Opis ksiązki
Kup Teraz

Kacper Ryx

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2007
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-75-15014-8
Liczba stron: 584
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Kacper Ryx
Nie płaczcie, jeśli żal za postacią Reynevana von Bielau z trylogii Andrzeja Sapkowskiego przepełnia Wasze czytelnicze serca. Oto Kacper Ryx – Inwestygator Jego Królewskiej Mości. Akcja pierwszego tomu przygód Kacpra Ryksa osadzona jest w jego rodzinnym Krakowie. Możni królewskiego dworu odnajdują utalentowanego młodzieńca, aby zlecić mu zadanie odzyskania skradzionej królewskiej pieczęci. Ta sprawa to dopiero początek. Za chwilę Kacprowi przyjdzie się zmierzyć z arcyłotrem Rozmusem Czeczotką – łże-burmistrzem skorumpowanej rady miasta. Na jego drodze stanie także jeden z najgroźniejszych płatnych zabójców, który dybie na koronnego świadka spisku Mniszchów. Niemal wszystkie wydarzenia, osoby i afery stanowiące tło tej książki są autentyczne. Spotkamy tu wiele postaci historycznych, które wplątane w bójki, pojedynki, pościgi i ucieczki pokażą nam zupełnie nowe oblicze. Mariusz Wolly – Ślązak od ponad ćwierćwiecza zadomowiony w Krakowie, niezmiennie od lat zakochany w górach, żonie i dwóch dorosłych już córkach. Autor powieści, książek popularnonaukowych i zwariowanych historii dla dzieci (m.in. Kazimierz Wielki, Krew Inków, Tropem smoka, Bardzo bzdurne bajdurki). Z wykształcenia jest etnografem, z zamiłowania historykiem i amerykanistą. O swoich fascynacjach potrafi snuć porywające opowieści, w sugestywny sposób rekonstruując realia oraz atmosferę epok i światów, które odeszły w mroki historii.
Recenzja
kalina Linia koment
Na półkach:

Wsiądźmy na moment do wehikułu czasu i przenieśmy się w XVI wiek. Jest noc z 7 na 8 stycznia 1569 roku. Znajdujemy się w jednej z komnat zamku wawelskiego, gdzie panuje nam miłościwie Zygmunt August.

 

Słynny czarnoksiężnik mistrz Twardowski obiecał mu wskrzesić widmo zmarłej przed laty ukochanej żony Barbary Radziwiłłówny. Przy pomocy magii udało się osiągnąć cel. Król zemdlał z emocji. To oczywiście było na rękę Mikołajowi Mniszechowi - człowiekowi, który skrył się za kotarą, jego bratu oraz dziewczynie, która tak udanie odegrała rolę zjawy

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015 rok,Mam,Wyzwanie czytelnicze: z historią w tle,
Znakomita seria, zarówno do czytania, jak i słuchania. Dzięki bardzo obrazowej narracji, jaką udało się wprowadzić autorowi, jak i nietuzinkowej i niecodziennej intrydze, a także ciekawie skrojonym postaciom, powieść tę połyka się jednym tchem.

Uwielbiam za ciekawe połączenie fikcji literackiej z prawdą historyczną, możliwość poznania historii "od kuchni", z pałacowymi (a właściwie zamkowymi) intrygami. To powieść, która łączy przyjemne z pożytecznym. Czyta się ją lekko i błyskawicznie, a przy okazji odkrywa kawał historii. I to dosłownie. Bomba.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,

Mariusz Wollny zaserwował miłośnikom historii bardzo wciągającą powieść łotrzykowską osadzoną w scenerii Krakowa i Warszawy ostatnich lat panowania Zygmunta Augusta. Przygody Kacpra Ryxa, znajdy wychowującego się u krakowskich duchaków, a potem u wdowy Balcerowej, są tak zajmujące i ciekawe, że trudno się od książki oderwać.


Rok 1569 zapowiadał się nader interesująco. Król, ciągle tęskniący za zmarłą Barbarą, gotów był zrobić wszystko, by znów wziąć w ramiona ukochaną, a w jego otoczeniu byli tacy, takoż wiele uczynić zdolni, by potrzebę tę zaspokoić i podsunąć Zygmuntowi Augustowi sobowtóra żony. Spisek prowadzony jest przez Mniszchów przy współudziale mistrza Twardowskiego, co gwarantuje pokazy sztuczek magicznych i porcję silnych wrażeń. Jednocześnie w Krakowie mnożą się dziwne kradzieże i zabójstwa, a związki między wieloma wydarzeniami jeszcze przez jakiś czas nie zostaną odkryte. Tu konieczne okazało się wkroczenie na scenę bohatera – Kacper Ryx pojawia się we własnej osobie wraz z bólem głowy, acz w zacnej kompanii Jana Kochanowskiego i Łukasza Górnickiego. To zresztą nie jedyni znani z nazwiska przedstawiciele renesansu polskiego obecni w powieści, bo później spotkamy też Mikołaja Reja i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, rówieśnika i przyjaciela Ryxa. Kacper z pomocą Sępa prowadzi śledztwo i pomału łączy fakty, zaskarbiając sobie wdzięczność jednych, a nienawiść innych, którym przy okazji swych inwestygacji depcze po odciskach – oczywiście ci ostatni najgęściej reprezentowani są wśród możnych i bogatych, co dodaje smaczku całej zabawie.


Kacper Ryx to bardzo obiecująca i pełna treści powieść, którą czyta się z zaciekawieniem i niecierpliwością, co będzie dalej. Ma wszystko, co potrzebne w dobrej, trzymającej w napięciu historii: dynamiczną akcję, interesujących, wielowymiarowych bohaterów, zmieniającą się scenerię – wędrujemy głównie po Krakowie, ale mamy też okazję pogalopować w pościgu w kierunku Lublina i Warszawy. Dobrze nakreślone jest tło polityczne i klimat krakowskiego renesansu, podkreślony delikatną stylizacją językową, z licznymi fraszkami i fragmentami tworzonych ad hoc wierszy, co przy tylu znamienitych literackich bohaterach nie dziwi. Fakty historyczne stanowią tło, na jakim pokazana została droga Kacpra od rozdokazywanego dziewiętnastoletniego młodziana, bardziej spostrzegawczego, mądrzejszego od innych, potrafiącego dostrzec to, co przed nimi zakryte, do stanowiska inwestygatora królewskiego, z oficjalnym dokumentem poświadczającym jego uprawnienia do wtykania nosa w każdą podejrzaną sprawę. Kacper niewątpliwie się rozwija, dostrzega szczegóły, dedukuje z przesłanek i wyciąga wnioski, zadziwiając otoczenie niczym Sherlock Holmes w swych najlepszych czasach. Nawiązania do metod pracy najbardziej znanego literackiego detektywa dodało smaczku powieści. Kacper Ryx to zdecydowanie dobrze napisany kryminał historyczny, pełen niespodziewanych zwrotów akcji i trzymający w napięciu.

adgam91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Kacper Ryx... królewski inwestygator - można by rzec, detektyw. Z właściwą tylko sobie pewnością siebie rozwiązuje najtrudniejsze zagadki, niejednokrotnie będąc o włos od tragedii.
Postać Kacpra już na samym początku wzbudziła we mnie sympatię i wywołała pozytywne emocje. Choć momentami Kacper jest może odrobinę zbyt pewny siebie, wręcz - chełpliwy, jest postacią stuprocentowo pozytywną.
Nasz inwestygator, oprócz rozwiązywania detektywistycznych zagadek, jest studentem medycyny na Akademii Krakowskiej, przyjacielem wielu sławnych postaci jak np, Jak Kochanowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Jan Zamojski.
Akcja dzieje się w Krakowie za panowania Zygmunta Augusta, czyta się bardzo szybko, wątki są bardzo interesujące.
Bardzo polecam lekturę!
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Książkę Mariusza Wollengo ,,Kacper Ryx" polecono mi jako kryminał historyczny. Teraz, gdy już powieść przeczytałam, odnoszę wrażenie, że było to określenie mocno nieprecyzyjne. Jest bowiem ,,Kacper Ryx" przede wszystkim powieścią historyczną z mocno rozbudowanym wątkiem kryminalnym. Mam na myśli głównie proporcje i rozłożenie akcentów, ale nie tylko.

Dlaczego sprzeciwiam się nazwaniu książki ,,kryminałem"? Po pierwsze, ze względu na kompozycję. W klasycznym kryminale wszystko kręci się wokół jednej, głównej zagadki. ,,Kto zabił" dowiadujemy się na ostatniej stronie, no, może przedostatniej. Struktura powieści Wollnego jest inna, bardziej przypominająca prawdziwe życie. Mamy do czynienia z kilkoma nakładającymi się na siebie w czasie zagadkami - jedne zostaną rozwiązane dość szybko, inne wymagają czasu. Sprawy czasem łączą się ze sobą czasem przeplatają, a czasem każda biegnie własnym torem. Jak w życiu, które za nic ma sobie zasady kompozycji.

Teraz czas na "po drugie". Być może najważniejsze. Zagadka i śledztwo są w ,,Kacprze Ryxie" jedynie szkieletem, na którym osadzono to co w powieści najsmakowitsze - ,,mięseczko", jak mawiała moja nieodżałowana polonistka. U Wollnego ,,mięseczkiem" jest literacka wyprawa w czasie.

Autor wielce udatnie zabiera czytelnika na wycieczkę po Polsce Zygmunta Augusta. Z wdziękiem oprowadza nas po Krakowie, pozwala podglądać staropolskie obyczaje i życie codzienne, sypie anegdotami historycznymi, jednym słowem ,,bawiąc uczy". Całość bogato przeplata łacińskimi sentencjami (jakże by inaczej, wszak akcja dzieje się w XVI wieku!) i perełkami poezji staropolskiej

Niestety, Wollnemu nie udało się ustrzec grzechu typowego dla znacznej części powieści historycznych. Jeśli autor umieszcza akcję w przeszłości, to nieszczęsny bohater musi (no po prostu musi!) spotkać wszystkie znane osoby danej epoki. Tak jest i z Ryxem. Na kartach książki pozna Zygmunta Augusta, Jana Kochanowskiego, Łukasza Górnickiego, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Jana Zamoyskiego, Jana Drohojowskiego, Erazma Czeczotkę i kilku biskupów na dokładkę. Co prawda Wollny dość dobrze ,,podprowadza" akcję uzasadniając taki, a nie inny rozwój wydarzeń, ale i tak trochę to naciągane.

Wielcy tego świata są oczywiście ważni, ale co z tytułowym bohaterem? Ten autorowi bardzo się udał. Sprytny, obrotny, nieznający swych rodziców podrzutek, wychowanek przytułku, a w czasie gdy rozgrywa się akcja powieści - żak Akademii Krakowskiej, wzbudził we mnie niekłamaną sympatię, bo choć wad ma bez liku, chociażby takich jak pociąg do trunków i swawolnych przedstawicielek płci pięknej, to i zalet mu nie brakuje. Jest lojalny, inteligentny, uczciwy i niewątpliwie ma dobre serce. Co tu dużo gadać - polubiłam hultaja i z pewnością niedługo sięgnę po drugi tom jego przygód. A potem po trzeci. I po czwarty.

Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,kacper-ryx,8206
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Ciekawe ujęcie historii i "staroświecki" język- przyjemnie się czytało, chociaż oczekiwałam czegoś więcej...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MayaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów