Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne

Książka wpisująca się w najlepszą tradycję reportażu, w tonie i swobodzie snucia narracji przypominająca utwory Jacka Hugo-Badera i teksty Mariusza Szczygła. Anna Badkhen, młoda rosyjska dziennikarka, jako korespondent wojenny wyjeżdża do Iraku i Afganistanu, Palestyny, Czeczenii, pogrążających się w anarchii państw postsowieckich, a także ogarniętej suszą wschodniej Afryki. Udając do w miejsca najgroźniejszych konfliktów, stara się trafić przede wszystkim do cywilów. Siadając z nimi do stołu, dzieląc się jedzeniem, wysłuchuje intymnych wspomnień, poznaje kulisy wojny. Opowieści o talibach zarabiających fortuny na uprawie maku (ok. 70 proc. opium na świecie pochodzi z Afganistanu), współpracy bin Ladena z Amerykanami, gwałtach na Pasztunkach, więzieniach i upalonych haszyszem młodych, pozbawionych perspektyw żołnierzach dają obraz daleki od headlinowych newsów. Wśród relacji przewijają się prywatne wspomnienia dziennikarki, opisującej nie tylko niebezpieczeństwa, których doświadczyła, ale także chwytające za serce momenty dobroci tuziemców. Picie wódki z grożącymi śmiercią rosyjskimi pułkownikami, ucieczka opancerzonych ochroniarzy sąsiadują z opisami rozpaczy bliskich, których rosyjski Specnaz zagazował w teatrze na Dubrowce, w nauki chodzenia w czadorze, którą Badkhen otrzymała od kobiet w Kabulu, i przepisami na najlepsze potrawy. Co daje nowe spojrzenie na opisane konflikty, autorka rozpatruje wydarzenia z perspektywy człowieka Wschodu, krytycznie patrzącego na propagandę wojenną i działania USA. W reportażach z byłych republik radzieckich autorka demaskuje również krwawe działania Putina i jego totalitarne zapędy.

Informacje dodatkowe o Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne:

Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Anna Badkhen to rosyjska dziennikarka, która jako korespondentka wojenna wyjeżdża do Iraku, Afganistanu, Palestyny, Czeczenii, wschodniej Afryki. Udaje się w miejsca najgroźniejszych konfliktów, gdzie spotyka cywilów. Przy stole dzieli się z innymi jedzeniem, wysłuchuje intymnych wspomnień i poznaje kulisy wojny. Słucha o talibach zarabiających fortuny na uprawie maku, pijanych rosyjskich pułkownikach, współpracy bin Ladena z Amerykanami i więźniach. Autorka ukazuje dylematy moralne, z którymi boryka się każdy korespondent wojenny. W książce pełno pysznego jedzenia. Znajdziemy tu wszelkie informacje jak przygotować arabskie dolma, słodką baklawę, aromatyczną masala ćaj, chrupiący chleb samun czy tytułowy afgański kebab jagnięcy. Badkhen opowiada np. jak mężczyzna, którego ledwie znała poczęstował ją duszoną dynią, a potem pozwolił, by jego dwunastoletni syn z kałasznikowem strzegł jej życia. A także także o sytuacjach, w których jej życie było zagrożone - gdy patrzyła prosto w otwór lufy wymierzonego w nią kałasznikowa, kiedy mężczyźni, którzy mieli być jej ochroniarzami, chcieli ją obrabować, gdy wreszcie 10-letni chłopiec niespodziewanie przyłożył jej nóż do brzucha. Dziennikarka opisuje śmierć głodową w Afryce Wschodniej. Szczególnie silne wrażenie zrobiły na mnie opisy braku wody i wyniszczająca śmierć małych dzieci z niedożywienia. Lektura wywarła na mnie ogromne wrażenie!