Aby dziecko wyszło z domu, najlepiej wyjść razem z nim

Według najnowszych badań zaledwie 6% dzieci w wieku 9-13 lat woli spędzić wolny czas na podwórku zamiast przed komputerem, a czas przebywania na podwórku lub na łonie przyrody jest nawet 10 razy krótszy niż ten poświęcony na oglądanie telewizji lub spędzony przed ekranem komputera.

Naukowcy mówią nawet o tzw. ,,deficycie obcowania z przyrodą", który wpływa na to, że nasze dzieci są zestresowane, mają problemy ze skupieniem uwagi, popadają w smutne nastroje i depresję, a także mają słabo rozwiniętą wyobraźnię i są po prostu nieporadne życiowo.

Wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy zastanawiają się nad tym, jak pogodzić postęp cywilizacyjny, technologię dominującą w naszym codziennym życiu i kontakt z przyrodą, przychodzi z pomocą charyzmatyczny Scott D. Sampson, prowadzący popularny program dla dzieci ,,Dinopociąg".

Oto szybkie i skuteczne narzędzie do rozbudzania w maluchach radości z obcowania z naturą - garść pomysłowych wskazówek, które sprawią, że każdy dorosły podniesie się kanapy i z ochotą popędzi eksplorować przyrodę ze swoim dzieckiem.

- Sprawdź, jak mieszkając w miejskiej dżungli pokazać dziecku osobliwości natury i prawidłowości rządzące jej światem.

- Daj się ponieść swobodnej zabawie i pozwól maluchowi ubrudzić ręce, odkopując wielki kamień lub wygrzebując z piachu kolejny patyk.

- Stwórz z pociechą kolekcję skarbów natury i pokaż jej, jak odkrywać różnice, które nadają charakter różnym gatunkom roślin.

- Pomóż dziecku wykorzystywać obserwację mechanizmów rządzących światem fauny i flory do wymyślania nowych zabaw lub tworzenia kolejnych małych dzieł sztuki.

Zabierz swojego malucha w podróż po fascynującym świecie przyrody!

Informacje dodatkowe o Kalosze pełne kijanek. Jak dzięki rozwijaniu miłości do przyrody wychować kreatywne, odważne i odpowiedzialne dziecko:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2016-06-10
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Kalosze pełne kijanek. Jak dzięki rozwijaniu miłości do przyrody wychować kreatywne, odważne i odpowiedzialne dziecko

Kalosze pełne kijanek. Jak dzięki rozwijaniu miłości do przyrody wychować kreatywne, odważne i odpowiedzialne dziecko - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2021-04-12, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Ciekawa, na swój sposób unikalna książka, z którą powinien zapoznać się każdy rodzic - nawet jeśli nie przeczytać od deski do deski, to przynajmniej przejrzeć i poznać jej główne założenia.
Autor porusza temat, o którym nie mówi się dostatecznie często - temat dzieci, które wyrastają przy prawie zerowym kontakcie z naturą. Przedstawia wiele sposobów na to, jak zaktywizować dzieci i lokalne społeczeństwo, pokazuje wyniki ciekawych badań różnego rodzaju, ale przede wszystkim właśnie zwraca uwagę na problem. I daje do myślenia.
Miejscami autor wyraża się może przesadnie entuzjastycznie, wręcz mistycznie, jeśli chodzi o naturę, ale można na to przymknąć oko, jeśli ktoś nie ma takich doświadczeń z dziką przyrodą jak on. Niezależnie od wszystkiego jednak warto zastanowić się chwilę i podjąć działania zmierzające do tego, by nasze dzieci jak najczęściej wychodziły na zewnątrz, dotykały i doświadczały przyrody, zrozumiały, dlaczego natura jest ważna.