OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006
ISBN: 83-7319-975-6
Dodał/a książkę:mrowka
Fascynująca opowieść o losach uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez 54 lata przechowywała krzyż Virtuti Militari majora Henryka Dobrzańskiego. Hubal dał go swojej kurierce, by naprawiła go w Warszawie, następnego dnia zginął. Kurierka przekazała go Kai (której brat Modest i narzeczony byli Hubalczykami), sama też zginęła. Kaja nosiła krzyż jak amulet na wstążce na szyi w czasie okupacji, i potem w Powstaniu 1944 roku, wiele razy przechodziła z nim kanałami powstańczej Warszawy. Po upadku Powstania pojechała do babci do Białegostoku, gdzie kilka godzin później została aresztowana i zesłana do obozu NKWD Nr 41 w Ostaszkowie. Krzyż Hubala nosiła ukryty z obcasie buta. Z Ostaszkowa wróciła w 1946 roku z malarią i tyfusem. Powróciła do pełni sił i jako ceniony architekt (Cezaria Iljin Szymańska) brała udział w odbudowywaniu Warszawy. Autorka przedstawia losy dzielnej kobiety i jej niezwykły sposób na życie. Książka, napisana żywym i pięknym językiem, zawiera wiele zapadających w serce scen.
Sumire Linia koment
Beata Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Okładka - Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża Życie i twórczość Gustav Klimt
Nathaniel Harris
Okładka - Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża Jesteś moją obsesją
Federico Moccia
Okładka - Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża Lirogon