tylko największym młodzieżowym bestsellerem w historii Australii, ale też fenomenem, który przekroczył granice wiekowe. Seria Jutro zachwyciła nie tylko nastolatków, ale także dorosłych czytelników, gdyż mówi o wartościach uniwersalnych: przyjaźni, miłości, odwadze i honorze. Również nauczyciele dostrzegli, że takie wartości podane we współczesnych realiach i napisane językiem uczniów bardziej niż kanon lektur szkolnych zachęcą młodzież do dyskusji i przemyśleń " - własnie ta recenzja namówiła mnie na przeczytanie książki i nie żałuje. Nie będę opisywać o czym jest ponieważ zrobili to moi poprzednicy. Ja po prostu z całego serca polecam ją. Mówi o rzeczywistości, kto wie- może nawet o naszej przyszłości. Marsden John wyczuł lukę na rynku i dlatego jego książka odniosła taki sukces. Młody czytelnik miał już dość oklepanych wampirów.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-12-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Powiem wprost. Nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak dobra. Kiedy szukałam jakiejś książki, która kompletnie by mnie wciągnęła w wolnym czasie, nie mogłam nic znaleźć. Jedna kiedy musiałam uczyć się na egzamin książka sama mnie znalazła. Fabuła powieści, jest bardzo ciekawa. Mamy grupkę przyjaciół, którzy jadą na wypad w góry. Pośmiali się, ale muszą wracać. Jednak jak się okazuje cały kraj jest pod zaborami. Chyba można tak to ująć. W każdym razie panuje w nim wojna a oni jako jedni z nielicznych muszą się ukrywać, aby nie zostać złapanymi. Nie trudno się domyślić, że tak dobrze zbudowana historia naprawdę może nas wciągnąć. Ja w tej książce jakoś się odnalazła, i razem z bohaterami trzymałam kciuki za ich ojczyznę. Największym plusem powieści, jest bez wątpienia akcja. Wszystko dzieje się szybko, i niemal na raz, dlatego nikomu nie powinno się przy tej książce nudzić. Gorąco polecam te książkę, jednak radzę zagospodarować sobie na nią trochę czasu, ponieważ naprawdę może was wciągnąć !
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Wiele dobrego naczytałam się o tej książce i nie mogłam się doczekać kiedy wreszcie będę miała okazję ją przeczytać. Chciałam się dowiedzieć, co w niej jest takiego fajnego, że jest uważana za światowy bestseller. Książka opowiada o losach siedmiorga nastolatków: Ellie, Fi, Corrie, Robyn, Homera, Lee i Kelvina. Postanawiają oni wyruszyć do miejsca na odludziu zwanego Piekłem. Gdy biwak się kończy, powracają do całkiem innego świata: ich rodzice i inni mieszkańcy zniknęli, a zwierzęta były prawie martwe. Nie wiadomo, co się stało i gdzie się podziali inni. Nie dziwię się, że książka uzyskała miano światowego bestsellera, bo jest naprawdę świetna. W "Jutro" spotykamy się z wojną. W dzisiejszym świecie różne konflikty, walki są bardzo częste. My obserwujemy to w telewizji, czytamy gazety, ale czy zastanawialiście się kiedyś, co byście zrobili, gdybyście byli w centrum wojny? Ja tak i doszłam do wniosku, że moje życie musiałoby się zmienić i to diametralnie. Tak też było i w przypadku głównych bohaterów. Nowa sytuacja zmieniła ich, zmieniły się ich codzienne czynności, tok myślenia, po prostu wszystko. Główni bohaterowie to wspaniale wykreowane postacie. Są bardzo rzeczywiste, różnorodne i bardzo dobrze ukazana jest ich zmiana, gdy w ich życie wkracza wojna. Przed tym wszystkim to tradycyjni nastolatkowie zmagający się ze szkołą, mający różne problemy, a później? Przeczytajcie sami. Jest to bardzo wartościowa powieść i będę ją polecała wszystkim niezależnie od wieku. Książka opowiada o przyjaźni, odwadze, strachu, umiejętności współpracy, lojalności, odnajdywaniu się w nowych sytuacjach, a to wszystko napisane jest przyjemnym i młodzieżowym językiem, który czasami może irytować, ale to w stosunku do całej książki jest nic nieznaczącym minusem. Opinia została opublikowana także na moim blogu: kingaczyta.blogspot.com
Ciekawa, wciągająca historia, która może się wydarzyć w każdym miejscu na świecie. Zagrożenie wojną istnieje, dopóki istnieją ludzkie namiętności. Sugestywnie przedstawiony świat, który się nagle i nieoczekiwanie zawalił, zmienione nagle warunki, do których młodzi, nieprzygotowani ludzie muszą się dostosować. Zadziwiająca jest jednak zdolność człowieka do przystosowania się do tak ekstremalnych warunków. Świetna lektura na wakacje, pozwala zapomnieć o otoczeniu, upale i powrocie do pracy. (Ocena: 4,5/6)
Avatar użytkownika - Madlene
Madlene
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zdecydowanie dobra ;)
Avatar użytkownika - Pyza07
Pyza07
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013, Przeczytane,
Największą ostrożność trzeba zachowywać sięgając po książki z półki ''młodzieżowe''. W dobie ,,Zmierzchu'' 3/4 znajdujących się tam książek opisuje świat wampirów, wilkołaków lub inny pseudo-romansów. Przeglądając te wszystkie egzemplarze zastanawia mnie jedno: gdzie podziała się tak wspaniała i ceniona oryginalność? Do pewnego czasu wydawało mi się to najważniejsze dla pisarza. Jak bardzo się myliłam! Dla pisarzy tego wieku liczy się ilość sprzedanych egzemplarzy- a co za tym idzie, wspaniale tandetna historia, różniąca się imionami bohaterów, ale z oklepanej tematyki tak trudno przecież zrezygnować. Na szczęście są jeszcze autorzy wyróżniający się spośród tych wszystkich prawie identycznych opowieści. Jednym z takich ludzi jest według mnie John Marsden. Można? Można! Rezygnując z wampirów i innych wymysłów wyobraźni, pisarz przedstawia nam świat spowiły wojną- zimną, mrożącą krew w żyłach. Ku zdziwieniu akcja rozgrywa się w bliskich nam czasach. Główną bohaterką jest Ellie, lecz poza nią jedną Mardsen podsuwa nam jeszcze siedem innych osób- sympatyczną Corrie oraz jej chłopaka Kevina, wrażliwą Fi, przebojowego Homera, nieśmiałego Lee, wytrwałą Robyn i komputerowego geniusza Chrisa. Tworzą grupkę przyjaciół ze szkoły, którzy pewnego słonecznego weekendu wybierają się na wycieczkę w góry, gdzie są zupełnie odcięci od świata i całej cywilizacji. Co za tym idzie, nie wiedzą co się w świecie dzieje. Szczęśliwi po udanej wyprawie wracają do swoich domów. Ale po chwili okazuje się, że nic nie jest takie jak powinno..Ich dom okazuje się nie być tym czym kiedyś, miasto zamieniło się z piekło na ziemi. Nagle otaczają ich pustki, martwe zwierzęta, a wszyscy znajomi i ich rodziny jakby rozpłynęli się w powietrzu. Przed nastolatkami stoi wielkie wyzwanie, nagle muszą porzucić wszystkie swoje przyzwyczajenia i sytuacja zmusza ich do zachowywania się jak żołnierze. Czytając książkę zauważamy diametralną zmianę bohaterów, dzięki czemu zyskuje na realności wydarzeń. Co do minusów tej książki to z pewnością wymieniłabym tu osobowość głównej bohaterki, która niestety bardzo mnie denerwowała. Niestety jak przystało na schematy Ellie czasem jest po prostu głupiutką nastolatką. Na szczęście tylko czasem i przez większość powieści dziewczyną da się znieść. ,,Okazało się, że naszego świata już nie ma. Że nie ma już żadnych zasad. A jutro musimy stworzyć własne.'' Historia zaimponowała mi swoją oryginalnością, gdyż jest to pierwsza powieść tego typu jaką miałam okazję czytać. Świat jest pokazywany oczami młodej dziewczyny, zwyczajnej nastolatki, która tak jak my wszyscy prowadzi normalny tryb życia. Gdy nagle musi stawić czoła takim trudnościom. Ciekawi mnie co młodzi ludzie wychowani w dobie internetu, laptopów, telefonów komórkowych zrobiliby w takiej sytuacji. Wojna- wydaje nam się to tak odległy temat o którym uczymy się jedynie na historii- a co za tym idzie jest to dla nas przeszłość, coś co było i co nigdy nam się nie przytrafi. Z obrazem wojny spotykamy się jedynie na ekranie telewizora w odległości fotela lub kanapy. Powieść polecam wszystkim młodym osobom, które nie wyobrażają sobie życia bez aktualnej cywilizacji oraz tym którzy po prostu szukają ciekawej książki, którą czyta się w przyjemny sposób. Moją przygodę z książką uważam za udaną i z chęcią sięgnęłam po następne części serii- gdyż jest ich aż siedem. Niestety w tej sytuacji sprawdza się myśl ,,Co za dużo to niezdrowo''- ale o tym innym razem. Pierwsza część jak najbardziej wstrząsa czytelnikiem i zachęca do dalszego czytania.
Avatar użytkownika - Essenality
Essenality
Przeczytane:2012-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Miałam tą książkę już dawno przeczytać, jednak jakoś nigdy nie miałam okazji by ją wypożyczyć, bo albo jej już nie było, albo zapomniałam karty. Ostatnio jednak dałam wreszcie szansę tej pozycji. Na początku nużyła mnie. Nie wiedziałam co wszystkim się w niej takiego podobało. Chyba zapomniałam, że to dopiero początek książki, nie mówiąc już o całej serii. Wszystko opisane jest z punktu widzenia Ellie, jednej z głównych bohaterów książki. Początkowo poznajemy wszystkich z ich "paczki" i akcja się rozpoczyna. Przyjaciele wyjeżdżają do Piekła, aby się trochę zabawić. Mają tam pozostać przez jakiś czas, a później wrócić do domu. Niestety kiedy wracają nic nie zostaje takie jakie było. Muszą pogodzić się z zaistniałą sytuacją i dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. Czeka przed nimi trudne zadanie, któremu mogą podołać jedynie razem. "W miarę jedzenia apetyt wzrasta". Stwierdzam, że w moim przypadku działa to tak samo z czytaniem książek, a szczególnie tej. Im dalej byłam tym więcej się działo i coraz bardziej mnie wciągało. Raczej się za bardzo nie rozpiszę, ale spróbuję wam przybliżyć moje wnioski z lekturki. Uwielbiam bohaterów. Są idealnie dobrani do tej historii. Każdy ma jakieś swoje wady, usposobienie i charakterystyczne cechy, które nie zawsze są pomocne. Jednak w czasie zagrożenia potrafią stać się ludźmi, którzy są odważni, waleczni i zrobią wszystko, aby przetrwać to wszystko przynajmniej razem. Czują, że są dla siebie rodziną. Ostatnie co im zostało to wzajemna miłość i zrozumienie. Historia jak sama wcześniej napisałam na początku przynajmniej mnie przynudzała. Po jakimś czasie się rozwinęła, ale nadal czułam jakiś niedosyt. Jednak jestem bardzo zadowolona z rozwinięcia akcji i samego pomysłu na historię oczywiście też. Uwielbiam tą książkę pomimo tego, iż troszkę się z nią pomęczyłam. Jednak było warto. Od razu wypożyczyłam kolejną część, więc niedługo zacznę poznawać dalsze losy bohaterów, do których zaczęłam się powoli przywiązywać. Polecam tą książkę, która rozpoczyna jak mniemam świetną serię, ponieważ no cóż ma w sobie to "coś".
książka bardzo fajna. polecam :)
Avatar użytkownika - oliwcia3301
oliwcia3301
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Grupka przyjaciół wybiera sie na wyprawę by spedzić kilka dni w oddalonym od cywilizacji "piekle". Po powrocie do domów dowiadują się że wybuchła wojna, a ich rodziny i znajomi przetrzymywane są w obozie założonym przez wrogą armie w mieście. Podczas zwiadów jeden z chłopaków zostaje postrzelony w nogę, a oni muszą walczyć o życie. Wydostają się z miasta i postanawiają schronić się w "piekle" dzieki czemu są bezpieczni. Tam dochodzą do siebie. Nie mogą  jeddnak wytrzymac swojej bezczynnoście i po naradach postanawiaja wybrać się jeszcze kilka razy do miasta żeby dowiedziec się czegoś wiecej o wrogu oraz przynieść wiecej zaopatrzenia. Zaopserwowali że wroga armia przewoz zaopatrzenie, przejeżdząjąc przez stary most który postanawiają wysadzić. Nie obyło się bez problemów lecz ostatecznie udało im się wykonać zadanie. Poniesli też straty ponieważ jedna z dziewczym została postrzelona w plecy. Do szpitala zawiuzł ją jej chłopak i od tej pory nie było wiadomo co się z nimi dzieje. Reszta paczki wróciła do swojej kryjówki i tam czekali na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego.

Na tę książkę trafiłam przypadkiem i jestem nią zachwycona. Po przeczytaniu opisu sądziłam, że będzie to lekka lektura na wieczór jednak dostałam coś zupełnie innego. Historia bohaterów wciąga od pierwszej strony i nie pozwala nam odetchnąć aż do samego końca. Młodzi są beztroscy i szykują się na wyjazd w góry, który jest dla nich odpoczynkiem od codzienności a zamienia się w walkę o życie. Po kilku dniach pobytu w cichym miejscu wracają do domu i zastają miasteczko w kompletnej ciszy. W ich domach nie znajdują swoich najbliższych a na ulicach nie ma żywej duszy. Zaczynają poszukiwania lecz nie daję to żadnych efektów. Brak prądu uniemożliwia im porozumienie z kim kolwiek spoza ich miasteczka. Zaczyna się walka o życie bohaterów i ich rodzin.

Książka jest dobrze napisana i niezwykle realistyczna. Zawiera w sobie wszystko co lubie w powieściach więc mam ochotę na więcej. Zabieram sie z niecierpliwością za kolejną częśc. Polecam wszystkim!

Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Jutro" całkowicie mnie zaskoczyło. Na początku byłam skora twierdzić, że to kolejny młodzieżowy cykl, który mało wnosi, który jest powielaniem już utartych ścieżek. I tak było do momentu, kiedy 7 młodych ludzi wróciło z Piekła, do... piekła. Potem, zostałam oczarowana.
To zdecydowanie nie była książka, za jaką ją na początku uważałam i przekonywałam się o tym z każdą stroną. Zdawać by się mogło, że pisze ją młoda kobieta, która pragnie trafić jedynie do młodzieży, a tu proszę. Może język nie jest zbyt dorosły, ale dla takiej książki to właśnie atut, ponieważ wszystko "pisze" dziewczyna, jedna z głównych bohaterów książki.
Czytając każde zdarzenie, zawsze zastanawiałam się, co by było, gdybym ja się tam znalazła, gdybym musiała podejmować takie decyzje jak oni i wykazać się taką wyobraźnią. Dodatkowo, osoba, która opowiada te wszystkie zdarzenia, była strasznie podobna do mnie, przez co poczułam się, jakbym to ja tam była.
Na pewno nie jest to książka dla młodzieży z serii "mało akcji, dużo obściskiwania się", dlatego ma lepszą ocenę. Na razie stawiam jej 7/10, być może przy kolejnych tomach, które mam w planach przeczytać, ocena podrośnie. ;)

Avatar użytkownika - Julka2021
Julka2021